Vzdělávání seniorů je hitem
Ilustrační foto: ingimage.com

Vzdělávání seniorů je hitem

8. 1. 2017
 

Univerzity třetího věku, tedy systém kurzů získávání vědomostí z různých oborů pro seniory, se staly běžnou věcí. V posledních letech je evidováno ročně kolem čtyřiceti tisíc seniorů - studentů. Roli ve velkém zájmu hraje také to, že se čím dál více rozmáhají virtuální vzdělávací univerzity a ty, které probíhají v menších městech.

Stačí jen zapátrat ve svém okolí a možná se budeme divit, jaké možnosti vzdělávání se nabízejí úplně blízko. Například v městě Hlučín na Opavsku běží už páté kolo Univerzity třetího věku. „Minulý běh dokončilo třicet frekventantů,“ říká vedoucí odboru školství městského úřadu v Hlučíně Alena Münstrová. Město pořádá toto vzdělávání pro dříve narozené občany ve spolupráci s Vysokou školou podnikání a práva. Ve dvou semestrech se studenti zaměřují na témata: Počítač a já, Cizí jazyk a já, Právo kolem nás a Umění kolem nás. Jde o jeden z příkladů, že Univerzity třetího věku už dávno nejsou jen výsadou lidí, kteří žijí ve velkých městech a mohou si dovolit docházet do kurzů pořádaných vysokými školami a univerzitami v nich. Naopak, přednášející z těchto škol vyjíždějí za seniory. A tak se do Hlučína sjíždějí studovat i senioři z okolních malých obcí, například manželský pár Gertruda a Pavel Cigánovi z obce Hatě.

„Nechtěli jsme zakrnět a sedět doma,“ říká paní Gertruda. „Dobře jsme udělali. Měli jsme kam jezdit, setkali se s lidmi, navíc jsme pak doma s manželem studijní témata probírali, porovnávali jsme, kdo jsme v čem lepší. Byla to výborná zkušenost,“ vysvětluje.

Nyní už univerzity třetího věku, tedy vzdělávací programy pro seniory, provozuje většina českých a moravských vysokých škol a je tomu tak ve většině rozvinutých evropských zemí. Vznikla už také takzvaná virtuální univerzita. To znamená, že její posluchači - senioři nemusí jezdit na klasické přednášky přímo do školy, ale učí se v konzultačních střediscích a přednášky tam poslouchají ze záznamu. Je to skvělé pro ty, kteří žijí mimo velká města a měli by to na vysoké školy daleko. Proto se do tohoto projektu zapojily městské úřady, knihovny, různá kulturní střediska, která poskytují prostory, v nichž se mohou studenti scházet. A tak je díky tomu možné studovat univerzitu třeba v Kaplici, v Postřelmově a dalších místech Čech a Moravy.

S virtuální univerzitou třetího věku začali na České zemědělské univerzitě a projekt byl tak úspěšný, že se rozšířil do všech regionů. To ostatně bylo jeho cílem. Přesněji, aby senioři mohli studovat tam, kde bydlí. Tedy měli se kde společně scházet a tedy i případně navázat nová přátelství. „V podstatě na výuku ve virtuálních střediscích stačí jeden počítač, jeden dataprojektor, promítací plátno, ozvučení. Tyto možnosti má řada obecních úřadů nebo knihoven,“ vysvětluje Klára Nehodová, manažerka virtuální univerzity třetího věku při České zemědělské univerzitě. 

Takže jednou z podmínek pro přijetí je, že zájemce ovládá základy práce s počítačem, což už ale je u většiny seniorské populace běžné. Takový virtuální student totiž musí psát na počítači své práce nebo na něm vyplňuje různé studijní texty. Jaký je rozdíl mezi univerzitou třetího věku ať už virtuální nebo s klasickou docházkou a různými jinými kurzy, které pořádají nejrůznější instituce? Ten největší rozdíl je v tom, že za univerzitou třetího věku stojí skutečné univerzity a vysoké školy. Jde tedy o přednášky, které připravují skuteční odborníci na jednotlivé obory. Student je evidován v databázi příslušné univerzity či vysoké školy, i když se zákona statut studenta nemá. Na rozdíl od různých kurzů má záruku, že přednášky, které absolvuje, jsou skutečně kvalitní a že ho vyučují lidé, kteří přednášejí na vysokých školách. 

Po absolvování však nemůže počítat s tím, že by získal titul stejně  jako by podstoupil normální studium na vysoké škole. Dostane jen potvrzení, že je absolventem univerzity třetího věku. Protože jejím smyslem není ozdobit si jména takzvaně na stará kolena nějakým tím titulem. Její smysl je: Nezakrnět, nenechávat zahálet mozek, otevřít si nové obzory, setkat se se zajímavými lidmi. Závěrečné předávání potvrzení o absolvování studia je však zpravidla pěkně slavnostní záležitost, takže si člověk opravdu připadá hrdý sám na sebe, že se přemohl, nevzdal to a vytrval.

Co je o studiu ve vyšším věku ještě dobré vědět?

Podmínky jednotlivých škol se liší, ale platí, že účastnit se mohou lidé se statutem důchodce, dále invalidní důchodci bez rozdílu věku a také lidé starší padesáti let, kteří jsou nezaměstnaní a evidovaní na úřadu práce. Obory jsou nejrůznější, ideální je projet si na internetu nabídky jednotlivých škol. 

Na internetu je dostupný seznam konzultačních středisek virtuální univerzity třetího věku, ze kterého je také dobré vycházet. Tam se také zájemce dozví, kde získá přihlášku, kolik stojí studijní poplatek, jaké technické vybavení měl doma mít, aby bylo zaručeno, že  na nich bude možné sledovat video přednášky. Pozor, toto je dobré si předem s organizátory vyjasnit, aby člověk nezaplatil, nezačal studovat a pak zjistil, že jeho tablet není schopen video přednášku přehrávat. Technika je totiž nyní tak dokonalá, že začíná být komplikovaná. Ale není třeba se bát, toto vše se při případném přihlašování na virtuální univerzitu třetího věku člověk dozví, jen je třeba vědět, na co se ptát.

Počítejme s tím, že univerzita je něco jiného, než si občas zajít na besedu do kulturního domu. Je to opravdové studium s pevně danými úkoly a termíny jejich odevzdání.  Nemá smysl se hlásit s pocitem, že to jen tak z legrace zkusíme a můžeme se na to kdykoli vybodnout. Byla by to škoda, znevažování práce lidí, kteří univerzity třetího věku organizují a nakonec i zabírání místa těm, kteří by studovali s chutí a zodpovědně.

Zajímavost na závěr

„Až osmdesát procent studujících tvoří ženy. Jednak je v příslušné věkové skupině více žen a jednak zřejmě mají větší potřebu se sdružovat. Takže mnohé berou studium zároveň jako příležitost navázat nové kontakty a setkat se s lidmi se stejnými zájmy,“ míní manažerka virtuální univerzity třetího věku Klára Nehodová. A jaké obory se vlastně dají studovat? Nabídka je nyní tak neuvěřitelně pestrá a rok od roku větší, že je ideální prozkoumat stránky jednotlivých vysokých škol a zjistit, jaké obory v rámci univerzit třetího věku nabízejí.

 

Navštěvujete Univeritu třetího věku? Jaké máte zkušenosti se studiem? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři a napište na téma vzdělávání seniorů vlastní příspěvek.

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Pavla Bohmövá
Sama navštěvuji U3V už pár let.Vynechala jsem jen jeden semestr,pro úraz.Našla jsem tam nové známe a hlavně ,zapojila do práce i mozek.Všem vřele doporučuji.jen je zajímavé,že tam chodí převážně ženy.Je mi 73 let a už jsem nasbírala pěknou řádku diplomů.
Hana Lejtnarová
Myslím si, že U3V je báječná záležitost. Je mi 68 let a zůčastňuji se již 3 rokem. Netrpím sice samotou, stále ještě na dohodu pracuji v oblasti památkové péče, ale tady si člověk stále tříbí pamšť, získává nové poznatky a také poznává stále nové lidi. Dokud je člověk schopen zúčastnit se takovýchto aktivit, přináší mu to radost a uspokojení, nebude starým ani v 80 letech.
Helenka Červenka
Jako do všeho ve svém životě - i na U3V jsem se vrhla po hlavě. Jako při nástupu do první třídy před šestým rokem i sem jsem nastoupila coby nejmladší, protože mi umožnili studovat už v 53 letech. Bylo nás 37 žen a 4 muži. Ten nejstarší se , bohužel, promoce v talárech s čepičkami nedožil. Mrzí mne, že ani jako člen komise kultury se mi nedaří změnit témata. Vysoká škola podnikání vyučuje jen v těchto oborech: PC, jazyk, právo, dějiny umění. My jsme si vydobili ještě pátý semestr Životní styl. Každopádně jsem poznala spoustu nových přátel. Nyní studuje můj miláček a už se těším na jeho slavnostní promoci.
Oldřich Čepelka
Všem přeji U3V a vlastně závidím, že nikam nechodím. Z hlediska duševní hygieny mi to moc nevadí, protože denně pracuju (hlavou a prstama na klávesnici), čtu denně odborné texty vč. anglických, komunikuji se spoustou lidí, starám se o svůj minipodnik atd. Ale co je ptořeba navíc, to je nepracovní pohodový styk s dalšími lidmi (nějak mi vymizeli kamarádi a zůstalo jen málo a nejsou místní) , tak už jen pro tu možnost navštěvovat skupinu lidí s podobnými zájmy a vyměňovat si nejen informace, ale vlastně i pocity a vztahy, je moc důležité.
Hana Polednová
Dovolila bych se podělit o mé zkušenosti se studiem na U3V v Praze. Mám za sebou již 4 semestry a letos pokračuji. Všem vřele doporučuji! Já i všechny mé kolegyně a kolegové (65-75 let) se svědomitě připravujeme na výuku a právem jsem od profesorů chváleni. Já osobně si myslím, že pro trénování paměti, je to nejlepší cesta. Ten mozek to určitě potřebuje a ono to opravdu funguje.Všechny zdravím a nebojte se toho!
Marie Seitlová
U3V mám už 4roky za sebou. Moc se mi to líbilo, bylo to zajímavé, plno nových poznatků a setkávali jsme se každý týden. Kdyby u nás obměnili témata, tak bych šla znovu.
Eva Balúchová
Taky jsem jezdila na U3V do Brna na Mendelovu univerzitu.Vytvořila se dobrá parta,pobavili jsme se i dozvěděli hodně zajímavého o přírodě,rostlinách i zelenině.Teď navštěvuji už 3.rokem u nás virtuální U3V a moc se mě to líbí.Chodí nás 25,vybíráme si sami témata,jezdíme na slavnostní ukončování semestrů.Jelikož naše studium zajišťuje Česká zemědělská univerzita v Praze,budeme mít letos slavnostní promoci v hlavním městě.A cestu si spojíme s prohlídkou města.
Marie Ženatová
Když jsem se dověděla, že v Brně na Masarykově univerzitě je možnost se účastnit programu celoživotního vzdělávání na Univerzitě třetího věku, tak jsem se hned přihlásila. Jezdila jsem do Brna vlakem /asi 45 km dvakrát měsíčně/ - se svými dvěma "spolužačkami", takže jsem si připadala jako v mládí. Tehdy jsem možnost studia neměla a teď jsem se dostala na přednášky na Lékařskou fakultu a na fakultu Sociálních studií, bylo to ohromné. Po 4 letech jsem dostala "Osvědčení" , na právnické fakultě jsme měli "slavnostní promoci" - měli jsme všichni nádherný zážitek, ráda na to vzpomínám i když běžet daleko na vlak třeba i v mrazu se mi také někdy moc nechtělo - ale musela jsem to zvládnout...
Jana Baloušková
Absolvovala jsem 7 semestrů Univerzity, kterou pořádá Muzeum T.G.Masaryka v Rakovníku. Zájem je stále větší, přednášek se mohou zúčastnit i mladší ročníky. Slyšet Jiřího Grygara nebo Václava Cílka, přední archeology, historiky... je opravdu zážitek. Už se těším na jarní semestr 2017.
Hana Rypáčková
Květuško- ty jsi tak čitelná, mám tě ráda i když jsem naprosto opačná...
Květoslava HOUDKOVÁ
Zajímám se o mnohé - tím nedovolím mozku, aby zakrňoval. Ale abych se na celý rok "zazdila" na U3V - tak "převzdělaná" zase být nemusím !
Olga Fišarová
Jsem moc ráda,že Univerzita 3.věku existuje.Manžel navštěvuje již 3.ročník na Univeritě Palackého v Olomouci.Přiznám se,že jsem ze začátku měla pochybnosti.Dnes jsem svědkem hodně zajímavého procesu,který posouvá mého seniora k lepšímu. Po každé přednášce si povídáme a já se dozvídám mnoho nového. Vzhledem k tomu,že si vybral téma Zdravý životní styl na Fakultě tělesné kultury a sportu,náš pohodlný život se trochu změnil.Když ho vidím,jak některé momenty aplikuje v praxi,tak trochu se zastydím a někdy se i připojím.Již jsem rozhodnuta taktéž začít navštěvovat U3v. Těším se na to.
Soňa Prachfeldová
Je skvělé, že U3V vznikla. Moc ráda byvh využila, jenže časově nestíhám a tak protáčím mozkové závity trochu jinak. Jsem ráda, že existuje tolik možností pro seniory a kdo chce a může - tak se zapojí !
Elena Valeriánová
Ve Zlatých Horách máme také Virtuální univerzitu 3V ČZU. Chodí nás tam asi 15 z toho jen tři muži, ale to vůbec nevadí. Je to prima. Přednášky jsou zajímavé a mohu říct, že se vždy na zahájení semestru těšíme. A určitě neskončíme, od února totiž poběží poslední semestr. Pak bude promoce. Nikdo z nás netouží po nějakém titulu, opravdu jde tady o něco jiného. Nezakrnět. je třeba si uvědomit jednu věc, vždy se musí najít někdo, kdo to tak nějak povede. A ve ZH se našly hned dvě obětavé dámy, za což jim patří poděkování.
Zuzana Pivcová
Moje sestra už vystřídala několik oborů, vše přírodovědně zaměřené - třeba Mineralogii, Vodu, Lázně. Baví ji to, o co se vždy zajímala, a to tím víc, že chodí dvě kamarádky. Já na něco také do blízké budoucnosti pomýšlím, ale některé obory jsou údajně hned "vyprodané". Ke vzdělávání starší generace ale neslouží jen U3V. Každá městská část má řadu nabídek pro seniory, především práci s PC a výuku cizích jazyků. A pak jsou samozřejmě různé jednorázové přednášky - cestopisy s videem, školení s policisty, právníky, lékaři, výživovými poradci atd. I to patří k rozšíření obzoru.
Hana Rypáčková
U nás je také U3V, ale ještě nebylo téma jazyky. Jelikož na cokoli narazím, co mě zajímá, najdu na internetu, přednášky, diplomové práce atd. , nehrnu se do toho.
Jarmila Komberec Jakubcová
V současné době nenavštěvuji Univerzitu třetího věku z důvodu, že podnikám a časově bych to nestíhala. Ale jakmile skončím se svou prací budu u nás v Plzni Univerzitu navštěvovat. Zajímám se o historii a dějiny umění.