Paní "chytrá"
Foto: archiv autorky

Paní "chytrá"

5. 4. 2017

Už jsou tomu dva roky, co jsem se nastěhovala do „pečovateláku“. Potkala jsem několik lidí, se kterými si mám co říct a jsou příjemnými společníky – převážně dámy, pánská část se nám vyhýbá, pouze jeden muž a navíc partner jedné z nás, ten to s náma vydrží a ještě mu ta naše společnost dělá dobře. Takže když někdo řekne, „hele holky“, už se nečílí, že on holka není. Než nám to osud spočítá, tak se bavíme, jak se dá. Každý měsíc, někdy i dvakrát do měsíce (jak se zadaří) pořádáme nějaký večírek nebo setkání. Scházíme se buď v devátém patře u Zuzky s Tomem, nebo v desátém u kněžny  (Kazi, Teta, Libuše a Přemysl oráč – vyberte si) oni mají dvougarsonky, takže více místa.  Co kdo pije, si přinese s sebou v množství, jaké spotřebuje, každý sám (já to mám nejjednodušší, piju  vodu z vodovodního kohoutku, a tak mi začali říkat „kohoutková“). Nějaké papu hamu každá taky vykouzlí a věřte, kupovaného toho moc není, všechno vyrobeno na domácí lince  (moc toho nepotřebujeme).

Někdy se fofrem probere zdravotní stav některé ze zúčastněných, u níž se něco projevilo, jinak jsou na paletě zážitky z mládí, dovolených,  pochůzek, někdy i lechtivá témata  apod. Najednou si každá víc všímá a těší se, jak s tím obohatí večírek. Připisuju si na tomto vývoji svůj podíl, protože takhle jsem vyselektovala dámy, které o ničem jiném než o nemocech, bolestech a rodinných problémech nedokázaly a nechtěly hovořit.  Všemu tomu scházení vždy vévodila kněžna (dáma pracovitá a nápaditá, to uznávám)  až se stalo, že skoro všem přerostla přes hlavu a začala být „paní chytrá“, nad jejímiž pravdami se nedalo pochybovat  natož polemizovat nebo jí něco vytknout a nesouhlasit, dokázala být pěkně arogantní, a když jí došly argumenty uchylovala se k nevybíravým  osobním invektivám.

Od té doby, co jsem byla zařazena do jejich společnosti, začala jsem nenápadně přebírat její velitelskou roli, aniž bych někoho upozaďovala,  a jak jste mě tady poznali, dovedu být až nepříjemně přímá.

Jednou mi moje druhé JÁ řeklo: „"Já tyhle chytré lidi miluju, zastřelila bych je špagátem, jó děvče, blbců není tak moc, jak si myslíš, ale jsou strategicky rozmístěný tak, že vždycky na nějakého natrefíš“.

No ale ze solidarity jsem se držela zpátky. Uvedu příklad – zábava byla v plném proudu, když „paní chytrá“ vyndala ze skříňky fascikl, přerušila nás s podotknutím, že tady má doklad o tom, že je možné v pečovateláku bydlet za 60,- Kč za metr čtvereční a proč bychom to zrovna nemohly být i my, tak abychom se vydaly to na patřičný místa si zajistit. Jsem žena činu, vzala jsem dokument do ruky, přečetla a opravila její tvrzení – šedesát za metr může dostat v Podolí, nikoliv v Braníku, a tím jsem diskuzi na toto téma uzavřela. "Paní chytrá“ podotkla, že se skončí, až řekne ona, ne já. Snažila jsem se hovor obrátit v žert a pokračovat na jiné téma, ale "paní chytrá" se nedala. Abych se nedopustila trestného činu na její osobě, tak jsem se slušně omluvila a odporoučela  do vlastního. Za deset minut se rozešla celá společnost (jak mi pak oznámili). A tak to šlo dál a dál, a najednou to začalo vadit všem zúčastněným (akorát oni nijak nereagovali), až jsem to nevydržela, a když mně zase jednou nedovolila dokončit myšlenku, vylítla jsem na ni, ne zrovna vybíravým způsobem (na hrubý pytel, hrubá záplata). Potom, co jsem jí vytmavila svůj názor na její dokonalou, neskonale arogantní  a sebestřednou povahu, jsem si sedla zpět na místo, zamnula si ruce a prohlásila "Tak to bychom měli a můžeme jet dál“. "Paní chytrá“ to nevydejchala a s mumláním, které se nedá opakovat, odcházela ze společnosti. Zajímavé, nikdo ji nezdržoval, a když za ní zapadly dveře, všem se nám ulevilo.

Ale až bude na řadě mejdan u ní, tak i kdyby mě nepozvala (což kvůli ostatním neudělá, tím jsem si jistá) , tak se dostavím, abych věděla, jestli nemám napsat článek o "paní zmoudřelé“ – ale to se asi nestane, v tomhle věku se už lidi nemění :-)

A zase použiju slova mého druhého JÁ : "Jsi divná, protože řekneš na plnou hu-ústa, co si myslíš, to se dneska nenosí. Ale jak jsi divná, tak jsi skvělá. U tebe aspoň vím, že když ti polezu na nervy, tak mne zameteš do zadele  takovým stylem, že se tam budu i těšit. Žádná přetvářka a to je přesně vončo, teto Tončo!!“

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Doušová
Paní chytrá je poučný článek ,jak se nechovat povýšeně a uvědomit si , že ta naše pravda nemusí být pravdou pro druhé!
Libuše Křapová
Jaroslavo, zasmála jsem se nad pravdivostí vašeho komentáře :-) I když je ten můj smích nelogický, je to vlastně k pláči. Ale co nemůžeme změnit, tomu se aspoň zasmějeme, ne?
Jaroslava Jánošíková
Jo jo Zdeni, ono těchto "chytrých" není zdaleka tolik, jak by se zdálo, ale jsou tak strategicky rozmístění, že ať se hneš kamkoliv, vždycky na nějakého natrefíš:)
Jarmila Komberec Jakubcová
Paní Zdeno, líbí se mi Vaše články máte zajímavé postřehy ze života.
Soňa Prachfeldová
Zdeno, Vaše články moc ráda čtu, pobavím se a vlastně je v tom i kus poučení. A vaše druhé já je správňácké !
Helenka Červenka
Vždycky se najde paní "chytrá" a dovede otrávit všechny kolem sebe
Zuzana Pivcová
Včera jsem shodou okolností v nákupním centru na Budějovické zažila v prostoru pro občerstvení sešlost dam a jednoho pána ve věku nad 70 let. Nevím, jednalo-li se o bývalé kolegy, spolužáky nebo známé odjinud. Ale vévodila tomu značně bezohledně podobná paní Chytrá, která nepřetržitě a až neúnosně hlasitě formou monologu prozrazovala své zážitky z cest, kosmetickou péči o sebe, nákupy oblečení a veškeré své přednosti. Nikoho nepustila ke slovu ani na chvíli a pak se náramně divila, že se jednotliví přítomní začali jeden po druhém tiše poroučet domů.
Libuše Křapová
Zdeno, jste dobrá. Ono chvíli mlčet se dá, některé věci se dají přehlédnout, ale na "paní chytré" jemné náznaky neplatí, ba dokonce přehlížejí i připomínky z očí do očí. Tady opravdu platí jen "na hrubý pytel hrubá záplata" :-)