Žena světice
FOTO: autorka

Žena světice

11. 1. 2017

Ani možná netušíte, jakou světici mezi sebou máme. Nebo možná tušíte, ale já to zjistila právě v těchto dnech. Je cizí, a přesto je naše…nebo jinak? My jsme pro ni cizí lidé, ale ona se chová, jako by patřila do rodiny, a pomáhá nám, jak může! Zlatá žena. Chcete vědět, o kom mluvím?

Jmenuje se Evička a je to super človíček. Můj taťka, který bydlí 220 km od nás, dostal ve svých skoro 80ti letech výpověď z bytu. Řeknete si, jak je to možné? No, hlavně je možné to, že vlastně nikdy nebydlel ve vlastním bytě, 40 roků nejprve ve státním a pak v pronájmu u soukromé osob\. A nyní dostal výpověď. Teď v zimě!

K nám jít nechce, už ho s Jiříkem přemlouváme skoro 6 let, od doby, kdy mi umřela maminka a taťka zůstal ve velkém bytě 3+1 sám. Nejen, že se sem nechce přistěhovat, ale on tu dokonce ani jednou nebyl za námi na návštěvě. Prostě nechce.

S Evičkou se skamarádili, když jsem tuto super ženu vloni poznala a zjistila jsem, že jsou s tátou skoro sousedé. Ona má Bertíka, taťka chodí denně na procházky, takže byla jen otázka času, kdy se potkají a…díky Evce se seznámili.

Prosím, nehledejte za tím žádnou romantiku, jde pouze o sousedské vztahy. Evička je hodně empatická a táta se zase zakoukal... do Bertíka! :-).

To bylo vloni. No a minulý týden, když se taťka dozvěděl, že se musí vystěhovat, svěřil se kamarádce Evičce a od té doby mu ona nezištně pomáhá. Jsem z toho celkem paf, protože neznám moc lidí, kteří by se takto aktivně zapojili do neštěstí druhých a pomáhali, jak mohou.

Evička sháněla tátovi nový byt a nyní mu sehnala vyklízecí firmu, která ho kompletně přestěhuje a ještě po něm vyklidí celý byt. A možná si dokážete představit, kolik harampádí se v bytě za 40 let nahromadí. No, ale to je již jiná kapitola.

A Evík pomáhá dále, jsme spolu v telefonickém spojení, jako i ona s tátou, a nevěřili byste, jak je Evička akční a aktivní a co vše dokáže zařídit. Jsem dojatá.

Evičko, chci Ti takto veřejně poděkovat za to, co pro nás děláš. Mám Tě moc ráda!

Leni

P.S. Takto nezištně nám s Jiříkem vloni nabízela svou pomoc a azyl i Hanka Rypáčková, další velmi hodná a ochotná žena, kterou tu máme mezi sebou. Hanko, také děkujeme.

 

 

 

Hodnocení:
(4.9 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Děvčata, to je článeček s pohlazením po duši.
Lenka Hudečková
Evičko, máš pravdu... :-)
Eva Mužíková
Děvčata, Jarko a Lenko, kašlete na mínusy, Vždy se najde někdo, kdo nedokáže otevřeně říci názor, tak se za něčím, nebo někým skrývá. V tomto případě berte mínusy spíš jako důvod pro zasmáni nad lidskou ubohosti, nebo snad závistí???? Všem, kteři zde napsali tolik hezkých vět a udělali mi velkou radost, znovu moc a moc děkuji. Bertice /Světice
Lenka Hudečková
Jarmilko, možná spíš někdo nesouhlasí, protože jsem článek psala já... to máte jedno...lidé jsou různí :-(
Jarmila Jakubcová
Překvapilo mně, na L/N s článkem nesouhlasí 2 íčkaři. Možná to ale bude tím, že jsem to tam dala já.Protože nesouhlasit s krásně napsaným článkem opravdu nechápu.
Jaroslava Handlová
Evu mám ráda pro její dobrosrdečnou a kamarádskou povahu. Šlechtí ji jen samé dobré skutky, tak držím pěsti, ať tato "stěhovací akce" se povede dotáhnout až do konce ke spokojenosti všech. Evo, Jsem ráda, že jsem Tě poznala i osobně, včetně Bertíka. Zdravím oba.
Marie Foltýnová
Obě dvě zde jmenovaná děvčata znám už dlouhou řadu let.Užily jsme spolu na jiném vebu spoustu legrace a dost jsme se přes Skype naučily.Jedna z nás,zrovna ta,která nás učila jak pracovat na PC nám zemřela.Ale jely jsme dál a zkoušely jsme na Gimpu.Naše učitelka,která je na Gimpu jako doma,byla Hanička R.Byly to doby,kdy Evička pracovala se zvířátky a práce měla tolik,že by to každý neunesl.Ale dělala to s láskou,která je pro ni typická.Její vyprávění zážitků,byly často i humorné.Zdravím je obě a jsem ráda,že jsme se zde všechny tři setkaly.Mám Vás holky ráda.
Jiří Hudeček
Z Vratislavic Evičko, Ty máš "lidské" srdíčko. Máš ráda lidi i zvířata, Ty máš srdce ze zlata :-)
Lenka Hudečková
Evičko, zlatíčko, Ty se na mě nezlob, ale prostě po našich hovorech v úterý mě ty věty samy naskákaly do hlavy a musela jsem je napsat...
Lenka Hudečková
Lidičky, moc Vám všem děkuji za příznivé reakce na článek o Evičce.. ♥♥♥
Olga Štolbová
Moje milá "zlatá světice", ano, ano, ano. Evi, dík za to, že jsi. A mimo těch obdivujících slov jsi ještě PRIMA baba, která nezkazí žádnou legraci. A to je také moc důležité. Mám tě ráda. **********
Alena Vávrová
Ach Evičko, já jsem tak ráda, že jsi zároveň natolik silná osobnost, že to s Tebou vážně nepraštilo, když teď čtu, že se to o Tebe málem pokoušelo!! Držím palce!
Helenka Červenka
A já tu bečím. Za Hudečkovic tatínka, protože zakořeněný strom se těžko přesazuje a moc mu držím palečky, ať se s výměnou brzy srovná, protože se s tím vnitřně možná nebude umět smířit. A za druhé bečím dojetím, jakou sqělou parťačku tady máme a jsem ráda, že ji znám osobně. Tak, dobrečet a radovat se, protože v Bertici vidím záruku, že vše proběhne hladce. Díky, Bertíková!!!
Eva Balúchová
Jo Evča,taky ji mám ráda.I Bertíka.
Eva Mužíková
Ještě s dovolením pár upřímných slov. Možná, že se najde někdo, kdo řekne, že troška skromnosti by mi neuškodila, že on sàm by neměl rád takovou popularitu. Já jsem ani v hloubi duše netušila, že Lenka něco takového napíše, proto jsem to nedělala. Na straně druhé je pravda, že radost lidem dělàm opravdu ráda a jak už jsem několikràt napsala, jsem ràda středem pozornosti a pochvala mne vždy moc potěši. I kyž tento příběh se středem pozornosti společného nic nemá.
Eva Mužíková
LENKO !!!!!! Měla jsi mne málem na svědomi, protože když jsem nic netušic listovala před chvilkou íčkem, nechápala jsem nejdříve, proč tam jsem. Při čtení Tvého článku a posléze všech nádherných příspěvků se mi tak rozbušilo srdce, že mne to až vyděsilo. Děkuji Ti Lenko a vám všem lidičky z celého srdce, vašich slov si moc vážím. OPRAVDU!!!! S dovolením tento " počin " rozvedu. S tatínkem Lenky se známe opravdu jen ze vzájemných potkáni na procházkách, prohodili jsme vždy pár slov, on se zajímal vždy více o Bertikovi úspěchy, nežli o moji osobu:((((( Když mi sdělil, co jej potkalo, hned jsem se rozhodla pomoci. Nejdříve hledání bytu ve Vratislavicích, pak přes realitky. Uvědomila jsem si, že takto starý pán, nemůže tuto akci zvládnout sám, nevyřešila by to ani návštěva dlouhodobě nemocných Hudečků. Jak píše Alenka T. Opravdu mne to moc bavi, ràda organizuji a mám velkou radost, že mohu být nàpomocná. Jsme opravdu na začátku, vyklízecí firma zajištěna, přepravky na uklàdáni věci dostanu ze školní družiny a pak nastane to najhorší pro Lenčina tatínka - co vzít, co ponechat??? Dnes jsem se byla u něj podívat a když jsem viděa jeho opravdovou radost nad mojí akčností, moje dušička jásala. Tak držte lidičky palce, bude to ještě dlouhá cesta, nežli si taťka v novém domově vypije v klidu svoji prvni kávičku.. Já si ji tentokrát ráda dám. A Lenko, neděkuj mi stále tolik, opravdu mne těší, když tímto pomàhám i vám.." SVĚTICE BERTICE " :))))))))) p.s: byt sehnala realitka,ne já, snad to vyjde
Danuše Onderková
Jóó, Evička, to je dobrota sama, živě si ji dovedu představit, je to živel a jsem ráda, že patřím mezi její přátelé i když na dálku. Leni moc pěkně jsi to napsala a tatínkovi přeji, ať se mu v novém líbí :-)
Hana Rypáčková
Teď jsme si to přečetli a jako bychom ji viděli konat. Eva je opravdu správná ženská, energická se srdcem na svém místě. Velmi ji obdivuji už dlouho. Oldřichu, vážně vše co dělá pro veřejnost si zaslouží ocenění . Leni, to se nedá srovnávat...
Zuzana Pivcová
Mě Evča nejvíc dostala tím, že chodí s Bertíkem mezi postižené a dává jim pocítit teplo živé bytosti. Dělá to nezištně a spontánně a raduje se z jejich radosti. A Bertík, to je psí kapitola sama pro sebe. Vlastně lidskopsí kapitola. Ta světice dokáže být také čertice, jak jsme se přesvědčili předloni v Poděbradech večer na srazu. A není na škodu, když si tuhle kombinaci v sobě uchová každá žena. :-) Tak prima, Bertice, a teď můžeš začít veršovat. Nadání na to máš. :-D
Oldřich Čepelka
Tak pozor, Evu znám už z min. režimu, tak bych jí mohl napsat dobrý "kádrový posudek"! Loni jsem ji po X letech "potkal" na i60... Jestli na ni něco konkrétního víte, čím víc, tím líp, tak mi to napište neveřejně, na malery@tima-liberec.cz, jsem totiž velmi velmi blízko liberecké radnici - a četl jsem námět od Soni. Olda
Alena Tollarová
Že Eva je žena se srdcem na dlani, ale také žena činu, ví snad každý, kdo se s ní setkal ať už osobně, nebo třeba i jen zde na stránkách. Vždyť třeba kromě záhonu u domu se starala/stará? i o neschopného souseda. Úplně si představuji, jak je ve svém živlu a ráda, že se jí zadařilo tatínkovi pomoci. Jen mi nějak hlava nebere, z jakého důvodu vůbec mohl dostat výpověď z nájmu a jak se zdá, tak i s krátkou dobou k vystěhování a bez náhrady?
Jarmila Jakubcová
S paní Evičkou a její báječným pejskem Bertíkem jsem se setkala v loňském roce v Doksích. Oba jsou skvělý a já přeji oběma hodně zdraví a paní Leničce děkuji za hezký článek. I deset hvězdiček je málo, ale já mám jen pět.
Helena Votíková
Lenko napsala jsi to moc hezky. Na hodnocení mám málo hvězdiček :-)
Lenka Hudečková
Teď jsme spolu s Evičkou mluvily telefonem, o článku asi ještě neví... probíraly jsme toho mého taťku a novinky...Zítra budeme moudřejší....
Naděžda Špásová
Leni, to se ti fakt povedlo. Tvůj otec měl opravdu štěstí, že Evku potkal. Ona je moc hodná a Bertík je miláček. Dobře, že jsou mezi námi ještě tak hodní lidé, jako je Eva.
Alena Vávrová
Tak to je moc krásný příběh o lidské solidaritě a k naší Evče Bertíkové to naprosto pasuje. Přeji vám, aby to všecko dobře dopadlo a tobě, Leni, děkuji za sdílení.
Anna Čípová
Krásná slova o Evě, kterou znám z íčka. A doufám, že ji poznám osobně.
Marie Seitlová
Krásná zpráva o Evě, ano, kdo má rád zvířata, má rád i lidi. Je dobře, že jste to napsali, Eva si to určitě zaslouží. A 5* je určitě málo, více umí dávat jen ona.
Libuše Křapová
Bertice plus Bertík jsou prostě ideál dvojka :-) A to tu její dobré skutky nejsou ani všechny vypsané :-)
Jiří Hudeček
To, že je Evička "akční" jsem poznal loni v létě na vlastní oči. Když jsme jeli za tátou a já se šel projít do parku ve Vratislavicích a poté nahoru po ulici, okopávala a plela na záhoně před panelákem jedna paní a kousek od ní jí hlídal pejsek. Samozřejmě- byla to Evička a Bertík. Evi moc děkujeme, že tátovi pomáháš jak se dá.
Elena Valeriánová
Leni, tak ji to neprozradíme :-) Moc pěkná fotka.
Lenka Hudečková
Přátelé, obávám se, co na to Evička, až článek objeví :-)
Soňa Prachfeldová
Mám Evku moc ráda a to od první chvíle, co jsem ji poznala. Pro mě to překvapení není, starala se i o nemocného souseda, sází kytičky u domu. Fakt by ji měl Klub Liberec nebo radnice navrhnout do celostátní soutěže o nejlepšího seniora roku je to každým rokem v Praze a my bychom jí tam šli fandit. Bertíku jsi 1 !!!
Jana Šenbergerová
Všude kolem se to hemží jobovkami, takže taková zpráva je opravdovým pohlazením po duši. Eva s Bertíkem jsou prostě dobrá dvojka. Nepochybuji, že takových je na íčku víc. Lenko, je moc dobře, že jste si to s Jirkou nenechali pro sebe.
Lidmila Nejedlá
Ano, Eva je skvělý člověk. Je to milovnice zvířat a ti mají rádi i lidi. Jedobře, že si senioři pomáhají, byli jsme tak přece vychováni.
Elena Valeriánová
Leni, moc tě chválím za napsání tohoto veřejného poděkování. V dnešní době, kdy slyšíme a čteme pomalu už jen negativní zprávy, je ta tvoje jako pohlazení po duši. Věř mi, věděla jsem, o koho se jedná hned od začátku a to jsem si nijak neprohlížela úvodní fotografii. Po celou dobu čtení mi šel mráz po rukách. Je dobře, že jsou mezi námi lidé jako je Evička, Hanka a další. Jsem ráda, že patří mezi mé přátele (díky íčko)