Všechno má svůj čas
Ilustrační foto: pixabay.com

Všechno má svůj čas

28. 2. 2017

Matyáš se jevil od malička jako bystré dítě. Neuměl ještě dobře mluvit, ale poznal značky skoro všech aut. Když jsme šli v Praze po ulici, ukazoval na zaparkovaná auta a říkal: Škoda, pežo (Peugeot), fija (Fiat), opu (Opel), mebeve (BMW), umbagenc (Volkwagen)...tenhle název jsme měli nejraději.

Tak to se musí rozvíjet po všech stránkách, řekla si jeho babička a při návštěvě u ní v Poděbradech, cestou na muzlinku (zmrzlinku), ukázala na sochu krále Jiřího a poučovala: Podívej Matyášku, tady na tom koni sedí král Jiří. Byl to hodný král. Bydlel v tomhle zámku, víš? Je to hóódně dávno, ještě nebyla žádná auta, tak všichni králové měli koně...Hmm a koupíš mi babičko dneska čokoládovou do velikýho kolnoutu?

Snědli zmrzlinu, babička umyla u pítka Máťovi celý obličej vlhkým kapesníkem, rozmazala mu flek na tričku a cestou domů povídá: Tak Máťo, podívej se na tu sochu. Jak se jmenuje ten král na koni? Nevíš? Jmenuje se tak i náš strejda přeci. Aha, Jilka. Ale jdi ty, Jirko! Jiří to byl. Řekni si Jiří. Jizí...a babičko koupíš mi zejtla zase velikou muzlinku?

Druhý den, cestou na zmrzlinu se babička zase ptá: Matyášku, kdo to sedí na tom koni? Víš to? Máťa zaváhá a pak řekne: Stlejda. Ale jdi ty strejdo, král Jiří je to!

Marná snaha, řekla si babička a vydala se tedy na procházku po kolonádě. A co čert nechtěl, potkali manžela babiččiny kolegyně, pana Krále. Pozdravili se, pan Král podává ruku Máťovi a říká: Ahoj kluku, já jsem Král, jakpak se jmenuješ ty? Ty si klál? a máš koníka? Nemám, co bych dělal s koníkem? Ale babička žikala, že všichni klálové maji koníka...Nojo, ale to jsou králové s malým K, ale já jsem Král s velkým K, ale pravda je, že mám i velký H.

To byla definitivní tečka za babiččiným poučováním. Všechno má svůj čas.

 

 

 

Hodnocení:
(4.8 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Doušová
Moc hezký příběh .
Jana Šenbergerová
To jsme celé my, babičky. V počítačích máme sice těžkou konkurenci, ale pro pohlazení a pohádku stejně přijdou za námi.
Elena Valeriánová
Lidmilko, jsi skvělá a nejen babička :-)
Olga Štolbová
Lidu, prima...******
Marie Magdalena Klosová
Tak,milá Lidmilko,zase se Ti podařilo mě rozesmát.Moc zdravím.mm
Alena Tollarová
Všechno má svůj čas, ale babičky si stejně nedají pokoj a vyprávějí vnoučátkům s nadějí, že co do nich vloží, v hlavičkách se jim uloží. A Matyáš už určitě dávno ví, kdo to na náměstí sedí na koni, protože má tak skvělou babičku, která mu to neúnavně opakovala. Při zmrzlince, samozřejmě.
Dana Kolářová
Ano, všechno má svůj čas.
Soňa Prachfeldová
Jak jinak - babičko skvělá :-)
Jarmila Komberec Jakubcová
Lidmilko moc se mi článek líbil - dávám 5 hvězdiček
Danuše Onderková
Lidmilko, pěkné poučování... *****
Naděžda Špásová
Lidmilko, na tvé příspěvky se vždycky těším. Je v nich úsměv i poučení. Škoda, že toho nepíšeš víc. *****
Ilona Kolářová
A pak, že děti neposlouchají. :)))
Eva Mužíková
Lidmilko, jak jinak, nežli skvělé.... Také jsem něco podobného zažila s malým synem v HK u sochy Lenina.... ale to by bylo dlouhé psaní...
Věra Lišková
Vtipně napsané, umíte psát dokonalé texty.
Lenka Hudečková
Lidmilko, pobavila jsi mě, ale přesně tak to bývá. Hezký příspěvek za 5*****
ivana kosťunová
Já jsem taky taková poučovací babička, proto vím, že to je zbytečný. Ono si to časem tu cestičku najde.
Zuzana Pivcová
Moc hezké vyprávění a zároveň důkaz, že ačkoliv si někdy dospělí myslí, že je děti nevnímají, opak je pravdou.