Bylo by to řešení? Taková malá vize
Ilustrační foto: ingimage.com

Bylo by to řešení? Taková malá vize

8. 12. 2016

Představte si, že v rámci boje proti zločinnosti bude vydán zákon, že každý občan musí neustále, v nějakém časovém intervalu, zasílat do státního systému informaci, kde se nalézá a jakou činnost provádí. Technickým prostředkem může být čip, který je občan povinen si koupit, a ten automaticky zasílá přesné souřadnice, mapující jeho pohyb. Tím je možno kontrolovat, jestli nepáchá trestnou činnost. Pokud tuto informaci zaslat nelze, je povinen tak učinit ihned, jak překážky pominou. Pokud tuto povinnost poruší, je za to postižen finanční pokutou.

Asi by se to většině lidí líbilo. Kdo nepáchá trestnou činnost, tak mu to přece nevadí. Trochu otravné, ale jak by to rapidně snížilo zločinnost, to přece stojí za to. Nejen zločinnost, ale i drobné krádeže a přestupky. Nikdo by nemohl založit černou skládku, krást kabely, očesat někomu alej, vykrádat vagony atd. Vždyť člověk, jezdící tramvají sem tam skrz centrum města, je jako kapsář snadno odhalitelný. Když vznikne černá skládka, snadno se dohledá člověk, který to místo navštívil. Na člověka, který se v noci pohybu4je v uzavřeném objektu mezi vagony a nebo kontejnery, si může policie snadno posvítit. V okamžiku, když by na semaforu svítila červená, systém by mohl identifikovat osoby, které se na přechodu i přesto nalézají.

Také je snadné předvolání svědků. V systému je zaznamenáno, kdo se kdy na místě činu pohyboval. Rozvodové řízení je otázka okamžiku. Soud manželce potvrdí, jak to bylo skutečně s manželovou služební cestou. Když by chtěl někdo na choulostivé chvíle aparát vypnout, hrozí mu pokuta. Musíte si jen neustále kontrolovat, že funguje a údaje vysílá. Abyste neplatili zbytečné pokuty.

Slušní a poctiví lidé systém vítají. Dodržují zákony a nařízení, nemají důvod něco tajit. Protestují proti tomu jenom lumpové, které zlodějna živí. Ti přijdou o zdroj svých příjmů a budou se muset živit poctivou prací. Podle toho, komu se systém nelíbí, se ihned pozná zloděj, pachatel přestupků a konec konců i ten nevěrník.

Řekněte, není společnost, kde lumpové nemohou páchat svou činnost, ideální? A technické prostředky by k tomu byly. Čip na sledování si za několik málo tisíc může koupit každý. Kdo opravdu na to nemá, může požádat o sociální příspěvek. Výkonné počítače a paměťové zařízení, to není pro státní správu žádný složitý, ani finančně náročný problém. Technicky to možné tedy je.

Napište mi prosím do komentářů k článku, jaký by byl váš postoj k takovému zákonu. Patříte k těm slušným, zákona, vyhlášek a nařízení dbalým občanům, kteří nemají co skrývat a zákon vítají? Nebo patříte mezi ty, kteří mají nezákonné aktivity, jste pachatelé přestupků, a tak by vám bylo milejší, kdyby se o vašem pohybu a činnosti nevědělo?

Napište mi, prosím. Zajímaly by mne názory na takovýto státní projekt. Měl by u občanů podporu?

 

Možnost takovéhoto monitorovacího systému mne napadla se změnou právního prostředí v naší republice. Doposud  byla uplatňována presumpce neviny. Tedy dokud někomu nebyla dokázána vina, nemohl být potrestán. Se zavedením EET se uplatňuje presumpce viny. Tedy je trestán každý, kdo nemůže dokázat, že nic nespáchal. A to dokonce i v případě, že žádný přestupek spáchán nebyl. Tedy je to stejné, jako když vám soud napaří pokutu za to, že nemůžete prokázat, že jste ve čtvrtek mezi 19:30 a 24:45 někde nepáchali nějaký trestný čin. Dostanete pokutu za to, že jste si neopatřili alibi.

Teprve až současné uzákoněné uplatňování presumpce viny přináší možnost vytvoření onoho státního monitorovacího systému tak, jak jsem ho popsal výše. 

Ještě vysvětlím princip EET. Ne úplně každý to ví, protože v zemích Evropy se obvykle používají registrační pokladny. Pouze v Chorvatsku se o EET pokusili, ale kromě toho, že na tom vydělalo několik místních oligarchů, celkově to stát spíše zatížilo. V demokratických zemích státní kontrolní orgán kontroluje odvod daní podnikatelů kontrolou jejich účetnictví. Včetně registračních pokladen, na kterých musí podnikatel zaznamenávat každou tržbu. Podle zjištěných nedostatků prokáže kontrola vinu a udělí sankce. V případě EET se prvoplánově počítá s tím, že každý podnikatel je nepoctivec a chce tržbu zatajit. Musí proto zaslat ministerstvu důkaz, že tomu tak není, že tržba byla do daňového systému zaevidována a že tedy on ten nepoctivý neplatič daní není. Pokud neprokáže, že je poctivý, dostane mnohatisícovou pokutu. Bez ohledu na to, jestli vůbec nějaký přestupek spáchal a nebo  nějaký přestupek vůbec spáchán byl. To je princip presumpce viny a je to poprvé, kdy byl  v České republice použit ve formě zákona.

Jsem zvědavý na vaše komentáře a názory.

Hodnocení:
(3.7 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Ptáček
Velmi zajímavý článek, včetně vývoje co bude. ***http://www.svetsenioru.cz/blogy/smilan/bezhotovostni-platba-jako-cesta-k-totalnimu-zotroceni
Jiří Libánský
V tom článku zase až tak moc nejde o peníze za čipy. I když dnes podnikatelé si také musí koupit zařízení ze svého.
Ilona Kolářová
Myslím, že jsme všichni pod kontrolou už teď, např. formou mobilů. Ještě vyhazovat peníze za čipy!
Jiří Libánský
Dnes vyšel článek s podobnou úvahou. http://pravyprostor.cz/eet-je-potreba-rozsirit/
Marcela Pivcová
Jirko, proto tam je v té větě ještě něco v závorce, případně můžeme poopravit na "státní kasa".
Jiří Libánský
Myslím Marcelo, že státní kasa je poslední, kdo podobným systémem něco získá. Jako EET. A jen tak mimochodem. Prosákly informace, že na Slovensku A. Babišovi patří dvě firmy zabývající se výrobou těch papírových kotoučků do pokladen. Možná je to kec. Víte o tom někdo něco?
Marcela Pivcová
Pevně doufám, že k takovéto situaci nedojde, ale víte, jak by se povinným nákupem čipů napakovala státní kasa (a nebo někdo jiný)? Navíc myslím, že podnikaví spoluobčané by záhy přišli na to, jak celý zákon obejít. Ale s tím skutečným sledováním obsahu sms a předávání čísla jsem se nedávno setkala.
Karel Boháček
Čip se dá změnit, v případě i vyndat. Já jsem pro odběr DNA a jiných fyziologických vlastností těla v 18 letech věku.
Libor Farský
Doporučuji všem výbornou scénku s Felixem Holzmannem "Alibi". Jak vidno značně předběhl dobu, ale základní myšlenka je stejná jako nápad pana Libánského. Určitě si to přehrajte, a měl by si to přehrát i pan Babiš, viďte. Jen si otevřete You Tube a do hledat napište autora a název pořadu, je tam víc možností s různou kvalitou, některé záznamy jsou jen zvukové. Neváhejte, je to fakt dobré!
Libor Ptáček
Ale vždyť ta funkce navíc je jen pár čipů, víte jistě ze již není standartně ve všech navigacích?
František Komín
Pane Ptáčku, k těm navigacím: Samotná navigace skurečně data pouze přijímá, to ovšem neznamená, že nemůže být doplněna o další elektroniku podobnou té, která je v mobilu a ta může polohu zjištěnou navigací někam odesílat. Na tom jsou založena zařízení pro sledování pohybu vozidel, každý si to může koupit a nechat si to namontovat do auta. Když vám ho někdo ukradne, tak na chytrém telefonu se vám ukáže, kudy právě jede.
Libor Ptáček
Pozor Pozor, Čína a možná i Rusko mají nové družice co umí číst myšlenky. Jediná obrana proti čtení myšlenek je alobalová čepice viz www.alumin.com
Jiří Libánský
Ten článek je napsán proto, že je mnoho lidí, kteří systém EET, založený na presumpci viny, vítají. Tak jsem chtěl, aby si uvědomili, co to vlastně s takovým nadšením vítají. Pak už těžko mohou odmítnout, když se sledování on-line bude zvolna rozšiřovat na další činnosti a další skupiny obyvatel. Pak už bude pozdě se bránit. Vyskytnou se otázky: Proč účtenky ano a místo výskytu osoby ne? Proč OSVČ ano, a ostatní ne? Vždyť jak řekl pan Babiš "Všici kradnů" neřekl "hospodští kradnů". Řekl kradnů. Tedy ne, že krátí tržby. Tedy krást může i důchodce. Tedy i ten musí být sledován. Kdo určí tu hranici, kdy už by toho sledování bylo dost. Ten argument, který dnes používáte (vadí to jen tomu, kdo chce skrýt nějakou lumpárnu) se může obrátit proti vám. Uvědomuji si, že ne každý je schopen pochopit, že jde o princip a všechny souvislosti i možný další vývoj do budoucnosti, který se tímto umožňuje.
Libor Ptáček
Trochu něco o navigacích. Že nás nemohou sledovat proto že jdou data jednosměrně, jenom k nám, je pravda stejně jako když jsou mraky nebo tma a družice nevidí, nebo družice zmokne tak navigace nefunguje. Jedna poznámka ke sledování. Jezdil jsem do Německa jako střídač, pokaždé s jiným autem a také jsem je vracel pokaždé jinam šoférovy domu. Vozil jsem sebou dvě navigace na čelním skle, proto že každá uměla lépe něco jiného a tak se doplňovali. V D jsem si na cestu zpět nastavoval obě navigace k tomu onomu aktuálnímu človíčkovy. Všechny trasy byly již v paměti, tak to nebyl problém. Zkuste mi vysvětlit jak je možné že když jsem nastavil první k třeba Vaškovy domů, ta druhá již to věděla kam pojedeme
Libor Ptáček
Platí jen pro podnikatele, ale jedeme friško z kopce a neboj, ono se to dobarví. *** Tak tomuhle se náš stát vyhýbal už od první republiky. Pokud uzákoní prostituci, vezme si nad ní nějaký dohled a holky budou platit daně a to ostatní, tak se stát vlastně stává pasákem, a tady v případě dodanění pračkou na špinavé peníze.
Jiří Libánský
Pan Ptáček uhodil hřebíček na hlavičku. Akorát, že u nás za prvé to zatím platí jen pro podnikatele a za druhý to není vtip.
Libor Ptáček
Tak vám povím vtip, ještě z dob SSSR. Baví se dva jak má kdo uložený státní poklad. USA, Ford knox, deset parer pod zemí, 7 metrů betonu, 200strážných na mněnu………. A v Rusku? Dva dny a dvě noci divočinou a na konci rozpadlá stodola plná zlata, nikde ani noha. Ptají se rusáčka, vy to zlato nehlídáte? Ne, nemusíme, my hlídáme každého našeho člověka.
Libor Ptáček
Ivano, to znemená že mám nakradeno, úřadu to patřičně zdaním a mám z toho čisté legální peníze? To mi je stát tímto tahem vlastně vypere.
ivana kosťunová
Schvaluje se další zákon , kdy musíte na výzvu finančního úřadu prokázat původ majetku nad 10 milionů. Pokud Finanční úřad usoudí, že jste majetek nabyli nelegálně, je oprávněn vám jej dodanit. Všimněte si- vy musíte prokázat- úřadu stačí usoudit.
Oldřich Čepelka
Proč to hned nevylepšit? Muži budou muset pravidelně odevzdávat sperma a ženy vajíčka. Počítač na ministerstvu pak vylosuje, která dvojice se spojí a takto náhodně vybraní rodiče by mohli být o výsledku informováni (pokud si předloží písemnou žádost s elektronickým podpisem). Ono i to je už technicky možné a přece vidíme, že státu se daří vybírat čím dál víc peněz, tak proč je nevyužít, že?
Hana Šimková
Tedy jestli budou trestáni všichni , co nedokáží, že nic nespáchali tak všichni budeme , ale vlastně kde ???
Jiří Libánský
Paní Krausová. Většina podnikatelů v pohostinství také nemá s krácením daně nic společného. Ale doklad o on-line zanesení daně do účetnictví musí odesílat každý aby dokázal, že nekrade. I tak je spousta lidí, kteří s tímto omezením práv a svobod vítají. (Zpravidla ovšem ti, kterých se to netýká)
Jiří Libánský
Těší mě, když píšete názor na článek. Ale víc by mě potěšilo, když bych znal názory na obsah. Jestli je správné, že se v zákonech začala používat presumpce viny. Tedy že trestán je občan, který nemůže prokázat že nic nespáchal. Do 1.12. 2016 mohl být potrestán pouze ten, komu bylo dokázáno, že něco spáchal.
Zuzana Pivcová
Zatím je to jen fikce, co píšeš, ale už teď mi to nahání děs. Nemyslím mně jako konkrétní sledované osobě, ale obecně z důvodu možnosti takto monitorovat společnost. Vzpomínám ale, že mi jeden Američan řekl v archivu, že USA jsou rozhodně nejsledovanější zemí. Možná ano, možná ne, byl to jeho pocit a určitě ne dobrý. Já jsem zažila už dost monitoringu. Místo čipu stačí mobil. Nebyl to můj výmysl, že by se mi to zdálo. Dokonce jsem žádala v práci o prověření. Skoro jsem ráda za svůj věk a své nynější vcelku nezajímavé pracovní zařazení. Ale i tak by mi takové sledování tzv. za účelem podchycení kriminality hodně vadilo. To už bychom snad předčili i Albánii za Hodžovy totality, o níž jsem se zmiňovala ve svých příspěvcích z dovolené.
ivana kosťunová
Tuto větu jsem často slýchávala za minulého režimu - omlouvala se tím cenzura a špiclování.
Jana Šenbergerová
Libore, pro mě to není krávovinka, ale pořádná "sviňárna". Dokud se budeme řídit strachem, budeme mít pořád důvod se bát.
Libor Farský
Pane Libánský, musím uznat, že v podobných krávovinkách jste lepší než já. Hodnotím plným souhvězdím.
Jiří Libánský
Opravdu mě zajímá, kdo si myslí, že kdo nemá co skrývat, tomu sledování nevadí. V souvislosti s EET už jsem zde na i60 zaznamenal takových názorů celkem dost.
Jana Šenbergerová
Dřív se to dalo pokládat za sci-fi, dnes to ovšem zavání nejen hororem, ale přímo terorem. Obávám se, že toho proti nám se prosazuje mnohem víc než pro nás. A dobře nám tak. Jen tleskejme, těmi, kteří se budou smát poslední ale nebudeme my. Dobrý článek. My ale moc číst neumíme, a i když umíme, nerozumíme.
Libor Ptáček
A to už vůbec neberu v úvahu nový zákon pro Vojenskou rozvědku, která legálně muže uplně všude.
Libor Ptáček
Eví, ale k tomu se stejně jednou lidstvo dostane. Rozděl a panuj platí v každém režimu. Dnes stejně podobná zařízení již fungují a ani si to nepřipouštíme. Navigace, mobily, počítače, a týká se to i platebních karet. Nejen že v těchto zařízeních jsou uložena data, ale mohou tam být i osobní data o kterých ani sami nevíme, nemoci, exekuce, beztrestnost, náboženství, majetkové poměry nebo „pozor buzerant“. Stačí jen sledovat třeba jaké stránky na netu navštěvujete. Drogy, výbušniny, terorizmus, poslech Hlasu Ameriky, podpisové akce za něco, návštěvy opozičních stran. Prosátím a roztříděním těchto dat jsou lidé řazeni do jednotlivých skupin nebezpečnosti. Nenašel jsem název akce STB, ale v padesátých letech byly spolehlivými lidmi tvořeny seznamy a až by stát řekl „teď“ vyjela armáda a všechny potenciálně nepohodlné někam uklidila. Tábory PTP vždycky mněli volná místa.
Hana Rypáčková
Oni jsou Češi tak šikovní, že už se s EET smířili a spíše si poopraví software, aby manipuloval s daty přímo uvnitř pokladny, například nahrazoval dražší položky levnějšími, vymazával je a nebo je přepisoval fiktivními. Nechtěla bych čip....Ani Vendík ho nemá..Ale kdo ví, kdybych se měla ztrácet někde v ulicích a rodina mě měla hlídat..... :-)
ivana kosťunová
Oprava -poslat a vysvětlila.
ivana kosťunová
Pochopila jsem i bez toho vysvětlujícího dovětku. Lépe posat princip EET snad ani nelze. Můj postoj jsem dostatečně vyschětlila na chatu v rubrice Politika-nebudu se opakovat. Jenom bych chtěla dodat, že bude zřízeno místo, kde budete moci oznámit, kdo se třeba svévolně odpojil z čipu ")).
Eva Krausová
Jiří, to snad nemyslíte váženě nás nechat očipovat a sledovat kde jsme a co děláme...? To už nemá nic společného s trestnou činností, ostatně je nás naštěstí většina, co s trestnými činy nemá nic společného. To už by bylo omezování osobní svobody a myslím, že by to bylo i proti listině lidských práv a svobod.