Sváteční chvíle všedního dne

Sváteční chvíle všedního dne

15. 8. 2012

Tak jsem se zamyslela nad pojmy "sváteční" a "všední", které nás provázejí životem od narození až do stáří našeho bytí. Co znamená slovo svátek či sváteční? Sváteční chvíle našeho života jsou velmi řídké, oproti všedním zážitkům, které jsou četnější a samozřejmější. Jenže to tak nemusí vždy být, i ve všední dny se dá prožít něco nevšedního, třeba už zrození nás samých, ne každý z nás se narodí ve svátek nebo v neděli, to bývá  potom pro jeho blízké ten  správný sváteční okamžik.

Já osobně si myslím, že takových svátečních dní v roce je daleko více, než nám dovoluje kalendář. Když máme doma prvňáčka, jeho první den ve škole je svátkem pro celou rodinu, něco pro něho končí, ale něco důležitého začíná. Každých půl roku nám děti přinášejí výsledky své práce a my je za to odměňujeme podle zásluhy. Také si vzpomínám na svá školní léta, kdy jsem se těšívala na konci prázdnin už do školy, byl to pro mě taky den skoro sváteční.

Pro zamilované je svátkem celý měsíc květen, ne jenom jeho sváteční začátek, opěvuje se Máchův Máj a dvojice toulající se po Petříně vzdávají hold opěvovateli té pozemské lásky. I my ostatní pociťujeme sílu májového večera a vzpomínáme na časy dávno minulé, kdy jsme se ve dvojicích procházeli ruku v ruce po Petříně a jiných láskyplných místech.

A co třeba svátky sportovní, kdy lidé zapomenou na zlobu i hádky a všichni fandíme našim reprezentantům, ať už je všední den či neděle a je nám i jedno, co je to za sport, my držíme všichni pospolu a fandíme prostě „našim“! To nejsou žádné všední okamžiky, ale to jsou právě ty sváteční chvíle v jinak tak všední dny.

Přeji si, aby těch svátečních chvil bylo v našem životě co nejvíc, třeba právě v úterý nebo v pátek, všedních dnů máme přece jenom pořád více, ale takový sváteční okamžik v jinak všední den není vůbec k zahození.

 

 

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Růžena Antlová
Celý život je naladěn do těch svátečních chvilek a bohužel i do těch smutných je na každém z nás jak se s tím popereme.Pro mne sváteční chvilka byla vždy ta nedělní v dětství .To si maminka vždy oblíkla sváteční nedělní zástěru a každou neděli pekla piškot na to jsem se vždy těšívala.
Jitka Chodorová
Jarmilko,děkuji ti za tvá slova,ale nejen za ně,však sama víš!
Jarmila Peerová
Jituško,pátek nebo svátek,jaro či zima,ať v tom nenajdeš rozdílu a vždy máš sama v sobě kus pohody sváteční...důvod se přece vždycky najde....
Jitka Chodorová
Myslím,že můžu napsat,přátelé děkuji vám za všechno, s takovou podporou lidskosti jsem se už dávno nesetkala, ale věřím,že bude zase líp,musí být líp! Děkuji vám všem!
Jiří Libánský
Přeji vám všem tolik svátečních okamžiků, že vám až zevšední. A krásný radostný život plný štěstí a lásky budete považovat za něco normálního a běžného. Člověk se narodil, aby byl zdravý a šťastný. Když není, je něco špatně.
Nina Šachová
NEDAT SE za žádných okolností, bojovat a věřit každičké naději, protože pak se vše v dobré obrátí. Nenechat se opanovat strachem, jak říká Zuzana, protože to pak ubírá moc energie a síly. Prožila jsem to a řekla jsem si: umřít nesmíš. A tak jsem tu. A jsem zdravá, šťastná a můžu si tu s Vámi hezky povídat. To je moje upřímná rada.
Zuzana Pivcová
Oficiálně se opravdu rozlišují všední dny a svátky, navíc jsou ještě státní a soukromé svátky. Já si ale myslím, že celý náš život, který tady žijeme, je jeden velký svátek, se vším, co přináší, i odnímá. Pro mě není všední chvíle, každá chvíle je jedinečná a vzácná svou pomíjivostí. Tobě, Jíťo, držím všechny své čtyři kočičí pacičky! Mysli ne na to, co je, ale co bude. A nepřipusť si obavy a strach, i kdyby sis to měla odříkávat úplně dětsky.
Jitka Chodorová
Tomu Nino rozumím,mám v současné době velké starosti a svátek je každá chvíle,která mi dá oddychnout,tak hodně štěstí všem,co tady se mnou tak krásně rozprávějí!
Nina Šachová
Bude to znít jako klišé, ale pro mně jsou sváteční a vzácné všechny dny již dva roky, od doby kdy jsem dostala od kohosi shůry druhou šanci na život. A tak si ho řádně užívám.