Největší účesové chyby zralých žen
Ilustrační foto: ingimage.com

Největší účesové chyby zralých žen

24. 2. 2017

Kadeřníci se shodují, že nejhorší klientkou je žena ve věku mezi padesátkou a sedmdesátkou. Typická současná zralá žena, která za každou cenu chce vypadat mladistvě a zároveň cítí, že to stojí čím dál více práce a peněz.  

Většina těchto dam je nespokojená se svým vzhledem. Je mezi nimi jen malé procento těch šťastných, které si lety našly slušivý účes a drží se ho. Mnohem více je těch tápajících. A úplně nejvíce těch, které se snadno nechají přesvědčit větou kamarádky: „Maruš, chtělo by to oživit nějakou barvičkou či výrazným pramínkem, ono tě to omladí.“ Výsledkem je armáda žen s účesem, který kadeřníci škodolibě označují výrazem květák, protkaným výrazně barevně odlišnými prameny. Zkrátka, volba vhodného účesu a umění pečovat o vlasy je obor, ve kterém mnoho dam vyššího věku zrovna moc neexceluje.

Tady jsou příklady, ve kterých dělají největší a nejčastější chyby. Když se jich žena vyvaruje, své období nespokojenosti přežije lépe.  

Veselá barvička omladí
Neomladí. Když si dá šedesátnice nad čelo výrazný světlý pruh, bude prostě v očích okolí šedesátnicí, která se urputně snaží vypadat mladší, ale neví jak na to. Každý výrazný rozdíl mezi tóny barev jen upoutá pozornost a přitáhne oči k tomu, co už není jako bývalo: K obličeji s vráskami a povadlými rysy. Nic není horšího než výrazné melíry, pruhy odlišných barev či celé hlavy v ostrých, nepřirozených tónech. To znamená silně černá, výrazně rezavá, platinová blond a podobně.  Naopak, když jsou vlasy zabarveny do přirozených odstínů, nepřitahují tolik pozornosti k obličeji. Jemné prosvětlení konečků, či pramínků jen o odstín než je přirozená barva, je rozhodně vhodnější. A hlavně, v přirozené světle hnědé či béžové barvě jsou rozhodně méně vidět šedivé odrosty. Ať vám kdokoli tvrdí opak, nejviditelnější jsou v prudce barevných kombinacích, o kterých si nositelky myslí, že v nich šediny deroucí se na povrch dřív, než je naplánovaná další návštěva kadeřníka, zaniknou.  

Ne, opravdu nemáte vlasy jako ta herečka na obrázku
Přijít do kadeřnictví s obrázkem z časopisu nebo fotkou staženou do mobilu, je dobrá cesta. Kadeřník aspoň ví, co si představujete. Je však třeba si položit otázku, zda vybraný účes je reálně zhotovitelný z vašich vlasů. Každý je má jiné. Kudrnaté ženy touží po rovných hřebících a naopak. Šikovný kadeřník vyrobí přesně to, co je na obrázku. Otázkou ale je, jak hlava bude vypadat zítra. Pozítří. Další měsíc. Jestliže nějaký účes vypadá dobře z rovných vlasů a žena ví, že se ty její vlní, měla by si položit otázku: Chci si každé ráno vlasy žehlit? Jak ten střih bude vypadat, když budu na výletě na horách? Když bude pršet a já pojedu tramvají? Zkrepovatí? Zvlní se? Nebudu s ním mít více starostí? Když vám kadeřník řekne, že se vaše vlasy na určitý druh účesu nehodí, poslouchejte ho a zamyslete se. Neříkejte mu: „No tak já jdu jinam, tam mi to udělají takhle rádi.“  

Aby to bylo pevné
Tužidlo, tupírování, lak, znovu tupírování a ještě ještě jednou celé přelakovat... Znáte to? Možná je to neschopnost vyrovnat se s vědomím, že doba mládí dnešních seniorek, kdy se nosily natupírované zlakované drdoly, je nenávratně pryč. Mnoho starších dam má ale stále pocit, že upravené vlasy rovná se pevně nalakovaná helmice. A že když foukne vítr a vlasy se trochu pocuchají, ženě to nesluší. Opak je pravdou. Když je dáma zralého věku méně načesaná, působí rozhodně mladistvěji než dáma s vlasovou helmou. Je třeba si to konečně připustit.  

Hodně krátké, prosím
„Krátké vlasy působí mladistvě, navíc jsou ty moje mizerné, tak si je nechám ošmikat co nejvíce.“ „Jasně, Maruš, ty jsi odvážná, budeš vypadat jako mladá holka.“ Typický dialog dvou současných šedesátnic. Mnohé podlehly velmi módními stylu na krátko ostříhaných vlasů. Je fajn mít za vzor třeba skvělou herečku Judi Dench, která nosí vlasy krátké jako kluk a proklatě jí to sluší. Ale zároveň je třeba si uvědomit, že krátké účesy slušivé pro dámy v letech, jsou velmi rafinované, záleží při nich na každém milimetru a žádají si opravdu dobrého kadeřníka. Nechat se ostříhat tak, že vynikne vrásčité čelo, silný krk a nad ušima vzniknou vyholené oblouky, není otázka odvahy, ale nepříčetnosti. Bohužel, čím dál více seniorek chodí ostříhaných hodně na krátko s pocitem, že takto působí mladistvě. Jen velmi málo z nich však má perfektně ostříhaný účes, který tak působí doopravdy. Ideální krátký střih pro seniorky, to jsou odborně prostříhané vlasy, které, ač velmi krátké, přesto mnohé milosrdně zastírají.

Každopádně se s přibývajícími roky vyplatí nad účesem přemýšlet více než ve dvaceti a případné změny by měly být pozvolné, na zkoušku, ne razantní. Ať žena ve svém okolí slyší cokoli, v první řadě by měla přemýšlet nad tím, zda jí účes prostě sluší. Ne jestli je právě moderní, vhodný pro šedesátnici či ten svůj nosí už dlouho a kamarádky říkají: Maruš, chtělo by to změnu.          

Hodnocení:
(4 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Stejskalová
Jako mladá jsem měla vlasy zrzavé. A trochu pořád ještě jsou i když už chytají šedivý odstín. Mockrát jsem dostala radu abych si je přibarvila. Ne, nepřibarvím. Jaký mi narostly takový mám a jsem spokojená. Ráda je nosím nakrátko z praktických důvodů. Nemám ráda když mi vlasy lezou do očí. Vídám hodně žen co si vlasy barví na tmavě hnědo. Nelíbí se mi to. Myslím že ke staršímu obličeji sluší šedivá. Vidím i ženy které ctí svoji šedou a moc jim to sluší.
Květoslava HOUDKOVÁ
Než se starat, nebo být jak "mourovatá kočka", tak to mám raději svůj "stálošedý přeliv"= zadarmo.
ivana kosťunová
Světlé vlasy jsou praktické hlavně z toho důvodu, že není vidět ta šedá pěšinka u odrostů.
ivana kosťunová
záleží na tom, jak který odstín na jaké vlasy chytá. Já jsem béžová, když si dám odstín "popelavě plavý" :))
Ilona Kolářová
Ještě poslední dovětek. Béžové vlasy jsem ješte nikdy neviděla.
Marie Seitlová
Tento článek se mi nelíbí, kolem sebe vidím spoustu upravených žen. A nevím proč bych si měla zesvětlovat vlasy, celý život jsem je měla tmavě hnědé a tak se je snažím stále mít. Důležité je pro mě, abych se já cítila dobře a upraveně. Kadeřnici navštěvuji.
Marie Krajícková
Zde bych si dovolila lehce nesouhlasit s názory na velmi krátké účesy. Mám velké problémy s pocením, hlavně vzadu na krku a to vystříhání mi velmi pomáhá. Ale také v podstatě celý život je nosím krátké.
Kamila Hanzlíčková
Pěkný článek. Na ulici nejvíc člověk vidí, kterých chyb se ženy dopouští. Nikdy v životě jsem nebyla u holiče a vlasy si dělám sama. Držím se své původní barvy a až to jednou už nepůjde, už mám vymyšlený účes, dlouhé v předklonu do gumičky a ufiknout zhruba tam, kde bych chtěla ofinu . Krátký až už to jinak nepůjde. Kadeřnice jsou dobré i špatné, ale já si stejně myslím, že jsem si vedla docela dobře . A taky jsem měla několikrát cukání podlehnout "radám", ale já znám svoje vlasy celej život, mám to vyzkoušený a ověřený
Marie Magdalena Klosová
Myslím,že v textu jde o OBECNÉ zásady,a taky si myslím,když se dívám kolem sebe,že některé ženy v našich letech si opravdu nevědí rady,nebo je jim to jedno,jak vypadají,nebo to naopak přehánějí.Každá jsme jiná a rada nikdy není na škodu.mm
Marie Magdalena Klosová
Se vším do puntíku souhlasím.I když mám ráda změnu,podstata zůstává,stejně jako kadeřnice,která ví,co dělá.mm
Ilona Kolářová
Eleno, plně souhlasím. Když jsem k mé kadeřnici přišla s nápadem, že bych měla mít o odstín světlejší vlasy, jak to tvrdí odborníci, tak se mi snažila vše vysvětlit. Už dopředu mi řekla, že budu jako šedivá myš. S mým souhlasem jsme zkusily barvu o odstín světlejší a v tu ránu jsem vypadala o mnoho let starší. Skutečně záleží na typu. Dokonce i ta platinová blond je někdy žádoucí. Kadeřnice, která tvrdí, že nejhorší klientelou jsou ženy mezi padesátkou a sedmdesátkou, není dobrá kadeřnice a raději se takovýmto "odborníkům" velkým obloukem vyhývat.
Elena Valeriánová
Už první věta článku je neurvalá a urážející. Nikdy jsem neměla pocit, že by má kadeřnice zastávala tento názor.
Elena Valeriánová
Musím se rozhodně nad svou barvou vlasů zamyslet. Ještě jsem neviděla béžové vlasy. To se opravdu nosí? A čím starší žena, tím by měla mít světlejší vlasy? Tak to nevím, co se mnou. Mám už padesátku dávno za sebou , takže spadám do kategorie, kdy bych měla být přinejmenším béžová. Ale mé vlasy jsou spíše černé než hnědé a barva na ně nechytá žádná. Nechytala nikdy. Nejen u tohoto článků, ale i u jiných článků paní Hofmanové mám pocit, že seniorky prostě nemá ráda. Opravdu si myslíte, že většina žen nad padesát je padlá na hlavu a chce ze sebe dělat dvacetileté diblíky ať už v oblékání, účesech atd? Ježíš, já jsem naštvaná!
Alena Tollarová
A proč tedy ti škodolibí odborníci - kadeřníci tu armádu žen s melírovaným květákem vytvářejí? Nedokážou jim poradit, že lepší je světle hnědá nebo béžová armáda? Tak do toho já nejdu. Možná, až mi bude těch 70.
Naděžda Špásová
Článek se mi také nelíbí a souhlasím s Jitkou. Každá děláme, co umíme a co nám dovolí naše vlasy. Ke kadeřnici chodím pravidelně, mám stejnou už spoustu let a nikdy mi neřekla nic ošklivého. Naopak mě chválí, že se o svých pět chlupů na hlavě dobře starám. Líbí se jí i moje nazrzlá barva. Možná, že autorka kouká jen po starších ženách, možná, že kdyby se zaměřila na ty mladší, že by byla hodně překvapená, co si dokáží na hlavě vytvořit. Měla by to nechat na nás.
Ilona Kolářová
Já bych oponovala názorem, čím starší žena, tím má mít světlejší vlasy. Není to totiž úplně pravda. Některým zimním typům světelší barvy spíš škodí. Potřebují výrazné barvy, když už světlé, tak např. platinová blond. A ono je také umění nalézt vhodnou barvu. Není hnědá jako hnědá. Odstínů je strašně moc. S mou kadeřnicí jsme toto řešily asi před dvaceti lety, když jsem začala šedivět. Zkoušely jsme všechny možnosti a zůstaly u mé přirozené. Ani žádný melír, žádné kudrny, ve všem vypadám o mnoho starší. Černá sluší málokomu, je moc tvrdá. Nalézt vhodnou kadeřnici a kosmetičku, není jednoduché.
Lidmila Nejedlá
Stříhám sama sebe /věří mi to jen ti, co mě znají/, 1x za 3 měsíce jdu na tmavší melíry ke kadeřnici. Netupíruji se, nelakuji se. Ženy od 50 let do ... jsou soudné, většinou upravené a těch pár pomýlených není vzorec seniorek.
Helena Kratochvílová
Nosím různě dlouhé mikádo už cca 35 let, jsem s ním spokojená, manželovi se líbí, údržba je jednoduchá. Někdo ale prostě věkem strácí kvalitu vlasů, a musí, i když nechce, změnit ve stáří účes. Mé matce je téměř 80, má stále krásné pevné vlasy, ale velké potíže s ramenem, a tím pádem i s údržbou, takže výběr účesu podřídila schopnosti údržby. Paní Hofmanová, znám spoustu žen různého věku a s rozhovory typu "Maruš" jsem se nesetkala a "Typický dialog dvou současných šedesátnic" se mi nechce komentovat, asi chodíme jinými cestami.
Květoslava HOUDKOVÁ
Soukr.kadeřnici (znám ji od dětství) mám naproti Pečováku. Chodím tam dle nutnosti (od dávné operace mám vlasy kvalitnější i rychle rostou). N otázku "jak to chcete?" odpovím: "Stále stejně = vstanu a jdu!" (do Kč 80,-) Žádné barvení, trvalá -občas výživa,na přelež. troška vody a jdu.
Soňa Prachfeldová
Nejsem pravidelná návštěvnice u kadeřnice, přesto se chci cítit dobře ve svém účesu. Myslím, že většina žen ví, co si může dovolit a má svůj rozum , ale také chce dobře vypadat, je to jen její věc, co a jak s vlasy učiní.
Jarmila Komberec Jakubcová
Musím konstatovat, že Jitka C. to napsala tak, jak to cítím i já. Pravidelně chodím ke své kadeřnici, která je mladší, umí česat moderní účesy, Chodila jsem ke starší dámě, která byla zvyklá česat pouze takové "bouličky" na jedno kopyto. Je mi 70 let a snažím se chodit mezi lidi upravená a nosím dlouhé vlasy (samozřejmě ne rozpuštěné jako uličnice)
Jana Šenbergerová
Pro mě je důležité jen to, abych se se svým účesem cítila dobře já. Je mi srdečně jedno, co si o tom myslí kdokoliv. Kolik lidí, tolik různých názorů. Už rok marně doufám, že moje nová kadeřnice konečně pochopila, co po ní chci. Pokaždé, když od ní přijdu, najdu skryté nedostatky, které umně odstraňuje můj muž neodborník. Dobrá rada, najít si jinou, je lichá, neboť široko daleko jiná není.
Zuzana Pivcová
Řekla bych, že mnoho kadeřnic, ale spíš středního a staršího věku, si u starších zákaznic moc netroufá na nějaký výraznější sestřih nebo trochu "avantgardní" účes právě proto, že je zaráží věk. Přitom tzv. celebrity jsou z tohoto kadeřnického váhání bez problémů vyjmuty. Mám ráda mladé kadeřnice, které vnímají ženu víc typově než věkově a jsou kreativní a dobře se s nimi vždy domluvím. Mám hodně krátké vlasy, ale žádná z nich mi to nerozmlouvá a nezdůvodňuje, proč takhle ne. Naopak řeknou, že se to ke mně hodí, a vůbec si nemyslím, že by mi jen hloupě lichotily.
Jana Baloušková
Znám hodně žen po šedesátce i některé po osmdesátce, které si barví vlasy na černo, prý tu barvu měly za mlada. Černá barva podtrhuje vrásky, odrosty jsou vidět již za týden. Dobrá rada kadeřníků je - čím starší žena, tím světlejší vlasy. Taky vídám starší ženy s vlasy dlouhými, rozpuštěnými, většinou vypadají neupraveně, což se dá říct i o mladých ženách. Bylo by vhodné uveřejnit fotky dobrých i špatně volených účesů. Ráda se poučím.
ivana kosťunová
Hezké, už si dlouho říkám, že ta světlá blond není pro mě to pravé, je čas na změnu. Dočetla jsem se sice co ne- ale uvítala bych i informace , jaký typ účesu pro jaký obličej ano.
ivana kosťunová
Hezké, už si dlouho říkám, že ta světlá blond není pro mě to pravé, je čas na změnu. Dočetla jsem se sice co ne- ale uvítala bych i informace , jaký typ účesu pro jaký obličej ano.