Miroslav Táborský: Už vím, kde najít klenoty
FOTO: archiv České televize

Miroslav Táborský: Už vím, kde najít klenoty

20. 1. 2017

Česká televize začíná vysílat další sérii úspěšného pořadu Národní klenoty. Provází jím herec Miroslav Táborský. „Některé naše památky jsem navštívil až díky tomuto pořadu,“ říká. Oblíbený herec rád cestuje a poznává zajímavá místa. Práci moderátora cestopisného naučného pořadu tedy označuje za splněný sen. 

Které místo či objekt vás mimořádně zaujalo?
Jestliže se mi třeba líbily jihočeské rybníky nebo Český ráj, nemohu to srovnávat s ostravskými doly. Tam je to o jiné kráse, jiné hodnotě. Já bych tedy nerad vybíral, protože jsem s velkou chutí a rád navštívil všechny.

Vy jste se narodil v Praze. Co z tohoto města tentokrát diváci uvidí v Národních klenotech?
V Praze jsem se narodil, ale dětství a mládí, kdy se člověk nejvíce formuje, jsem prožil v Hradci Králové.  Praha je prostě jedinečná. V první sérii Klenotů byly o ní dva díly, protože do jednoho by se to nevešlo. Tentokrát se přidává Müllerova vila, letohrádek Hvězda a Břevnovský klášter.

Cestujete rád?
Ano. Přiznávám, že to je i jeden z důvodů, proč jsem práci na tomto cyklu přijal. Sám od sebe se člověk nevypraví tak snadno, ale spojení práce s poznáváním a potěšením je ideální. Znám to i z práce herecké, některá místa jsem objevil jen díky tomu, že jsem tam třeba dříve natáčel nějaký film. Protože krásná místa jsou logicky filmaři využívána.

Jak tedy vypadají vaše dovolené?
Moc jich nemám. Navíc jsem se před lety přiženil na šumavskou chalupu, a jak ví většina chalupářů, chalupa si žádá čas. Ale i tak pobyt na Šumavě vždy spojuji s nějakým poznáváním. V posledních letech si nacházím víc času i na jiná místa a v nich navštěvuji hrady, zámky nebo jen krásné vyhlídky.

Je to vůbec práce nebo hlavně zábava, moderování takového pořadu jako jsou Národní klenoty?
Natáčení trvá třeba dvanáct hodin. Máte plán záběrů a třeba hned v tom prvním vám zajde slunce, pak někdo začne sekat trávu, záběrem projde turista, nedaleko se rozhouká sanitka a moderátorův vstup musí vypadat jako idylka sama. Navíc je to dokument, takže nemáme štáb a prostředky k uzavření památky, kterou natáčíme. Někde nám ale hodně vycházeli vstříc. Ve Slavonicích nám například vyklidili celé to krásné renesanční náměstí. Dá se říci, že mimo Prahu byli hodně vstřícní. Ale celkově to je samozřejmě práce krásná a velmi příjemná.

Česká televize začíná dokumentární cyklus o památkách nominovaných na seznam UNESCO vysílat od středy 15.února. Bude vždy od 21.30 na ČT 2 a jde o nové díly úspěšného dokumentu z roku 2012, který ukazoval památky, které už jsou na seznamu světového dědictví UNESCO zapsané.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4.8 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Magdalena Klosová
To je dobrá zpráva!mm
Marie Seitlová
Děkuji za připomenutí.
Alena Vávrová
Jano K., jednotlivé díly minulého cyklu lze dohledat a přehrát si na na PC, toto je např. z Třebíče http://www.ceskatelevize.cz/porady/10361869257-narodni-klenoty/211563235200009-trebic-jedinecnost-mnohosti
Zdenka Jírová
Viděla jsem předešlé díly, moc se mi líbily. Budu se těšit na další.
Alena Vávrová
Jsem také milovnice tohoto pořadu, viděla jsem i reprízy prvního cyklu a budu se tedy moc těšit na pokračování.
Eva Balúchová
Já nemám Táborského ráda,ale ráda se podívám na zajímavá místa.Už mám termín taky poznamenán v kalendáři.
Hana Rypáčková
Táborského máme rádi. Poznamenáme si do kalendáře...Díky.
ivana kosťunová
Děkuji za upozornění, už mám zapsáno