Vánoční karaoke

Vánoční karaoke

1. 12. 2016

Když jsme chodili do školy, měli jsme všichni stejný Zpěvník. Když pak zpívala skupina více lidí, všichni jsme znali stejné písničky (Vstávaj Jano hore). Dnes umí každý sotva pár slov z refrénu (Už troubějí..). Částečným řešením je oblíbená zábava prázdninových hotelových komplexů: karaoke. Zvukař u podia má v počítači sadu doprovodů a textů. Přijdete tam, ukážete si na seznamu např. na Dajána a už můžete k mikrofonu. Spustí se muzika a na obrazovce naskakuje text, jako v čtecím zařízení v televizi. Můžete vyhrát i cenu, což v konkurenci anglických opilců není problém. Na youtube je písní v karaoke mnoho, českých málo:

Když chcete něco dokonalého, musíte si to udělat sami. Začne hádka, která vánoční píseň je nejkrásnější. Já se domnívám, že "Chtíc, aby spal", z roku 1647. Češi byli odjakživa v muzice borci, viz. hity LaPaloma, či Škoda lásky.

 

 Adam Václav Michna z Otradovic 1 600 – 1676 se narodil V Jindřichově Hradci. Jeho šlechtický titul byl rytíř. Stal se vůbec prvním frekventantem školy Řádu Tovaryšstva Ježíšova, kde studoval v letech 1611 – 1617. Byl varhaníkem, učitelem hudby a zpěvu také majitelem vinného šenku. Oženil se s bohatou měšťanskou dcerou Zuzanou Cimmermannovou. Když v roce 1671 zemřela, oženil se Michna i přes svůj pokročilejší věk ještě téhož roku podruhé s Terezií Kateřinou Eppinauerovou. V roce 1647 napsal vánoční píseň „Chtíc, aby spal“, která časem zlidověla.

Tak tady ji máme:

U textu jsou akordy v D dur pro začínající ukulelisty/kytaristy. Původní verze je v Fdur a je sice krásná, ale akordicky dost složitá. Dost jsem to zjednodušil. Dole ve fotkách jsou akordy a transpoziční kolo, kdyby vám neseděla tónina. 

Chtíc, aby spal_3/4_dur D_zač a1_min A1_max G2_ rozsah 10

1.Chtíc, by spal, tak A7 zpíva-la, Emi synáčko-vi, matka, jež pono- A7 cova- la, Emi miláčko -vi:

D Spi, nebes dítě Hmi milo- A stné,Emi Pán jsi a D Bůh, pěje ti v lásce celý ráj, Emi pozem A7 ský D luh.

2. Dřímej, to matky žádost je, holubičko, v tobě se duše raduje, ó, perličko!

Nebesa chválu pějí tvou, slávu a čest, velebí tebe každý tvor, tisíce hvězd.

3. Ó lilie, ó fialko, ó růže má, dřímej, má sladká útěcho, zahrádko má!

Labuti má a loutno má, slavíčku můj, dřímej, má harfo líbezná, synáčku můj!

4. Miláčku, spi a zmlkněte, andělové, před Bohem se mnou klekněte, národové!

Sestoupil v pravdě boží syn na naši zem, přinesl spásu, pokoj svůj národům všem.

A teď sbor (zpívají to v F dur), abyste to dostali do ucha:

https://www.dropbox.com/s/agv83fqhdxry4dy/Koledy%20-%2010%20-%20Chtic%2C%20aby%20spal.mp3?dl=0

A teď už karaoke jen doprovod. Zpívat musíte sami, nejlépe s textem na papíře.

https://www.dropbox.com/s/xddc4pbegje4tpn/Koledy%20-%2025%20-%20Chtic%2C%20aby%20spal.mp3?dl=0

Obě verze ve formátu .mp3 si můžete stáhnout do svého počítače takto: Klepněte na odkaz levou myší. Otevře se program Dropbox. Vpravo nahoře je ikona s třemi tečkami, na ní klepněte levou myší a vyberte Download. Počkejte! Dole, v levém rohu už je soubor stažený, když na něj klepnete levou myší, přehraje se. 

No jo, ale vy chcete mít soubor v počítači pro další jinou potřebu. Otázka je, jestli už tam někde je. Ano, je! Zhasněte Dropbox křížkem v horním pravém rohu. V počítači v Průzkumníku (nebo Tento počítač) hledejte (asi) v System (C) - Users - vaše jméno např. Karel - stažené soubory (Downloaded files) - tam to je! Soubor už můžete kopírovat kamkoliv.

Úplně stejně je možné stáhnout wordovský dokument "chtic aby" s textem pro případné vytištění, či co.

https://www.dropbox.com/s/f984h5e5h5z067g/cht%C3%ADc%20aby.docx?dl=0

Tuto metodu můžete použít i ke stažení dvoustránky vánočních písní ze článku "Ježíšek zadarmo nedává".

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Novotná
Také jsem kdysi zpívala ve sboru a zpěv mám ráda. Mám ráda hudbu populární, ale i opery. Jen operety mi připadají nějaké laciné. O Vánocích hrají Českou mši vánoční v kostele sv. Salvátora, tak přemýšlím, že se jí zúčastním.
Zdenka Jírová
Chodila jsem kdysi zpívat do sboru a písně Adama Michny z Otradovic jsme mívali často na repertoáru. Zpívání mám v krvi a zpívám si doma často jak písně národní, tak taneční z 60. a 70. let. Také si někdy na počítači udělám Hudební večer a hledám a přehrávám si takovou směs, která mne zrovna napadne.
Eva Komínová
Karaoke jsem naživo nezažila, znám jen z vyprávění. Možná to taky někdy zkusím, když se naskytne příležitost. Moc děkuji za uvedené akordy ke krásné vánoční písni! (taky ji považuju za jednu z nejkrásnějších), budou se mi hodit. Čeká mě předvánoční setkání s kamarádkami, kde budeme zpívat koledy s kytarou a tak si ji nacvičím podle vašeho zjednodušení.
Soňa Prachfeldová
A ještě dodávám, že u nás je mše vánoční za doprovodu varhan a tam si s chutí zazpívám "Chtíc aby spal a jiné "
Soňa Prachfeldová
My si občas zazpíváme lidovky v klubu, nebo na tělocviku, tedy po cvičení a je to prima, karaoke nepotřebujeme, jen se dost často doplňujeme v textech :-)
Zuzana Pivcová
Tedy Vy mi házíte rukavice! Napřed ukulele, teď karaoke. Do Lidlu jsem neběžela, mám slíbeno něco trochu lepšího. Ale hlas, v němž se projevuje někdejší nápodoba Yvonne Přenosilové spolu s učitelskou nemocí, ten už mi nikdo nepřeladí. :.)
ivana kosťunová
Karaoke je teď dost oblíbené, třeba i na svatbách, oslavách. Také jsem si to zkusila , vadil mi ten stereotypní rytmus, ale to asi nejde jinak. Děkuji za akordy, až mi Ježíšek to ukulele přinese, budu mít z čeho se učit. Přesně takhle jsem začínala s kytarou i transpozičním kolem:))
Karel Hyndrák
České karaoke na íčku je výzva pro takovou hvězdu jako je Danuše Kubátová. Viz. článek Žijí mezi námi: Muzikant z 9.9.2015.
Hana Rypáčková
Pamatuji, když tento fenomén začal. Byli jsme v Itálii a já se divila, jaký neuměl na podium vylezl!!A jak se všichni bavili. Taky mi to přijde jako prznění písní. Sednout si s kytarou nebo u piána a zahrát si a zazpívat- to se mi vždy líbí i falešnými tóny.
Alena Tollarová
Chtíc, aby spal si ráda poslechnu, ale rozhodně bych tuto krásnou píseň neprznila svým nehlasem. Při úklidu nebo pečení, když jsem sama doma, si zapěju třeba ... sníh se snáší ke střechám ... pouští jdou za oázou ... nebo beránku náš na nebesích ... a další s Vaškem Neckářem.