Světový den vody
Ilustrační foto: pixabay.com

Světový den vody

22. 3. 2017

Valné shromáždění OSN vyhlásilo 22. března Světovým dnem vody, protože voda spolu s dalšími činiteli, ovzduším a výživou podmiňují život a existenci lidstva..Podle jedné dlouhodobé celosvětové bilance se zásoby vody ani nezmenšují, ani nepřibývají. Vzrůstá však lidská populace a tím přibývá i zásahů do přírodního prostředí, čímž se často porušují zákonitosti, jimiž se složitý mechanismus oběhu vody řídí. V průběhu 20. století se takovým neuváženým civilizačním zásahem zničilo dohromady více přírodních zdrojů, než za celá tisíciletí lidské historie. 

Četla jsem úvahy klimatologa Václava Cílka, který dokonce tvrdí, že za současnou migraci obyvatel Afriky či Asie do Evropy  může právě nedostatek vody. Pan Cílek napsal několik zajímavých knih o významu vody, např. "Kniha podzemních vod" či "Cestami zelených mužů". V loňském roce, kdy jsem navštívila Západní Saharu, nám jeden z místních beduínů vyprávěl, že Sahara má o 40% méně spodních vod, než měla před 30 lety. Přitom právě na vodě z artézských studní jsou závislí lidé i zvířata.

Naše tělo je tvořeno z cca 70% vodou, čím jsme starší, tím méně vody naše tělo obsahuje. Téma vody se objevuje v mýtických příbězích všech národů, protože voda má význam stvoření. Také různá náboženství vyznávají vodu, např. v judaismu jsou očistné rituály (koupel mikve), budhisté si cení pozitivní energie vody, staří Mayové měli symbol boha vody a deště. V Indonézii jsou vodní bohové znázorńováni jako krokodýlové, v Africe je symbolem mořská panna tzv. "matka voda" a nakonec křesťanství má rituál očistný a znovuzrození. 

Naše země je také nazývána "Střechou Evropy", neboť je evropským rozvodím "tří moří" - Severního, Baltského a Černého .Prakticky všechny její významnější toky odvádějí vodu na území sousedních států. Důsledkem této skutečnosti je naprostá závislost našich vodních zdrojů na atmosférických srážkách. Hlavní řeky rozvodí jsou Labe, Odra a Morava.

Město Plzeň, ve kterém žiji, leží na soutoku čtyř řek, a to Úslavy, Úhlavy, Berounky a Mže. Městské  vodárny  byly v 90. letech  prodány francouzské fimě Veolia. Po špatných zkušenostech s touto vodárenskou společností byla vodárna opět vykoupena městem Plzní a v současné době po rekonstrukci celé vodárny máme opět dobrou a nezávadnou vodu.

Chtěla jsem tímto článkem připomenout význam zdravé vody pro život na naší zemi.

Hodnocení:
(4.6 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Moc hezky jsi nám, Jarmilo,připomněla, bez čeho bychom nemohli existovat. Já vnímám vodu i jako skvělou nositelku informací.
Zdenka Jírová
Bez vody není života, proto by měla být hlavním zájmem nás všech - její čistota a smysluplné využití . Nikdy jsem nepochopila, jak jsme mohli jako národ připustit, aby se s naší vodou "kšeftovalo". Snad budou Plzeň následovat i další města.
Hana Rypáčková
Voda je prostě život.
Jarmila Komberec Jakubcová
Paní Zdeno super postřeh Radbuza mi v článku chybí, a Berounka je tak trochu pokračováním Úslavy. Dokonce se vedou spory kde končí Úslava a začíná Berounka. Jsem ráda, že jste na to přišla. Já vždy píši v hrozném spěchu.
Zdena Proboštová
Neschází Vám tam řeka Radbůza ? Soutokem Úhlavy, Úslavy, Mže a Radbůzy vzniká Berounka, tak mi to vtloukal švagr do hlavy :-)
Naděžda Špásová
Jarmilko, voda je život a hezky jsi to napsala. Všem je jasné, že je spolu se sluncem, nejdůležitější pro život, ale stejně se najde spousta těch, kterým je to jedno.
Ilona Kolářová
Zatím jsem byla jen u rozvodí dvou moří, Černého a Severního, které se nachází nedaleko Železné rudy na Šumavě. U rovodí tří moří, nacházející se na vrchu Klepý, jsem ještě nebyla, ale v budoucnu plánujeme. Je to navíc další tisícovka.
Jitka Hašková
Tak jsem chtěla dát 5 hvězdiček ale na tabletu se mi to nepovedlo. Výborný článek.
Zuzana Pivcová
Moc se mi toto shrnutí významu vody líbí. Vody si vážím, neberu ji jako samozřejmost, které je dostatek a není třeba s ní šetřit. Částečně jsem pochopila sucho třeba na Krétě nebo na dalších řeckých ostrovech , kde bylo nařízení, kdy a kolik se může vody spotřebovat. A z nouze se pila i odsolená mořská voda. Co je to ale proti vyprahlému africkému kontinentu! Přírodní národy vnímají vodu jako stvoření, zatímco naše vyspělé civilizace si jí viditelně příliš neváží.