Kolik je vám let? Zakázaná otázka
Ilustrační foto: ingimage.com

Kolik je vám let? Zakázaná otázka

6. 5. 2017

Existuje zvláštní, poměrně početná skupin lidí: Věkoví tajnůstkáři. Zkrátka ti, kteří odmítají mluvit o tom, kolik je jim let a jakékoli zmínky na téma stárnutí je přivádějí k šílenství. A protože je mezi nimi převaha žen, nejstrašnější slovo je pro ně oslovení babičko.

O věkových tajnůstkářích je dobré vědět, protože když se pak s nimi člověk setká, může předejít maléru. Ten se stal nedávno na jedné společenské události, kde se bodrý muž potkal se spolužačkou, kterou neviděl snad dvacet let. „Teda, Jani, musím říct, že na ty naše roky vypadáš výborně.“ Tvář dámy v tu chvíli zkameněla a to je co říct, protože už byla předtím vlivem botoxu značně nehybná. Ticho. „No fakt musím říct, že neznám ženskou, která v šedesáti vypadá tak skvěle,“ pokračoval ten dobrý muž. Společnost zbystřila. V očích všech bylo znát: Je možné, že má naše šéfová už šedesát? Tak co se sebou všechno udělala? Botox? Lifting? Vždyť musí být úplně umělá, když vypadá tak výborně…

Jana se naštvala. Měla zkažený večer. Je typickou věkovou tajnůstkářkou. Rozumí si v tom se svou kamarádkou. Ta například před svými známými i kolegy v práci tají, že je babička. Když jde s vnučkou ven, malá jí musí říkat Šárko. Vnučka je tak naučená, vlastně výraz babička ani nezná. Má Šárku. Šárka vysvětluje: „Oslovení babičko prostě nesnáším. Vůbec nesnáším, když se zmiňuje věk. Když slyším výraz babička, znamená to, že je žena stará. A já se stará necítím. Syn se mi směje, snacha říká, že jsem blázen. Ale je to můj život a já se v něm budu chovat, jak uznám za vhodné,“ vysvětluje.

„Zapírání skutečného věku je poměrně běžné,“ říká psychiatrička Tamara Tošnerová. „Stárnutí provází spousta stereotypů a celkem se nedá divit lidem, kteří se s ním vyrovnávají obtížně. Příkladem je snaha vypadat mladší tím, že podstoupíme kosmetickou operaci, vlasovou transplantaci, ale jde i o jen obyčejné používání barvy na vlasy. Tu používá spousta lidí a proč? Člověk působí mladší. Tato praxe je rozšířená. Ale soustavná a převažující snaha po věčném mládí se může stát nepatřičná a směřovat k prohře pro ty, kteří se pokouší přirozený proces stárnutí zastavit.“

Velký problém v tomto směru mají umělkyně, které si vydobyly kariéru mimo jiné tím, že byly krásné a mladé. Mnoho zpěvaček či hereček se hroutí, když se u rozhovoru s nimi objeví takový ten obvyklý rámeček a v něm je uvedeno datum narození. Strávily pět hodin líčením, fotograf hodiny retušováním snímků, ve výsledku vypadají na třicet a pak rámeček a v něm takové nadělení: narozena roku 1947! Mnohé přemlouvají novináře, aby ten údaj k rozhovoru nedávaly, ti jim vysvětlují, že v době internetu je takový požadavek poněkud úsměvný, protože se o každém dá vygooglovat vše, tedy i věk.

Dámy, které ve vyšším věku zkouší najít přítele přes seznamku, si často ubírají roky nebo věk neuvádějí. Mnohé mají zkušenost, že když napíší, že jim je třeba šedesát, muži v tom věku se jim nehlásí. Tady zkušenost jedné z nich, třiašedesátileté Karly: „Když jsem uvedla věk, napsal mi jen jeden sedmdesátiletý pán na invalidním vozíku. Když jsem věk neuvedla, napsalo mi třináct mužů od padesáti to šedesáti, protože mě soudili podle fotografie. S jedním jsem pak měla dva roky pěkný vztah. Najednou mu bylo jedno, kolik mi je, protože jsem se mu líbila, přeskočila jiskra, rozuměli jsme si. A přiznal, že inzeráty šedesátnic předtím vůbec nebral na vědomí, koukal po ženách výrazně mladších, jel výhradně podle fotografií,“ vypráví.

Názory na to, zda věk tajit nebo hrdě přiznávat, se různí. Někdo s pýchou říká: Je mně už sedmdesát, protože ví, že uslyší pochvaly a obdivné pohledy: Vy jste teda skvělý, že v sedmdesáti jezdíte na kolečkových bruslích. Někdo ale v sedmdesáti bude tvrdit, že je mu tak nějak kolem padesátky. Každopádně, se zmínkami o věku raději opatrně, nikdy nevíme, kdy potkáme nějakého tajnůstkáře.

Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Halátová
Asi je ta paní mírně pošetilá. Spolužák přece ví, kolik je jí let. Emília Marty je divadelní postava.
Marie Kovářová
První vnučka se narodila, když mně bylo 45. Chlubila jsem se s ní a oslovení babičko mně vůbec nevadilo. Vlasy jsem si přestala barvit krátce po padesátce, ale je pravda, že je ráda zakryju kloboukem. Blížící se šedesátka mě trochu strašila, ale když jsem ji nedávno oslavila v kruhu rodinném, přestala jsem si se šesti křížky lámat hlavu.
Alena Tollarová
Před dvěma lety jsem tu napsala stať Šedesátka o tom, jak jsem se rozhodla, že mi bude pořád 59. Ale všichni věděli, že to říkám z legrace a jak jsem oslavu pojala, to je právě v tom článku. Končí nějak - šedesátka - no a co? Stejný nápis jsem si udělala i na tričko a chodila v něm.
Alena Tollarová
Před dvěma lety jsem tu napsala stať Šedesátka o tom, jak jsem se rozhodla, že mi bude pořád 59. Ale všichni věděli, že to říkám z legrace a jak jsem oslavu pojala, to je právě v tom článku. Končí nějak - šedesátka - no a co? Stejný nápis jsem si udělala i na tričko a chodila v něm.
Jarmila Komberec Jakubcová
Svůj věk netajím, občas i napíšu třeba na chat kolik je mi let. Nakonec jsem ráda, že jsem se dožila ve zdraví svého věku. Jinak jak říkala moje maminka :"Proti věku není léku".
Věra Ježková
Věk netajím ani neřeším. Smiřuji se s chátrajícím organismem. Když mě někdo pustí sednout v tramvaji nebo metru, tiše se podivím, že už jsem tak stará. Co vůbec nechápu, je to, když lidé při narozeninách říkají, že už není, co slavit. No přece to, že se jich člověk dožil. V souladu s tím nezávidím mladým mládí.
Zuzana Pivcová
Měla jsem jednu kolegyni, podruhé vdanou, která kvůli podstatně mladšímu ctiteli v archivu nepřiznala dceru z prvního manželství, takže se podle mladšího synka záměrně věkově hodně omladila. Je ale pravda, že vypadala dobře. Já se občas dám do hovoru s nějakou prodavačkou v malém krámku, pak řeknu, že je mi 68 a nepopírám, že se trochu směju, když říkají, že by to neřekly. Ale to je jen taková zábava. Pak zase chodím k mladšímu fešákovi fyzioterapeutovi a on mi řekne: Co chcete, vždyť už toho máte dost za sebou, ne? nebo Na svůj věk vypadáte celkem dobře. Tak mu schválně říkám Teda, to jsou poklony. Svůj věk bych si nikdy neubírala ani netajila, byla bych si sama sobě k smíchu. Babička sice nebudu, ale stará paní doufám ano.
Helenka Červenka
Za svůj věk se nestydím a za babičkovství už vůbec ne. Moje maminka mi opatřila bráchu ve čtyřiceti, tak její reakce na mé těhotenství za tři roky na to - to mi nikdy nesmí říkat babičko! Ale pak nějak babičkovsky zmoudřela a oslovení babičko od vnoučátek přijala.
Soňa Prachfeldová
Nejsem celebrita, nemám s věkem problém, ale nezapírám, když mi občas řeknou - dobře vypadáš - že mám z toho hezký pocit.
Danuše Onderková
Také se za svůj věk nestydím, spíše mne zaskočí okamžitě odpovědět, protože se na svůj věk necítím, tak potom musím honem zauvažovat. A na oslovení babičko jsem se dlouho těšila, až jsem se dočkala.
Mi Lac
Dobrá: Znám lidi 80 + Malují, roubují a třeba lezou po střechách.Vůbec se zato nestydí. Dělalito celej život. Jako nevidomýmu samostatně žijícímu si málo kdo odváží říct, že už sem taky starej dědek šedivej,plesnivej.Taky mně to nevadí.
Zdena Proboštová
Věk netajím, ale fakt neuvádím, nebo cca ... Nejkrásnější poklonu mi vysekla kastelánka zámku ve vsi kde bydlí dcera. Když jsme tam přišly, tak dceři pochválila, že za ní přijela sestra a odkud že jsem. Já teda vyrostla - dcera už tak nadšená nebyla :-)
Helena Pardová
Že stárnu - to jsem zjistila, když mi v obchodě přestali říkat mladá paní.
Zdenka Jírová
Zastávám názor, že je lepší, když mi hádají nižší věk proto, že o sebe dbám a mám životní energii, a proto věk netajím, než aby mi říkali " klimakterický šotek" a byla jsem pro smích.
Eva Mužíková
Svůj věk jsem nikdy netajila. Oslovení starších osob slovy - mladá pani, tedy i mne, přehlížím. Netěší mne, ani nepopudí.
Jitka Hašková
Mně vadí oslovení babičko, protože nejsem babička a nikdy nebudu. Babičko, má každý říkat jenom své vlastní babičce a ne šmahem každé starší ženě!
ivana kosťunová
Tajit věk považuji za pošetilé, ale přesto je slušné na věk se nevyptávat. Pokud se však někdo zeptá, nebo zjistí můj věk - nehroutím se. Na světě je přece krásně v každém věku. !!