Když se léky mění v nebezpečí
Ilustrační foto: ingimage.com

Když se léky mění v nebezpečí

11. 3. 2017

Pilulka na vysoký tlak, další na snížení cholesterolu, další na spaní. K tomu pár tablet vitamínů a doplňků stravy. Běžná denní dávka. Počty léků a různých tablet, které do sebe Češi ládují, se rok od roku zvyšují.  Mnozí si tak ve snaze si pomoci paradoxně škodí.  

Za deset let vzrostla v Česku spotřeba léků o třetinu. Například spotřeba antidepresiv se ztrojnásobila. Ročně distributoři dodávají do lékáren a nemocnic v České republice antidepresiva za více než devět set milionů korun. Průměrný Čech spotřebuje ročně devětadvacet krabiček léků na předpis a spoustu dalších volně prodejných. Samozřejmě jde o průměr, číslo zahrnuje jak mladé zdravé lidi tak velmi nemocné seniory, kteří se bez některých léků prostě neobejdou. Přesto je jasná tato věc: V užívání léků a různých podpůrných prostředků jsme mistry a nepřipouštíme si, že tento trend není úplně ideální.

Podle údajů společnosti Infopharm umírá v Česku ročně až sto padesát lidi na následky nevhodných kombinací léků. Tisíce dalších si takto způsobují zdravotní potíže. Mnohdy se však na to vůbec nepřijde, protože lidé tají, co všechno polykají. „Beru léky na tlak, rozšiřování cév a na odvodňování,“ vypráví třiasedmdesátiletý Ivo z Ostravy. „Jenže manželka neustále trvala na tom, že nedodržuju pitný režim a nutila mě pít. Rozpouštěla mi denně dva multivitamíny v půllitru vody. Nakonec mi lékařka řekla, že si tím škodím. Že se na jedné straně odvodňuju a na druhé straně zavodňuju. Navíc ty vitamíny prý obsahovaly poměrně hodně cukrů, což mi kvůli cukrovce také neprospívalo,“ vysvětluje. Podobných případů je čím dál více.

„Lidé mají pocit, že vše spasí tím, že tělu dodají potřebné látky v různých doplňcích stravy, tedy v tabletách. Přestávají respektovat genetickou výbavu člověka, snaží se ji obcházet a hledají nová podivuhodná řešení. Odmítnou jíst určitou potravinu a místo ní jedí umělé tablety, kterými si dodávají to, co jejich tělu chybí, protože například nejedí maso či vejce. Ale nebylo by jednodušší dát si to maso či vejce?“ říká Miroslava Navrátilová, lékařka z ambulance pro poruchy metabolismu a výživy Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Brně.

Pozor na citrusy  
Právě umělé doplňky stravy, různé bylinné výtažky či  vitamíny mohou být v kombinaci léků předepsanými lékařem škodlivé. Problém je v tom, že mnozí lidé svého lékaře neinformují o tom, co všechno užívají.

„Pokud není mezi pacientem a lékařem důvěra, je to vždy problém. Těžko někomu radit a pomáhat, když se s problémy nejdříve neobrátí na praktického lékaře a neřekne mu o svých potížích vše a pravdivě,“ říká lékařka Kateřina Cajthamlová. Bohužel, mnozí lidé postupují přesně naopak.

„Myslím, že mi doktor píše ty léky špatně,“ říká pětapadesátiletá Eva, učitelka jedné z ostravských základních škol. „Vždy si to dávkování sama trochu upravuju, podle toho, jak se cítím. Samozřejmě  mu to neříkám. Jednou jsem mu to naznačila a vynadal mi. Dokonce mi řekl, že v kombinaci s některými léky nemám užívat vitamíny, takový nesmysl,“ vypráví. Jenže pozor, tato Eva je typickým příkladem, že se takový přístup může vymstít. Léky na vysoký cholesterol a proti epilepsii zapíjela džusem z čerstvě vytlačených grepů, citrónů a pomerančů. Ovšem právě šťáva grepů ovlivňuje účinky některých léků tak, až je na nich přímo napsáno, že se s nimi nesmí kombinovat.

„Ovlivnění některých léků grapefruitovou šťávou je tak významné, že výrobci užívání současně s nimi zakazují. Bohužel, mnozí lidé nečtou u léků příbalové letáky, mnozí si dokonce sami dávkování léků a jejich kombinace upravují,“ upozorňuje farmaceut Josef Suchopár. Citrusy mohou zvýšit  účinek antidepresiv či léků proti epilepsii. Známé jsou také případy, kdy bylina třezalka snižovala účinky hormonální antikoncepce a to velmi výrazně.

Léky nedobíráme a vyhazujeme  
Na toto téma dělala průzkum agentura STEM/MARK. Vyšlo z něj najevo, že větší polovina dotázaných Čechů léky neužívá tak, jak jim je doporučil lékař. Nejčastěji je nedoberou všechny. Každý druhý je vysadí hned, jak se cítí lépe. Což je samozřejmě špatný přístup. Jen každý třetí dotázaný tvrdil, že čte příbalový leták. Nejčastěji lidé přiznávali, že léky kombinují s těmi volně prodejnými či různými potravinovými doplňky.

„Na noc si dám prášek na spaní, ten mám od lékařky. K němu si dělám čaj z třezalky a dám si ještě dva ibalginy na bolest. Pak spím jak mimino. Když tu kombinaci nemám, nespím vůbec,“ vypráví sedmdesátiletá Jana, bývalá profesorka z gymnázia. Ráno zahajuje tabletou antidepresiv. Na námitky příbuzných, že by se rozhodně s touto ďábelskou kombinací měla svěřit lékařce, nereaguje. „Je to moje věc. Každé ráno se cítím čilá. Dám si pak ještě nějaký ten multivitamín, další ibalgin a je mi dobře. K tomu jím zdravě, jen zeleninu  a ovoce. Mám lepší kondici než mnohé jiné ženy v mém věku,“ tvrdí a nedá si poradit.

Lékaři tomuto problému říkají lékové interakce. Označují tak případy, kdy si lidé sami kombinují léky a různé volně prodejné potravinové doplňky či vitamíny, až si tím zdraví poškodí. Špatná zpráva je, že jich rok od roku přibývá. Zkrátka, mnozí lidé pod vlivem internetu a různých prodejců doplňků stravy podlehli dojmu, že jsou chytřejší než lékaři.

Hodnocení:
(3 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
František Komín
Článek se mi líbil. Zároveň plně souhlasím s komentářem pana Čepelky, protože mezi tím není rozpor. Je pravda, že s různými problémy si může hlava poradit sama, ale když už se stane, že si neporadí a navštívím lékaře tak je nesmysl dávat mu polovičaté informace, protože pak nemůžu čekat, že mi správně poradí. Léků se snažím brát co nejméně, ale když už na ně dojde, příbalový leták si přečtu vždy a nekombinuji léky podle vlastní úvahy. Když nepočítám kapky do očí tak beru dlouhodobě jen dva léky a nějaké vitamíny přírodního původu (výtažky z rostlin, žádné syntetické). Ostatní léky, které jsem dříve bral jsem po konzultaci s lékařem postupně vysadil.
Jiřina Votavová
Můj muž v nadsázce říká, že kdo je zdravý a nebere žádné léky, je vlastně špatně vyšetřený. :-) Sám také nic nebere. :-)
Oldřich Čepelka
Článek se mi nelíbil, protože je mlčky postaven na předpokladu, že když nám není dobře, tak se má najít nějaká tělesná příčiny, udělá diagnóza (označením tělesného orgánu, který špatně pracuje nebo je poškozený) a podle toho se předepíše lék. Šťastní ti, kteří neberou žádné léky (já taky ne, chválím J. J.), protože vědí, že nemoc 1. je především v hlavě a ta hlava se s ní často dokáže vypořádat sama, 2. je spousta zdravých potravin a způsobu stravování, pohybu atd., které zabrání tomu, že nemoc přijde. Pak máte dostatečnou imunitu, což se docela hodí, když třeba nechcete dostat rakovinu ze stresu (což asi bývá nejčastěji). Tělo je "naprogramováno", aby zůstalo zdravé, je třeba jej poslouchat a žít v souladu s jeho požadavky (na bolest nikdy lék "proti bolesti", ale změnit se, atd.).
ivana kosťunová
Počítala jsem a skončila na patnácti. Ale ono taky záleží na tom, kolik kusů v jednom balení je, a jaká koncentrace v jedné pilulce,takže je to dost nepřesný údaj. Ostatní zde popsané nešvary vidím ve svém okolí. Snažím se braní léků omezit, nahrazovat léčivými bylinami.
Zuzana Pivcová
Když tu čtu, že spotřebuje Čech průměrně ročně 29 krabiček léků na předpis, tak jsem šťastná, že k tomu vysokému průměru nepřispívám.
Marie Seitlová
Tento článek se mi líbí, je poučný. Lidé by si měli uvědomit, zda léky, které polykají jim neškodí. Kamarádka užívala 24 tabletek denně, zhrozila jsem se. Ona byla přesvědčená, že lékaři se o ni dobře starají. Já pravidelně neužívám žádné tablety.
Jitka Hašková
Moje kamarádka brala od mládí léky na vysoký krevní tlak, a když v 88 letech omdlela na výletě a odvezli ji do nemocnice, tak jí tam zjistili, že jí ty léky škodili a neměla je vůbec brát. Je vidět, že je hodně zdravá, že to tak dlouho vydržela, teď už je jí 90 let, stále vede zdravotní cvičení pro seniory. Já sama jsem zdravá, žádné léky pravidelně nepotřebuji a neberu, je mi 72 a mám stále svoje zuby a nepotřebuji klapačky. je to prima.
Jarmila Komberec Jakubcová
Před měsícem jsem byla na preventivní prohlídce u svého lékaře a když jsem se ptala zda bych také nemohla dostat nějaké tabletky odpověděl, že mi nic nemůže napsat z důvodu, že nemám žádné choroby.A tak je tomu každý rok.Zatímco moje kamarádky pojídají pilulky ve velkém já nic.Ráno piji džus z pomeranců, jablek a hrušek a i večer.Někdy si dávám ještě šťávu z citronů v období chřipek.Do lékárny si chodím kupovat jen kosmetiku, opalovací oleje a občas náplasti.