Chata může vydělávat. Má to pro i proti.
Ilustrační foto: Anna Čípová

Chata může vydělávat. Má to pro i proti.

8. 4. 2017

Pronajmeme si na týden chatu v nějakém pěkném místě v České republice. Takové rozhodnutí dělá čím dál více lidí. Souběžně s tím přibývá agentur, které pronájmy chat a chalup zprostředkovávají.

Zní to logicky a jednoduše. Mám chatu, do které jezdím jen někdy. Na dobu, kdy tam nejsem, ji pronajmu. Někomu tím udělám radost a vydělám tak peníze. Loni se k takovému kroku rozhodl jeden starší pár z Karvinska. Jsou v penzi, chatu mají v Jeseníkách, cesta je tam dlouhá a nemohou si ji pokaždé dovolit. Potřebují každou korunu, tak se rozhodli, že v červenci chatu budou pronajímat a srpen tam stráví oni sami. Nezvolili nejlepší cestu, prostě si dali obyčejný inzerát. Ozvala se jim rodina z Prahy, zarezervovala si chatu na dva týdny. Polovinu domluvené částky poslala předem na jejich účet. Majitelé zajeli chatu uklidit, u sousedů nechali klíče. Rodina tam pak zase při odjezdu klíče vrátila.

Zbytek peněz už neposlala. Z chaty zmizel televizor. „Nechápu, že jim stálo za to odvážet starý televizor. Celkově to tam po nich zůstalo špinavé, na polštáři byly fleky od vína, které nešly vyprat. Je nám jasné, že zbytek peněz z nich nevymůžeme, najímat na to advokáta nám za to nestojí, ani si ho nemůžeme dovolit,“ vypráví majitel chaty pan Oldřich. Ozvali se mu pak ještě další zájemci, ale už žádné nechtěl.

Možná měl jen smůlu. Byznys s pronajímáním chat totiž docela kvete. Stačí si zadat heslo pronajímání chat do internetového vyhledávače a vyjede spousta nabídek. Zejména pro seniory, kteří by si rádi přivydělali, je takový způsob podnikání výhodný. Poptávka je například po horských chatách, v zimě, v místech, kde je možnost lyžování. A mnoho dříve narozených právě v zimě do svých chat nejezdí a využívají je hlavně na jaře a v létě. Kdo se k takovému kroku rozhodne, každopádně by měl vědět následující.

Pronajímání rekreačního obydlí není vhodné pro ty, kteří k němu mají silný citový vztah. Jestliže někdo roky trávil víkendy láskyplným kutěním a za každým trámem vidí partnera, který ho natíral, bude z představy, že se tam rozvaluje někdo úplně cizí, nervózní. Ani velmi dobrá suma za pronájem mu nebude stát za nervy z představ, co tam ti rekreanti zničí nebo poškodí.

Jen inzerát nestačí. Častější je spolupráce s cestovní kanceláří. Ta si však obvykle účtuje kolem dvaceti i více procent z každého ubytovaného. Výhodou je, že klienty sama shání a dodává. Majiteli chaty tak odpadají jakékoli starosti. Musí však počítat s tím, že cestovka nemůže ručit za to, jací lidé přijedou. Takže milovanou opečovávanou chatu může navštívit parta výrostků a udělat si v ní divoký mejdan.

Je třeba předejít problémům. Ve smlouvě s cestovní kanceláří nebo přímo s klientem je třeba si přesně vymezit, co se bude dít, pokud turista způsobí v objektu škody. Zpravidla se předem vyjednává kauce pro takové případy. Ta se pak vrací, když vše proběhlo v pořádku.

Teplo není zadarmo. I na to je třeba myslet. Není příliš vhodné, když je chata vytápěna pouze elektřinou. Turisté se obvykle nechovají zodpovědně a úsporně jako majitelé, takže se může stát, že topí jako diví i v době, kdy v objektu nejsou. Když pak dochází k vyúčtování a majitel či zástupce cestovní kanceláře vidí, kolik protopili, jsou z toho obvykle nepříjemné tahanice o stovky korun. Mnohem lepší je mít v chatě krb či krbová kamna a připravené dříví. Cena za něj se dá přímo započíst do pronájmu a když je ho tam připraveno přiměřené množství, turisté zpravidla spálí jen to, co mají k dispozici.

Papírování je nezbytné. Kdo se rozhodne pro takový zdroj přivýdělku, musí počítat i s tím, že je třeba kvůli pronájmu podávat daňové přiznání, pokud z něj měl nějaký příjem. A pozor, pokud pronájem chaty někdo pojal tak, že zároveň poskytuje služby, to znamená, má pravidelné turnusy, mezi nimi převléká postele, uklízí, z pohledu zákona to jsou ubytovací služby. K těm je třeba mít živnostenský list a také se těchto případů týká elektronická evidence tržeb. Tomu se však dá vyhnout právě spoluprací s agenturami, které pronájmy zprostředkovávají.

Zkrátka, vše má svá pro i proti. Pronájem chaty či chalupy se může stát příjemným přivyděláváním si, ale také hromadou starostí a stresem. Každopádně to není byznys vhodný pro každého.

Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ondra Vysma
Když už tady vidím příspěvky o topení, tak by mě zajímaly vaše zkušenosti s podlahovým topením na chatě. Zaujaly mne také infrazářiče, které by byly vhodné do menších prostor. Te jo v https://www.domky-delta.cz/blog/jak-na-vytapeni-zahradniho-domku/ a pomalu bych se chtěl připravovat na příští zimu.
David Klempický
Dobrý den, chtěl bych se zeptat někoho kdo má chatu jestli tam máte krb a popřípadě jaký. Přečetl jsem si totiž jeden článek (viz https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/poridit-si-krbova-kamna-s-vymenikem-ci-bez-vymeniku/ ) a potřebuju aby mi někdo řekl svoje zkušenosti. Jestli to za to vážně stojí brát krb s výměníkem. Děkuji, David K.
Ladislav Vesecký
Tak to kdysi dobře fungovalo v Norsku. Dnes to určitě už nebude pravda.
ivana kosťunová
Pronájem chaty má svá pravidla, jako každé podnikání. Smlouva, kde jsou určena pravidla hry, platba předem, osobní převzetí prostor při odjezdu, přesná identifikace nájemců, platba předem, a brzy k tomu přibyde i EET :))
Zuzana Pivcová
To je opravdu dost odvážné, nechat si zaplatit pouze zálohu, a bez kontroly nechat ubytované odjet s tím, že klíče odevzdají u sousedů. Ti majitelé byli viditelně velmi vstřícní a důvěřiví a totéž očekávali i od turistů.
Květoslava HOUDKOVÁ
Chatu nemám, garzonku v Pečováku pronajímat nemohu - přesto však vím: Nájemníka si PEČLIVĚ vybrat a vše VŽDY ošetřit řádnou smlouvou (dle vzoru od právníka) = pořádek dělá přátele !
Alena Tollarová
My jsme takto byli na dovolené asi 3x nebo 4x a moc jsme si to pochvalovali. V Třeboni, v Hnačově, v Horní Cerekvi i na Slovensku. Fakt je, že jsme se tam chovali jako doma, tj. slušně. A když mi ukázali na skříň, kde mají svoje věci tak nás ani nenapadlo se do ní dívat. Ale kdybych já měla vhodnou chatu, nevím, jestli bych ji "dala v plen".