Poplach u Kosů
FOTO: autorka

Poplach u Kosů

13. 4. 2017

Bydlím v paneláku, mám zasklený balkon s výhledem do malého parčíku se vzrostlými stromy. Parčík má také své trvalé obyvatele z ptačí říše. Několik let jsem sledovala  dvě rodiny strak, jak stavěly hnízda, jak je bránily před vetřelci a jak vyváděly mladé. Pak přišel velký vítr, shodil stračí hnízda z korun  vysokých stromů a straky se odstěhovaly. Zato přibyla řada malých ptáčků – zpěváčků, které dříve straky vyhnaly. Tak nyní sleduji hlavně sýkorky, kosy, vrabce a čermáčky. V noci mi zpívá neznámý zpěvák – snad slavík.

Asi před týdnem při úklidu balkónu jsem si všimla, že ve vnějším koutku balkónu, kde je malý schůdek krásně ukrytý před nepohodou, je neobvyklý shluk suchých listů, kousků igelitu a provázků. Domnívala jsem se, že to tam navál silnější vítr v minulých dnech. Příští den jsem chtěla toto větrné nadělení odklidit, ale k mému nemalému úžasu to už nebyla změť listů, ale krásně spletené  hnízdo z větviček, slepených ohlazenou hlínou. Dívala jsem se zblízka přes silné sklo do ptačí domácnosti. Hádala jsem, čí domácnost to asi bude? Opatrně jsem hlídkovala, abych viděla majitele. Toho jsem sice nezahlédla, ale druhý den tam na dně leželo jedno zelenomodré vajíčko. Další den se objevila další dvě a už jsem také poznala svého souseda. Byla to paní Kosová. Nejprve ulítla, když zahlédla můj stín, ale už si na mne zvykla, sedí na vajíčkách a jedním očkem mě pozoruje. Neruším ji, jen občas nahlédnu, jestli je vše v pořádku. Dnes bylo krásně, celý den jsem měla otevřené dveře na balkón a najednou mě vyplašil velký křik. Vyběhla jsem se podívat, co se děje. Pan Kos seděl na drátěném plotě, který odděluje trávník od malého parkoviště mezi domy, a křičel na plné kolo. Mohutně mu v tom pomáhala jeho paní. Důvodem byla návštěva straky, která kolem plotu hledala něco k snědku. Straky jsou úhlavním nepřítelem drobnějších ptáků, kradou jim vajíčka i vylíhlá mláďata. Proto ten poplach. Byla jsem ochotná  svým sousedům  v tom odhánění pomoct, ale zvládli to sami, straka odletěla. Za chvíli už paní Kosová seděla na hnízdě a věnovala se svým mateřským povinnostem.

Jak jsem se dočetla, samička kosa sedí na vajíčkách 13-14 dní, dalších 14 dní oba krmí vylíhlá mláďata a následujících 14 dní už poletující mladé přikrmují. Protože 1 pár hnízdí 2-4x ročně, tak mají opravdu až do podzimu dost práce. A já s nimi, protože je musím hlídat a trochu jim přilepšovat.

Zatím se mi podařilo vyfotit jen prázdné hnízdo, paní Kosová je moc plachá, a jak mne viděla s mobilem, tak ulítla. Nebudu ji rušit a počkám, až se vylíhnou mladí.

Mám milé sousedy.

Hodnocení:
(5 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Naděžda Špásová
Zdeno, hezky jste to napsala. My jsme dlouhá léta měli na balkóně vlaštovky, tak jsem zvědavá, jak to bude letos. Taky nám tam nevadí.
Zdenka Jírová
Paní Jarmilo, na vaši otázku: moje kočičky o nich nevědí a ani je nemohou vidět, na sklo jsem z mé strany jsem dala papírovou desku z krabice, aby měla paní Kosová klid. Přes sklo se také namohou dostat, jen je asi bude rozčilovat křik mladých, ale opravdu na ně nemohou.
Eva Mužíková
I já mám ráda články které popisují život v přírodě. Bydlím hned vedle lesoparku, ráno, když se park probouzí, slyším nádherný koncert všech zpčváčků. Hnízdečko jak podle architekta.
Alena Vávrová
Také mám stálý kosí pár na zahradě. Osídlili ptačí budku, do které jsme udělali o něco větší vletový otvor. Mám o kosí trylkování postaráno ráno i večer.
Jana Šenbergerová
Parádní hnízdo si vyrobili. Denně potkáváme kosy, kteří pilně shánějí něco do zobáčku pro svou drobotinu. Vůbec se nebojí, málem se připletou pod nohy, jak jsou zaujati svou činností. Hezky si to užijte se svými malými černými sousedy. Ráda si přečtu, co bude dál.
Věra Lišková
Výhled do parku trochu závidím, ale i přeji. Ať se kosí rodince daří, článek potěšil a rozjasnil dnešní zamračený den.
ivana kosťunová
I u nás se ptactvo na sídlišti domestikovalo, a tak se i my probouzíme ráno za ptačího zpěvu.
Zdenka Žichovská
Před několika roky si udělali kosáčci hnízdo v truhlíku s květinami na balkoně. Na mém profilu se můžete podívat na "Můj fotopříběh: Kosáčci na balkoně" Je tam i krátké video.
Alena Tollarová
Přeji krásný kosí zážitek! My jsme měli kosáčky na balkóně před několika lety a jak jsem přišla z práce, první cesta vedla na pozorovatelnu. Zrovna teď někdy jsem mluvila o tom, že bych mohla fotky najít a ukázat.
Jarmila Komberec Jakubcová
Moc zajímavé povídání, paní Kosové a jejím potomkům držím palečky aby se vajíček vylíhla zdravá kosátka.Mám ráda takové milé články. Paní Zdenko jen otázka ví to vše vaše kočenky?
Zuzana Pivcová
Úžasné pozorování, i ten obrázek je moc milý. U nás v sídlišti je spousta strak, i v parku před Invalidovnou začaly v poslední době převládat, mám obavy, že drobnější ptáčky vyženou.
Oldřich Čepelka
Milý článek, děkujeme.