Pes, kočky a šneci
FOTO: autorka

Pes, kočky a šneci

12. 2. 2017

Tvar názvu článku jsem okopírovala od Lenky. Ovšem já nerada píšu a neumím to jako ona. Ale jelikož tohle není žádná literární soutěž, ale povídání pro přátele o domácích mazlíčcích, zkusím to taky.

Tak jak je na venkově zvykem, máme pejska. Je dcery a bydlí v našem domě v přízemí. Už je to stařeček s hromadou nemocí a hromadou léků. Jmenuje se Endy a přes den, když jsou mladí v práci, chodíme spolu na krátké vycházky. Buď je lenošný, nebo už moc neujde, tak nám stačí procházka kolem domu nebo na zahradu.

Další mazlíčci jsou kočky. Ty jsou druhé dcery, která jim kupuje potravu, ale obě, Micka i George, přes den sedí na okně a pozorují mě, co v kuchyni dělám. Jak vyjdu ven, oba se mně motají pod nohama, že mám obavy, abych přes ně neupadla. Dcery se smějí, že za mnou chodí jak pejsci.

Mojí hlavní domácí mazlíčci jsou šneci. Je to druh Afrického šneka Achatina-oblovka. Před třemi roky jsem pracovala v mateřské školce. Tam je paní učitelky chovají, aby si děti zvykaly na přítomnost zvířátek a učily se o ně starat. Jednoho šnečka jsem dostala i já. Přemýšlela jsem, jaké mu dám jméno, jelikož ten den měl svátek Boleslav, tak první můj šnek dostal jméno Bolek.

Pak už bylo jasné, že druhý bude Lolek. Další dva se vylíhli v době, kdy jsem byla na íčkařském setkání v Doksech. Takže momentálně mám 4 šneky. Jsou to nenáročná zvířátka, která nekřičí, když mají hlad, neškrábou, nekoušou a nikam mně neutečou. Mají rádi koupání, po koupání je nechám chvilku "proběhnout". Bydlí v akváriu, na jídlo mají nejraději saláty a okurky. Když jim nastrouhám na misku mrkev, za chvilku je pryč. Doufám,že se jim u mě líbí, já z nich mám radost a obdivuji jejich krásnou ulitu.

Mám ráda téměř všechna zvířátka, ale ta naše mám nejraději.

 

Hodnocení:
(5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Pejsek je v psím ráji, ale vám hezké vzpomínky na něj zůstanou. Určitě mu bylo s vámi dobře.
Eva Balúchová
Zdenko,jsem ráda,že znám konečně taky nějakého jiného chovatele.Já šneky hlídám a vajíčka likviduji.Nechávám jenom když někdo chce šnečka.Ale dávám jenom se svolením rodičů,protože vnučka od kamarádky si donesla dom s radostí 2 šnečky a babička je vyhodila do lesa.Někde píšou,že se zavrtají a přežijí zimu,někde zas,že zimu nepřežijí.Kdyby přežili,snesli 50 vaíček,každý další zase 50.....Pozdravujte Honzíka a ať se mu chov všech zvířátek daří.
Zdenka Jírová
Můj 10 letý vnuk také chová africké šneky. Má je v pokojíčku v teráriu a poctivě se o ně stará. Šneci ale nakladli vajíčka a vylíhlo se asi 20 malých šnečků. Honzík, jak se můj vnuk jmenuje, měl vážné starosti, co s nimi. Rozhodl se přesvědčit několik svých kamarádů,aby si je mohli vzít a povedlo se. Byl spokojen. On ale nezůstal jen u šneků, matka mu na přání koupila velké terárium a do něho ještěrku - Agamu. Říká jí pan Smith podle nějaké postavy z Harry Pottera. Ta ale musí dostávat mimo zelené potravy také živé cvrčky. Jenou ji chtěl nakrmit, krabičku s cvrčky upustil a celá rodina několik dní honila cvrčky po bytě, protože jejich cvrkot v noci je strašný. Nyní má zákaz krmit sám, jen s maminkou.
Jarmila Komberec Jakubcová
Evičko tvoje mazlíčky bych určitě nejedla. já jsem to poprvé ochutnala v Paříži spolu se žabími stehýnkami a byla jsem tehdy jediná z celého zájezdu kdo to jedl. Později jsem si to začala kupovat v Praze, kde je obchod s těmito delikatesami. Ale kupuji to opravdu tak max.1xročně.Spíše si takto upravené jídlo dávám v restauraci.
Alena Tollarová
Ahoj Evo, to jsem ráda, že jsi taky přispěla svým povídáním o domácích mazlíčcích. A že jsi přidala fotky. Sice vím, že existují, ale vidím je poprvé. Endy je určitě dobrák od kosti a kočky koukají opravdu výmluvně. No a šnečku, šnečku, vystrč růžky ... líbí se mi.
Hana Rypáčková
Věřím, že to jsou mazlíci. Vnuk taky chová oblovky a měl veliké nadělení.. Všichni se mu vyhýbali, jak vehementně nabízel mimi...
Zuzana Pivcová
Je to zvláštní mazlíček, ale proč ne. My v jižních Čechách v létě, když se třeba vracíme z koncertu a je po dešti, házíme všechny vylezlé šneky cestou z chodníku zpátky za plot na školní dvůr, kolem kterého jdeme. Moc se mi Tvůj článek líbí.
Eva Balúchová
Jitko,každý dospělý šnek snese dvakrát za rok asi 50 vajíček které musím zlikvidovat.Než jsem přijela z Doks,dva už byli vylíhlí,tak jsem si je nechala.A představ si,že utíkají.Mají velkou sílu,občas nazvednou poklop a zdrhnou.Najdu je podle slizové cestičky. Leni,vím,že chov šneků je neobvyklý,proto jsem to napsala. Jarmilo,obdivuji tě,že pozřeš šneka.Vím,že je to delikatesa,ale to bych asi nedala. Nadi,ano,povídám si s nimi. Všem děkuji,že jste si o chovu mých domácích mazlíčků přečetly.
Jaroslava Handlová
My jsme kdysi měli akvárium s rybkami a v něm byli malinkatí šnečci, kteří se přisávali na stěny. Evo, vzpomínám, jak jsi v Doksech zmínila a zaujalo mne, že šneky koupeš a chystáš jim jiné radosti. Teprve teď jsem pochopila, že i takového Bolka a Lolka lze mít hodně ráda. Měj se s nimi, i dalšími zvířátky, dlouho dobře.
Hana Lancová
Moc pěkné povídání, i když šnečky mám nejraději ty naše, na zahradě. :-)))
Naděžda Špásová
Evi, ty máš ale mazlíčky. Máš jednu jistotu. Vždycky budeš rychlejší než oni. Ale jsou fakt pěkní. Taky si s nima povídáš? Já se psama jo. Tak přeju hezké množení.
Jarmila Komberec Jakubcová
Moc zajímavé povídání a fotky Zaujalo mně pěstování šneků. Já budu asi tak trochu zvrhlík, ale já je mám ráda jako skvělou delikatesu. Kupuji si je zamražené a různě je upravuji. Neumím si představit štědrovečerní tabuli bez šneků a ústřic. Jím to ale jen já, rodina nad tím ohrnuj nos.
Elena Valeriánová
O tom, že se šneci chovají co by domácí mazlíčci, jsem se dozvěděla před časem Kč tebe na íčku. Ale příznám se,čte chov šneků si nezaložím. Nepatří k mému oblíbenému druhu. Já mám malé akvárko a v něm pár rybiček, asi před třemi týdny se vylíhla mláďata se sumečků-čističů. A že jich je :-)
Jana Šenbergerová
Zažila jsem s dětmi lecjaká zvířátka, ale šnečky jen v akváriu. Já bych se mohla pochlubit jen volným chovem pavouků. :-) Zdravím nejen tebe, ale i celý váš "zvěřinec".
Lenka Hudečková
Evičko, krásné povídání o zvířátkách. A šneci jsou tak netradiční na domácí chov, že by byla škoda, kdybys o nich nenapsala. Vím, že již vloni jsme to tu řešili a velmi se divili. Tak chovu šnekům zdar... :-)
Jitka Mošovská
Evi, Ty máš rodinku šneků a oni mají jenom dva mladé? Neutíkají z akvária? Pejsek a kočky čekají na něco dobrého.
Eva Mužíková
EVI, díky Tvému hezkému povídání o Bolkovi a ostatních šnecích a to nejen v dnešním příspěvku, uvažuji o jejich pořízení. Časem jsem si hrála s myšlenkou koupit si nějakého ptáčka, ale to mne přešlo. Fotky velmi hezké, kocourek Georg je k pomuchlání, šedivá tlamička pejska Endyho dojemná. Prosím, pohlaď jí za mne....
Lidmila Nejedlá
To je hezké, jak rozeznáš Bolka od Lolka? Evi, zkus je v létě skamarádit s našimi šneky. Pozdravuji kočičky i pejska.