Jasné vyjadřování zpříjemní život
Ilustrační foto: ingimage.com

Jasné vyjadřování zpříjemní život

11. 12. 2016

Nevím, nejsem si jistý, rozmyslím se. To jsou slova, kterými často komplikujeme život sobě i našim blízkým. Horší než ony je už jen mlčení. Právě předvánoční období je čas, kdy v mnoha rodinách a vztazích nevyřčená slova  dělají hodně neplechy.

„Já ještě nevím, rozmyslím si to,“ říká pravidelně počátkem prosince pětasedmdesátiletá Helena své dceři a synovi, kteří se jí ptají, s kým z nich chce strávit Štědrý večer. „Mám pocit, jako by mamince dělalo dobře, že nás nechává v nejistotě, že se přetahujeme, u koho tento rok bude. Možná si tím připadá žádaná, dodává si tím jistotu, že o ni stojíme. My opravdu stojíme o to, aby byla o Vánocích s některým z nás, ale prostě by nám ulehčila život, kdyby na rovinu řekla u koho bude,“ vysvětluje Helenina dcera Kateřina.  

Helena to vidí takto: „Je mi to vždy nepříjemné, říct jednomu z nich, že půjdu k druhému. Nechci toho druhého urazit. U dcery je mi fajn, protože si rozumím s vnučkami. Ale zase je to k ní dál a musím tam po štědrovečerní večeři přespat, což já nerada, raději spím doma. U syna mám vždy pocit, že jsem snaše trochu na obtíž, vnuk má svůj svět, tak si moc nemáme co říct. Ale syn mě vždy po večeři odveze domů, takže je to pro mě výhodnější. Takže nevím. Rozmyslím se.“

Podobné situace jsou v rodinách velmi časté. Například pan Karel nedávno úspěšně týden ženě tajil, že se jim porouchalo auto. „Teď, před vánočními nákupy, kdy potřebujeme hodně jezdit. Potřebuju také odvézt mámu k lékaři. Kdyby to řekl hned na rovinu, půjčila bych si auto od kamarádky. Ale Karel mlčel, prý aby mi nepřidělával starosti, protože oprava bude drahá a právě na ni asi v hotovosti nemáme,“ vypráví Karlova žena Ingrid. Mnohdy je mlčení dobře míněné, málokdy však prospěšné.

„Poměrně často se u dříve narozených setkáváme s tím, že nejsou zvyklí jasně formulovat svá přání či názory,“ říká Jana Novotná, psychoterapeutka, která pracuje se seniory. „Není divu, žili v době, kdy bylo zvykem raději mlčet a takzvaně nevyčnívat z davu. To se projevuje i v jejich osobním životě, ve vztazích k příbuzným,“ míní.

Všimněme si, jak se mladí lidé často vyjadřují  takzvaně bez servítků: „Babi, nepřijedu, nehodí se mi to, mám hodně práce.“ A je to. Můžeme být sice smutní, že vnuka další měsíc neuvidíme, protože od rána do večera sedí u počítače a buduje svou malou firmu, ale na druhé straně máme jasno:  Nepřijede, nebudeme tedy nic kupovat, chystat, plánovat, můžeme zavolat kamarádce a jít o víkendu na výlet.Ale co kdyby vnuk řekl: „Babi, já nevím, já si to rozmyslím, ještě se ozvu.“

Co bychom si z toho vzali? Upéct ten koláč, který má tak rád? Co když nepřijede a koláč zůstane a já ho nejím, snažím se hubnout. Odříct kamarádce výzvu na ten výlet? Co když pak vnuk nepřijede a já budu trčet doma? A kdy se jako tak míní vymáčknout? Mám mu zatelefonovat, jestli už ví? Nebo se to nehodí a bude mít pocit, že jsem bába stará osamělá a nutím ho, aby přijel, i když se mu to nehodí? Tak už máme jasno, proč nejistota škodí všem?

Zkusme si v tomto předvánočním období dát závazek, že se zkusíme vyjadřovat přesně a srozumitelně. A rychle. Oznámíme příbuzným, co bychom rádi viděli pod stromečkem, případně, co bychom tam v žádném případě vidět nechtěli. Vysvětlíme jim, proč budeme o Vánocích u té části rodiny a ne u té druhé. Případně, proč budeme raději sami. Že to opravdu není póza, ale že nám samota nevadí. Že před zmatkem a chaosem prostě dáme přednost posezení u televize. Protože každý má právo přát si své Vánoce prožít tak, jak mu to připadá pro něj nejvhodnější. Podstatné jen je, říct to na rovinu svým blízkým. A koneckonců i sami sobě.

Dostali jste se někdy do situace, kdy nevyřčené věty způsobily nějaký problém ve vztazích? A myslíte, že umíte přesně říkat svá přání a názory?

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Chtělo by se mi psát, jak to bylo s mojí maminkou, když ovdověla v osmdesáti a nechtěli jsme jí uvěřit, že chce být doma sama. Odvezli jsme ji k nám na večeři a pak zase domů k ní, později jsme jí večeři nosili a poseděli s ní při černé hodince , tak to chtěla. Ohledy na stáří, za nedlouho to rozhodování čeká na nás a naše děti. Než se nadějeme. Vždy a za každých okolností jsem pro, říkat pravdu a přímo vyjádřit své přání. Nechtěla bych být asi taky převážená .
Danuše Onderková
Také souhlasím říct vše na rovinu. Jsme tři sourozenci a po smrti tatínka jsme to vyřešili bez ptaní. Každé vánoce si jeden z nás vezme maminu k sobě. Nejdříve maminka protestovala, že bude sama, ale zvláště první vánoce bez manžela byly krušné. Nakonec byla ráda, že jsme to tak vyřešili a nyní se jenom ptá: "U koho jsem letos?" Jenom já maminku nevozím k sobě, nemám auto, a tak zajedu vždy k ní a večer se vracím domů. Spokojenost na všech stranách.
ivana kosťunová
Jsem spíše pro diplomacii.
Dana Kolářová
Jasné vyjadřování zpříjemní život – jasan!
Zdenka Jírová
Já jsem také pro jasná sdělení. Článek to přesně vystihuje.
Zuzana Pivcová
Velice souhlasím. Někdy jsou ty situace psychicky náročné. Člověk se třeba v určitou chvíli ještě opravdu nedokáže úplně rozhodnout. Sice nečeká, že to udělá někdo za něj, ale třeba potřebuje tu "poslední kapku". Pokud je to ovšem jen vytáčka a nedostatek odvahy říct pravdu, o níž jsme v tom momentě už přesvědčeni, je to chyba a zbytečný důvod nedorozumění, trápení a konfliktů.
Naděžda Špásová
Mám také radši přímost, než nějaké vytáčky a okliky. Občas to ale udělá každý.
Květoslava HOUDKOVÁ
Nejpodstatnější pro mne je jasné vyjadřování mezi mnou a rodinami dětí - a to docela funguje. Pokud by byla nějaká změna, vždy si to včas vyjasníme a dohodneme. Pro nejasné vyjadřování ostatních mám název "n.p. Slibotechna" a nespoléhám se.
Hana Šimková
Ano, také nejistotu nesnáším. Jsem ráda, když se mi vše řekne na rovinu a včas.Ale bohužel, také se to nestává.