Že by už návrat civilizace
Ilustrační foto: pixabay.com

Že by už návrat civilizace

28. 2. 2017

Za poslední čtvrtstoletí se do Prahy nastěhoval skoro milion vesničanů. Přinesli do metropole své polní návyky, jako jsou rvačky na ulicích a v dopravních prostředcích.

Původní pražské obyvatelstvo, z dob civilizace - první republiky, se v lidově demokratickém zřízení nijak zvlášť nemnožilo (nedostatek bytů a peněz), pak vymřelo stářím; případní potomci pak emigrovali do bohatších západních zemí. Ve městě tak vznikl prostor pro nepražské kolonisty. Ti se potom neměli od koho naučit dřívější zdvořilosti.

V letošním roce ale vše zlé utichlo! Začínáme být najednou západnější než ten Západ!

Na zebrových přechodech pro chodce (mnohde už neviditelných) šoféři ochotně zastavují, nechávají chodce bezpečně přejít na druhou stranu vozovky. Ti jim na pozdrav a poděkování přátelsky zamávají rukou. Tak nám to povídal už před dvaceti lety z Británie spisovatel František Nepil. Teď se to zaběhlo i nás.

V tramvajích také došlo k neuvěřitelné změně. Dřívější rvačky o jedno volné sedadlo už jsou neznámý pojem. Staří penzisté ochotně uvolňují svá sedadla mladým rodičům s malými dětmi. I ti jim s úsměvem poděkují.

V pouliční žebrotě jsme také už překonali bohaté západoevropské metropole. Jakmile invalida zaujme vystávací postoj a vystrčí pahýl, každý druhý kolemjdoucí mu vhodí mince do žebradla. Pokud u sebe zaparkuje ještě psa, dá mu peníze skoro každý kolemjdoucí.

Nedovedu si představit, jak ještě dál budeme dohánět a předhánět bohatou západní Evropu!? O čem to já ještě budu moci psát?

 

                    

 

 

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Už mi váš "optimistický" pohled na vpád vesničanů do Prahy chyběl. :-)
Soňa Prachfeldová
Jestli ti venkované nepřinesli zdravější vzduch do matičky Prahy a také lepší mravy . Dá se pak psáti pozitivně a radostně a v duši pisatele nastane mír a klid
Lidmila Nejedlá
Pane Miloši, nechtěl byste rozšířit své postřehy i mimo ulici? Nebo se bojíte psát třeba o štědré ruce Ministerstva soc. věcí směrem k neziskovkám? Kdepak jsme to odkoukali???
Ilona Kolářová
O Vaši uměleckou činnost nemám strach, Vy si jistě poradíte.
Jarmila Komberec Jakubcová
Je vidět, že už máte více optimistické vidění světa
ivana kosťunová
Však my se to taky naučíme. Nechcete nám dělat lektora ?
Květoslava HOUDKOVÁ
To bude opravdu "neštěstí", pokud v .. nebude mít o čem psát !