Místo mého srdce: Berounka - Klucná
FOTO: autorka

Místo mého srdce: Berounka - Klucná

27. 2. 2017

"Řeka hučí v klínu rozervaných skal..." Od dohořívajícího táboráku se tlumeně nesou tóny písničky doprovázené kytarou a blízká řeka hučí svoji věčnou píseň v hlubokém údolí.

Končí den, nepatrný okamžik v životě přírody.

Rudý míč nad kopcem se blíží k vrcholkům stromů, stíny jsou stále delší. Letité stromy nekonečného lesa se noří do tmy a ticha. Ztichl ptačí zpěv, jen chvílemi se ozve slabé pípnutí usínajícího zpěváčka. Pomalu se probouzí noční obyvatelé lesa. Bzukot včel vystřídal cvrkot cvrčků a šelest křídel nočních můr.

I bystré a veselé ranní bublání potůčku jakoby se přes den unavilo a vlnky teď jen tlumeně pospíchají přes ohlazené balvany a bystřina se skoro nesměle vlévá do hluboké tmavé řeky. Ta si za tisíciletí vyhloubila mohutné koryto na dně hlubokého údolí a nyní už jen jako stará dáma shovívavě naslouchá žertování vlnek lesního potůčku.

Soumrak už pomalu ovládl celý kraj. Staré, všelijak pokroucené tisy vzbuzují svými stíny milé i strašidelné představy, měkoučký mech svádí k odpočinku jako polštářek z prachového peří.

Skály nad řekou vyrostly do nedohledna ,klikatá pěšinka se ztrácí v šeru mezi vzrostlou travou. Les a jeho obyvatelé odpočívají po celodenní práci, aby se zase ráno probudili čilí do nového dne, aby sluneční paprsky, které první proklouznou mezi větvemi, našly své přátele a přírodu veselé a spokojené.

 

Hodnocení:
(5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Krausová
Chybí mi více fotografií. -:(
Jaroslava Handlová
Líbí se mi nejen Berounka, ale i toto romantické vyznání.
Anna Čípová
Díky za krásné vyznání.
Soňa Prachfeldová
Berounka je krásná a romantická řeka, pro vodáky neocenitelná. Krásné.
Dana Kolářová
Řeka, slunce, les a naše srdce má žně…
Jarmila Komberec Jakubcová
hezké povídání a pěkná fota
Alena Vávrová
Mám kamarádku - celoživotní zapálenou trampku a také umí o přírodě nádherně poeticky psát - i ve verších. Takže tomu vašemu krásnému vyznání věřím.
Eva Balúchová
Posezení u táboráku s kamarády a kytarou....už jenom vzpomínám.Máte v srdci pěkné místo.
Marie Seitlová
Moc pěkné.....
Věra Lišková
Krásné, romantické místo v přírodě, to se nedá zapomenout.
Helena Votíková
Přivřu oči a vidím a slyším. Nádhera. Díky.
Marie Novotná
Krásné vyznání.*****
Karel Šobr
Krásný článek, nostalgie našeho mládí. Děkuji
Jarmila Fialová
Údolí hříchů i kamarádi existují - mívali jsme tam chatu a prožila jsem tam dětství.Každý rok v červenci se tam koná velký potlach.
Eva Mužíková
Takové vyznání dokáže napsat jen člověk s velkým citem k přírodě. Spolu s fotkam to je pro mne milé zpříjemnění odpolední siesty, děkuji.
Zuzana Pivcová
Berounka je krásná, a opravdu nejhezčí to musí být s partou kamarádů u táboráku. Ještě to existuje??