Suchej únor. Víte, co to je?
Ilustrační foto: ingimage.com

Suchej únor. Víte, co to je?

31. 1. 2017

Letos už popáté začíná akce Suchej únor. Spočívá v tom, že se lidé tento měsíc pokoušejí nepít žádný alkohol. Akce má čím dál větší rozsah, zapojují se do ní mladí studenti i muži vysokého věku, lidé různých profesí i takzvané celebrity. 

S akcí začali pánové, kteří se sdružují ve spolku Liga otevřených mužů. Zkrátka muži,  kteří se snaží  chovat tak, jak by se měl chovat správný chlap. „Díky tomu máme možnost poznat, jak na tom s pitím vlastně jsme, když si jeden měsíc dáme od alkoholu odstup, vysvětluje Martin Jára, z Ligy otevřených mužů. Kampaň pořádá společně se Státním zdravotním ústavem a Klinikou adiktologie  1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Důvod je celkem prostý: My Češi a Češky pijeme čím dál více. Takže v počátcích byla akce primárně určená mužům, nyní se už do ní zapojují i ženy, které chtějí zjistit, co se stane, když si večer nedají pravidelnou sklenku či dvě vína. A jsou do ní zapojeni lidé různého věku.

„Pití alkoholu se stalo společenskou normou a součástí identity českého muže, „ říká Martin Miovský, přednosta kliniky adiktologie. „Přes devatenáct procent mužů pije každý den nebo téměř každý den. Suchej únor je příležitost, jak toto téma zviditelnit a dostat do veřejné diskuse,“ dodává. Lékaři se čím dál častěji setkávají s problémem nadměrného pití u lidí vyššího věku. „O seniorech se v souvislosti s pitím alkoholu moc nemluví, přestože poruchy tímto vyvolané jsou v této věkové skupině časté a jsou spojené se závažnými zdravotními problémy,“ podotýká Petra Vondráčková z kliniky adiktologie. V řadě zemí, například ve Velké Británii běží kampaně zaměřené právě na pití lidí vyššího věku. „Pravidelné pití alkoholu denně nebo téměř denně se stává na prahu stáří čím dál běžnějším jevem. Pro zhruba polovinu mužů se každodenní sklenka stává zvykem,“ upozornili autoři britské studie o alkoholismu seniorů v článku v časopise BMC Medicine.

Otázka je, co je pití zdraví prospěšné a co škodlivé. V kontrastu s varovnými články o pití seniorů se totiž setkáváme s články o tom, že sklenka vína každý večer příznivě působí na jejich zdraví. Tak kdo se s v tom má vyznat, že?

Problém je v tom, že každodenní sklenka časem může přerůst ve sklenky dvě, tři .  A hlavní potíž  je ve vyšším věku to, že většina lidí užívá nějaké léky a k nim alkohol prostě nesedí.  Každopádně statistiky mluví jasně:  Do seniorského věku se dostává generace zvyklá pít více než je zdrávo a případů, kdy lidé vyššího věku budou mít problémy s tím, že jejich zvyk dávat si denně nějaký ten alkohol jim bude způsobovat vážné zdravotní problémy. Akce Suchej únor tedy má být takovou zkouškou, prověrkou, jestli jsme bez pití schopni měsíc být, co to s námi bude dělat, zkrátka dobrovolný zajímavý test. Jeden z jeho loňských účastníků Martin Říha vypráví: „Bylo to zajímavé. Uvědomil jsem si, že se dokážu ve společnosti výborně bavit i bez alkoholu. Mám dobrou náladu, lépe se mi spí a lépe probouzí. Kruhy pod očima zmizely stejně jako přebytečná kila, která jsem pravidelným pitím nabíral.“

Takže Suchej únor je tady i letos a berme ho jako zajímavou příležitost zkusit se otestovat, ať je nám dvacet nebo sedmdesát let. Vratislava

Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Mirek Hahn
Ta akce by zasloužila širší záběr... Co takhle přidat k Suchému únoru hlavně nenakupování alkoholu ? Otestovalo by se tím jestli Ministersvo financí vydrží bez své drogy - měsíční dávky spotřební daně....
Květoslava HOUDKOVÁ
Zítra budu mít k obědu "španěláka" s knedlíkem - pivo už mám v ledničce ( po mase určitě "sušit hubu" nebudu.)
Ilona Kolářová
Já bych byla pro suchý rok.:)
Květoslava HOUDKOVÁ
"Ulici" jsem neviděla ani jednou - aspoň mne nic z toho nerozčiluje. (Třeba si študáci tím chlastem "rozpínají mozek", aby se jim tam vůbec něco vešlo! - ale výsledek je spíš naopak.
Zdenka Jírová
Je to takové "plácnutí rukou do vody" v naději, že vzniklá kola někoho zasáhnou. Já se zajímám a luštím jinou věc spojenou s pitím. Určitě se díváte v TV na nějaké české filmy nabo dokonce seriál. Já se už dlouho dívám na "Ulici", kde je dost scén s mladými lidmi, vysokoškolskými studenty. Tito, jakmile se sejdou doma nebo hospůdce, kde se často scházejí, okamžitě se nalívá víno, někdy se i "přitvrdí" panákem. Připadá mi to u těch studentů trochu divné, jednak tak mladí by ještě ten alkohol tolik pít nemuseli a také, kde na něj berou stále peníze, když ještě studují.Vždy se doma láhev najde, Někdy to vypadá jak sjednaná reklama na víno. Docela mi to začalo vadit, je toho moc. Tak mě bude zajímat, jestli se Suchý únor odrazí i v "Ulici".
Jana Šenbergerová
Přijde mi docela humorné, že pro tuto akci byl vybrán nejkratší měsíc v roce a navíc v době plesů a masopustních radovánek. :-)
František Komín
Souhlasím, že je to zbytečné. Kdo pije málo, ten to nepotřebuje a kdo hodně, tomu to nepomůže.
Ladislav Vesecký
Tak já už mám suchý půl rok.
Květoslava HOUDKOVÁ
Je to akce "k ničemu"! Kdo nepije, nebo si jen výjimečně přiťukne, ten "sušit hubu" nemusí. A ti, co se nalejvají až do stavu kocoviny, žádnou výzvu stejně nebudou respektovat. Různými studiemi se zabývají další nemakačenkové - a jen si kecají "do ovaru".
Zuzana Pivcová
Odborné názory v této oblasti se opravdu střídají jako počasí, jednou je řečeno, jak je zdravé pít sklenku červeného vína, podruhé už je to předstupeň k pravidelnému pijáctví. Některé ženy si opravdu dají jedno deci červeného vína denně, ale tu dávku nepřekročí a nijak jim to neškodí. V jižních státech je také víno oblíbeným nápojem a populace je tam vcelku zdravější než u nás. Něco jiného je se "nalejvat" a pak mít kocovinu. Ano, akce měsíc bez alkoholu má asi takový smysl jako jeden den pěšky bez aut.
ivana kosťunová
Já nějak postrádám smysl této akce. Pokud je někdo zvyklý dát si sem tam skleničku něčeho dobrého, nedělá to z něj přeci alkoholika. Pivo je nejkvalitnější jontový nápoj, ve víně jsou vitaminy a panáčka becherovky po tučném jídlu jsem ocenila při mých potížích se žlučníkem. Kdybych se teď na měsíc nedotkla žádného alkoholu, a potom se vrátila ke starým zvykům, co by mi to přineslo ? Zjištění, že kdy měsíc vydržím bez- tak nejsem alkoholík ? To vím i bez toho. Mě je bližší den švihlé chůze.
Jarmila Komberec Jakubcová
Velmi zajímavý článek. Já sama při různých slavnostních říležitostech vypiji sklenku šampíčka či červeného vína.Tvrdý alkohol zásadně nepiji.Určitě nebudu mít problém udělat únor "suchej". Mám kamarádku která bez sklenky vína večer neusne. Pokusím se jí článek poslat.