Čeká nás válka generací?
Ilustrační foto: ingimage.com

Čeká nás válka generací?

6. 3. 2017

Mladí jsou nezodpovědní, drzí, líní. To si často myslí senioři. Staří lidé jsou podezíraví, pomalí, náladoví. To si často myslí mladí. Generace mají o sobě navzájem určité zažité představy, které nezpůsobují  nic moc dobrého. Mezigenerační propast se totiž stále prohlubuje. Nikdy dříve nežili mladí a staří lidé tak odlišně jako nyní.

Na jedné straně se dávají na odiv aktivní a zdraví senioři, kteří sportují a chovají se, jako by jim bylo třeba čtyřicet. Na druhé straně je fakt, že mladá generace má  svůj svět, kterému dříve narození rozumějí čím dál méně.

Psychologové z Cambridgeské univerzity zkoumali, co nejčastěji mladým vadí na starších a naopak. Sami byli překvapeni, jak rozdílné vnímání světa generace mají. Nejvíce patrné to bylo, když měli dotazovaní říct, co považují za protispolečenské jednání, které obtěžuje druhé. Přesněji, co si pod tímto pojmem představují. Šedesát procent dotazovaných lidí ve věku nad šedesát let uvedlo, že jim například vadí, když mladí lidé jezdí ve městech na veřejných místech na kole nebo na skateboardu. To znamená v parku, na náměstích, v ulicích měst. Čtyřicet procent starších lidí také řeklo, že jim vadí, když se mladí shromažďují. To znamená posedávají na lavičkách, na kašnách, v parcích. Mladí naopak vůbec nechápali, co tím dříve narození míní. Že by rychlá jízda na skateboardu v parku mohla někomu vadit a měl mít kvůli ní pocit ohrožení, připustilo jen osm procent z dotázaných mladých lidí.

„Potvrdily se tím různé předchozí výzkumy,“ uvedla Susie Hulley, která dotazníky vyhodnocovala. „Dospělí lidé často chápou shluk mládeže jako možnou hrozbu. Naopak mladí se rádi shromažďují na veřejných místech a nenapadá je, že by tam, byť jsou i třeba hluční, někomu mohli vadit. Roli v tom hraje to, že mladí se na veřejných místech, kde jsou i dospělí, cítí bezpečně. Dříve narození nikoli,“ vysvětlila.

Starší lidé často uváděli, že jim vadí, že mladých lidí je hodně. Počet zřejmě berou jako jakýsi důvod k ohrožení. Což je zvláštní, protože početně začínají být dříve narození v převaze. Statistikové spočetli, že v roce 2040 budou lidé starší pětašedesáti let tvořit už padesát procent obyvatel Evropy. Logicky vzato, by se tedy měli cítit být jistější, sebevědomější, více ovlivňovat společenské dění.

Psychologové však tvrdí přesný opak. A sice, že starší generace se v současném světě necítí dobře. Dotazovaní uváděli tyto důvody: Vadí jim současný kult mládí a krásy. To, že obchodníci s módním zbožím stále více myslí na mladé  než na ženy plnějších tvarů a nesymetrických postav. Mají pocit, že i když se naučili ovládat výpočetní techniku, její rozvoj jde tak rychle dopředu, že s ním nejsou schopni držet krok. Na počítačích zvládají základní věci, ale vadí jim stále se měnící programy, inovace, technická vylepšení, která jim spíše komplikují život. Tvrdí, že světu vládne lhostejnost, a neočekávají od mladých žádnou pomoc. Němečtí psychologové dokonce zveřejnili zprávu, ve které tvrdí, že starší lidé si rádi čtou o mladých lidech negativní informace. Zkrátka, vyhledávají  zprávy, z nichž mladí vycházejí jako gauneři, lumpové a neschopní flákači. Prý se jim v tu chvíli zvýší pocit sebejistoty. Utvrdí se v tom, co si myslí.

Naopak mladí dotazovaní uváděli, že rádi čtou o svých vrstevnících pozitivní zprávy, nejraději takové, které píší o lidech, kterým se něco povedlo, něco dokázali. „Bohužel, rozdíly ve vnímání světa u různých generací byly a budou, jde jen o to, nakolik si člověk připouští různé předsudky a mýty s nimi spojené,“ říká Iva Holmerová, předsedkyně České gerontologické společnosti.

„Zatímco v některých úsudcích jsou staří lidé příliš příkří vůči mladým, v některých jiných je to naopak. Mladí si často myslí, že dříve narození nebudou přínosem v pracovním týmu. Jenže ve skutečnosti se mnohdy starší rozhodují lépe než mladší. Už totiž zažili spoustu situací a situace se v životě opakují,“ míní.

Lidí, kteří jsou podle věku vnímáni mladými jako staří, bude přibývat. Pro společnost to může přinést hodně konfliktů, ba přímo už zmíněnou válku generací. Dosavadní průzkumy naznačují, že zatím si v tomto směru mladí a staří společnou cestu moc hledat neumějí.

Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Ženatová
Snažím se velmi dobře vycházet jak s dětmi, mladými lidmi, svými vrstevníky a i staršími - zatím se mi to dost daří, díky za to všem...
Zuzana Pivcová
Vlastní mladé příbuzné nemám, ale v práci jsem s mladými vycházela dobře, zvlášť v poslední době při digitalizaci, jakmile jsem něčemu technickému nerozuměla, hned jsem požádala mladého kolegu a ten jen dvakrát kliknul a hotovo. Vůbec mě nebral jako zaostalou. Mladí mi někdy vadí obhroublou mluvou a menší všímavostí k starším, ale co se týče jejich schopností, uznávám je.
Jarmila Komberec Jakubcová
Nemám žádné mezigenerační problémy. Jen se mi starší musíme rychle učit novým věcem.
Helena Lepková
Dva roky jsem přesluhovala, přes dva roky s mladými lidmi. Hovory - - Helenko, co budeš dělat o víkendu ? - Lubošku mám rande s kamarádkou, se kterou jsem chodila do první třídy před 55 lety. - ??? - Ani tvůj tatínek nemá tolik roků, že ano ? - No, tehdy měl jeden rok. - Míšo, kdy ses narodila ? (milá spolupracovnice, pomáhala mi s programy). - 1983. - To jsem měla 4 roky po promoci. A podobně. Myslela jsem si, že vystačím se starým mobilem. Ale proč bych si nenechala poradit a nekoupila chytrý ? Ale oni si stahovali sociální sítě a já záchranku.
Jitka Hašková
Já nemám děti ani vnoučata, ale mám zkušenosti s mladými studenty na vysoké škole, českými i zahraničními a chovají se ke mně velice hezky. Také mám dobré zkušenosti s mladými muži, které občas požádám, aby mi pomohli s těžkou kabelou nebo kufrem do autobusu nebo tramvaje. Když je člověk slušně požádá, tak vždy ochotně pomohou, i v tramvaji mně pouští sednout - více děvčata než chlapci. Nečekám, že je samotné napadne, že mohou pomoci - i takové výjimky se najdou - ale poprosím a nesrkala jsem se s odmítnutím nebo nějakou hrubou odpovědí. Fakt je, že jak hovoří mezi sebou, je dosti hrozné,když i dívky si říkají vole. Ke svému překvapení jsem to slyšela i od starších dam.
Ladislav Vesecký
Tuhle nenávist jsme zažili, už za modré vlády ! Doufám, že už je to za námi. Jak si své potomky vychováte, tak takovou lásku na stará kolena čekejte.
Věra Lišková
Nemám vůči mladé generaci žádné předsudky, a možná proto s ní vycházím celkem dobře. Je to jako ozvěna, když vyšlete porozumění, většinou se vám vrátí zpět. Takže budoucnost nevidím tak černě.
Květoslava HOUDKOVÁ
Další průzkumy na prd ! Propojování generací si musí každý uvědomovat u sebe - přestat se vzájemně šikanovat.
Soňa Prachfeldová
Pokud se starší generace holedbá svojí zkušeností, měla by být shovívavější k mladé generaci. Mládí má své ohromné přednosti, je dynamické, rozvíjející se , i sebestředné a prostě čas chce využít stoprocentně pro sebe. My jsme měli v mládí také své výhrady ke starší generaci, ale též více úcty, to se už dnes tolik nenosí. A proto jak se říká - svůj k svému, nenaříkat , věnovat se svým zálibám a neplést se přes míru do života mladých, naše životy jsou skutečně velmi kontrastní. Mladým slunce vychází, starým zapadá. Obojí patří k našim životům a když se východy a západy vydaří - jsou nádherné !