Žena jako inspirace: Franca Sozzani
Franca Sozzani jako inspirace. FOTO: pinterest.com

Žena jako inspirace: Franca Sozzani

31. 12. 2016

Je jí šestašedesát, není prvoplánová krasavice, ale přesto má světě módy větší slovo, než mnohé ambiciózní mladé krásky. Tuto dámu je dobré znát, abychom věděli, že jsou ženy vyššího věku, které vládnou ve svých oborech.

Franca je šéfredaktorkou italské edice časopisu Vogue. Narodila se v roce 1950 v italské Mantově. Vystudovala filozofii a literaturu na univerzitě v Milánu. Ve dvaceti se vdala, ovšem o tom, že z ní zřejmě nebude klasická Italka své doby, jejíž hlavní náplní života bývala péče o početnou rodinu, svědčí fakt, že se po třech měsících rozvedla. Což na počátku sedmdesátých let v silně katolické Itálii nebyl běžný počin.

Franca však toužila být novinářkou, určovat styl, chodit do společnosti, krásně se oblékat. Prošla několika časopisy, až se dostala do čela italské redakce Vogue, což je ve světě módních časopisů významná pozice. Co je podstatné, drží se v ní od roku 1994. Ve světě, o kterém se říká, že mu vládne mládí, sex a dokonalá krása bez vad, je tato dáma ikonou právě proto, že tyto příměry popírá. Jak už to u sebevědomých žen bývá, sice vede časopis, který radí ostatním, jak se oblékat a jak najít styl, ona se však módními trendy bezhlavě ovlivňovat nenechá.

Vlasy nosí léta stále stejné. Dlouhé, přirozeně zvlněné, prošedivělé. Přesně takové, o jakých se obvykle v časopisech píše, že starším dámám nesluší. Jenže právě ony jsou jejím poznávacím znamením, Franca, to je dlouhá hříva, i kdyby se právě nosily ultrakrátké účesy. Svou odvahu projevila mnohokrát. Například tím, že jedno číslo časopisu věnovala takzvané černé kráse, tedy černoškám. Nebo tím, že se ráda věnuje tématům týkajících se poněkud rozměrnějších žen. Zkrátka ví, že sice vede časopis, který stojí na vytváření iluze krásy, ale že skutečný život je jiný. Je jedna z těch, kteří vyhlásili válku anorexii. Má zajímavou teorii. Tvrdí, že za mnoha psychickými trápeními žen a dívek stojí Facebook a další sociální sítě.

„Módní průmysl je napadán kvůli tomu, že šíří nezdravý ideál krásy a může tak za poruchy trávení mladých dívek. Přitom tím opravdovým viníkem je Facebook. Prokázalo se to u dívek mezi dvanáctým a devatenáctým rokem. Čím více času u Facebooku tráví, tím vyšší je pravděpodobnost, že budou trpět anorexií,“ uvedla.

Mnohé tím překvapila, ale má vysvětlení. Tvrdí, že Facebook je zaplaven snímky upravenými ve Photoshopu, různě retušovanými, zkrátka nereálně krásnými. A mladé ženy si myslí, že takto vypadá reálný svět. Jenže nevypadá. Jistě, ve Vogue také převládají hubené mladé dívky. Jenže Franca si dává pozor, aby vybírala ty hubené od přírody, ne ty, které záměrně hladoví. A je jedna z prvních, která měla odvahu dávat tam spolu s nimi ženy různých ras, výšek, tvarů, věku. Možná proto, že ví, že ona sama není dokonalá. Ale přesto, kdekoli se objeví, s úžasem a obdivem na ni okolí kouká.

Tak se podívejte na několik jejich snímků, pro inspiraci.

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Danuše Stočesová
Je to umění stárnout.....
Zuzana Pivcová
Byla to vzhledem zajímavá žena, ale i na jejích snímcích je vidět retuš obličeje. Umím si své portréty také upravit. Skutečnost je však přece jen jiná.
ivana kosťunová
Pravda, je to tak - zemřela 22.12.2016.
Ilona Kolářová
Já tedy nevím, četla jsem, že zemřela 22. prosince 2016. A navíc byla v poslední době nemocná a chodila na přehlídky s kyslíkovou bombou.
Hana Rypáčková
Naši "mladí" to okomentovali : "Zezadu lyceum, zepředu muzeum". Tak nevím...Ale je Silvestra... Taky žádné šediny nevidím...Spíš blond.. A dětský pohled? "Má uši jako Vendík".. Moc se omlouvám za svou rodinu....
ivana kosťunová
je úžasná, připomíná mi můj oblíbený film Ďábel nosí Pradu a Meryl Streep v hlavní roli:))
Libuše Křapová
Dáma se mi líbí. Až na ten ten první snímek, jinak je velmi elegantní a má v sobě přirozenou krásu. Vlasy má nádherné, nevím, na kolik jsou upravované, dcera si kdysi podobné lokny dělala zapletením mokrých vlasů do copů. Bylo by škoda je ostříhat na módní délku. Zvláště když jsou výrazem její image.