Žena jako inspirace: Franca Sozzani
Franca Sozzani jako inspirace. FOTO: pinterest.com

Žena jako inspirace: Franca Sozzani

31. 12. 2016

Je jí šestašedesát, není prvoplánová krasavice, ale přesto má světě módy větší slovo, než mnohé ambiciózní mladé krásky. Tuto dámu je dobré znát, abychom věděli, že jsou ženy vyššího věku, které vládnou ve svých oborech.

Franca je šéfredaktorkou italské edice časopisu Vogue. Narodila se v roce 1950 v italské Mantově. Vystudovala filozofii a literaturu na univerzitě v Milánu. Ve dvaceti se vdala, ovšem o tom, že z ní zřejmě nebude klasická Italka své doby, jejíž hlavní náplní života bývala péče o početnou rodinu, svědčí fakt, že se po třech měsících rozvedla. Což na počátku sedmdesátých let v silně katolické Itálii nebyl běžný počin.

Franca však toužila být novinářkou, určovat styl, chodit do společnosti, krásně se oblékat. Prošla několika časopisy, až se dostala do čela italské redakce Vogue, což je ve světě módních časopisů významná pozice. Co je podstatné, drží se v ní od roku 1994. Ve světě, o kterém se říká, že mu vládne mládí, sex a dokonalá krása bez vad, je tato dáma ikonou právě proto, že tyto příměry popírá. Jak už to u sebevědomých žen bývá, sice vede časopis, který radí ostatním, jak se oblékat a jak najít styl, ona se však módními trendy bezhlavě ovlivňovat nenechá.

Vlasy nosí léta stále stejné. Dlouhé, přirozeně zvlněné, prošedivělé. Přesně takové, o jakých se obvykle v časopisech píše, že starším dámám nesluší. Jenže právě ony jsou jejím poznávacím znamením, Franca, to je dlouhá hříva, i kdyby se právě nosily ultrakrátké účesy. Svou odvahu projevila mnohokrát. Například tím, že jedno číslo časopisu věnovala takzvané černé kráse, tedy černoškám. Nebo tím, že se ráda věnuje tématům týkajících se poněkud rozměrnějších žen. Zkrátka ví, že sice vede časopis, který stojí na vytváření iluze krásy, ale že skutečný život je jiný. Je jedna z těch, kteří vyhlásili válku anorexii. Má zajímavou teorii. Tvrdí, že za mnoha psychickými trápeními žen a dívek stojí Facebook a další sociální sítě.

„Módní průmysl je napadán kvůli tomu, že šíří nezdravý ideál krásy a může tak za poruchy trávení mladých dívek. Přitom tím opravdovým viníkem je Facebook. Prokázalo se to u dívek mezi dvanáctým a devatenáctým rokem. Čím více času u Facebooku tráví, tím vyšší je pravděpodobnost, že budou trpět anorexií,“ uvedla.

Mnohé tím překvapila, ale má vysvětlení. Tvrdí, že Facebook je zaplaven snímky upravenými ve Photoshopu, různě retušovanými, zkrátka nereálně krásnými. A mladé ženy si myslí, že takto vypadá reálný svět. Jenže nevypadá. Jistě, ve Vogue také převládají hubené mladé dívky. Jenže Franca si dává pozor, aby vybírala ty hubené od přírody, ne ty, které záměrně hladoví. A je jedna z prvních, která měla odvahu dávat tam spolu s nimi ženy různých ras, výšek, tvarů, věku. Možná proto, že ví, že ona sama není dokonalá. Ale přesto, kdekoli se objeví, s úžasem a obdivem na ni okolí kouká.

Tak se podívejte na několik jejich snímků, pro inspiraci.

 

Inspirace pro ženy móda
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

PRODUKT TÝDNE

Kočičí jídelníček by měl být pestrý, chutný a zdraví prospěšný. Lahodná Brit Care kapsička poslouží jako kompletní krmivo nebo jako doplněk k suchému krmivu pro zvýšení rozmanitosti a chuti. Více zde.

BCC_pouch2.jpg

 

AKTUÁLNÍ ANKETA