Nuda v manželství? No a co?
Ilustrační foto: pinterest.com

Nuda v manželství? No a co?

18. 4. 2017

Britský dokumentarista Martin Parr se už několik let zabývá fotografováním znuděných párů. Prostě si v restauracích fotí muže a ženy, kteří jsou evidentně spolu, ale tváří se tak, že je to spolu nebaví. Nemluví, koukají každý jinam, mlčí. Tak se často chovají dlouholetí partneři.

Své fotky s názvem Bored Couples, v překladu Znuděné páry, vystavoval v různých zemích a má s nimi úspěch. Na jeho objekty je ale smutný pohled. Mnohé z návštěvníků jeho výstav napadá: Jak asi vypadám já, když sedím někde s manželkou? Nebo: Takhle se tváří moji rodiče, když si spolu výjimečně někam vyjdou. Otrávené nebo znuděné výrazy, dlouhé mlčení, oči bloudí po lidech u okolních stolů. Nuda, setrvačnost, bezradnost, nechuť změnit život, který je tak k uzoufání stereotypní. To jsou pocity, které člověka při pohledu na znuděné páry často napadají.

Až se zdá být neuvěřitelné, že jde o lidi, kteří se kdysi vodili za ruce, povídali si dlouhé hodiny a když nebyli spolu, nemohli se dočkat, až jeden druhého zase uvidí.

Nemoc z manželství

Říká se, že nuda je nejrozšířenější nemocí manželství. Čím je partnerský vztah delší, tím více je nudný a stereotypní.

"Uvědomil jsem si, že moji rodiče spolu už vůbec nemluví," říká třicetiletý Martin po návštěvě své mámy a táty, kteří spolu žijí čtyřicet let. "Bojím se, že se ženou také tak dopadneme. Myslím, že se v podstatě mají rádi, ale vůbec si to nedávají najevo. Táta kouká na televizi, máma něco dělá na zahradě, oni třeba za celý den jeden druhému řeknou jen čtyři věty praktického typu jako třeba: Kam jsi dal hrábě? Nebo: Vařím kafe."

Další názor, tentokrát mluví padesátiletá žena, která je vdaná pětadvacet let. "Můj muž nikam nechce chodit. Když jsem ho nedávno přemluvila, ať si sedneme do kavárny, celou dobu tam surfoval na svém novém chytrém telefonu. Nemluvili jsme, já koukala po lidech, nakonec jsem ani neměla sílu mu něco vyčítat, upozornit ho na to, jak jsme dopadli. Prostě jsme mlčeli, pak šli domů a tam zase mlčeli. Po pár dnech jsem se ho zeptala, jestli se se mnou třeba nechce rozvést, když spolu vůbec nemluvíme a nesdílíme nic společně. Vytřeštil oči a řekl: Co blázníš?"

Psycholog: Nuda je normální

Psycholog Petr Šmolka na podobné případy říká, že by si lidé měli uvědomit, že nuda do manželství patří. "Je pošetilé myslet si, že manželství je od toho, aby člověk zažíval vzrušení, radost, ba dokonce romantiku," vysvětluje. "Hlavně nechtějte rady na to, jak přežít v dlouholetém manželství tak, aby život neprovázela nuda a stereotyp," dodává.

Tak se na nudu v manželství zkusme podívat z jiného pohledu, než obvykle děláme.

Co když jsou vlastně znuděné páry veskrze pozitivní úkaz?

Co když jde o ukázku, že lidé spolu žijí dlouho prostě proto, že jim je spolu dobře a nepotřebují si to každý den vyjasňovat mačkáním rukou, nošením kytek či organizováním zábavy?

Co když to mlčení ve skutečnosti vůbec není strašné, ale naopak příjemné?

Potíž je v tom, pokud jeden z páru považuje nudu za věc špatnou a jinému taková dlouholetá manželská nuda vyhovuje. Ale když se pár nudí pěkně společně, vůbec nemusí být nešťastný, ba naopak. Takové strohé oznámení "vařím kafe" totiž může být ve skutečnosti mnohem více láskyplný projev než "zlatíčko, nedal by sis kávičku, ráda ti ji uvařím, a jakou by sis dal nejraději?"

Vyjadřuje totiž, že jeden o druhém přesně ví, ve kterou dobu má chuť na kávu i jakou přesně nejraději má a proto mu ji prostě uvaří. To je přece hezké, ne?

Nepřemýšlejte, něco udělejte

Možná je jedinou cestou, jak nudu z dlouholetých partnerských svazků vyhnat, prostě na ni nemyslet. Nepřemýšlet nad tím, že by dlouholetá manželství mohla vypadat jinak, protože ve většině případů opravdu nemohla.

A když je někdo přece jen nespokojen, neměl by nad tím jen přemýšlet, ale zkusit svou nespokojenost změnit činy.

Jako třeba jistá sedmdesátiletá dáma, kterou deset let přivádělo k šílenství, že její muž tráví celé dny na rybách. Jednoho dne zakoupila víkendový zájezd do města, ve kterém se ten den konala výstava rybářských potřeb. Muž byl nadšen, strávil půl dne na výstavě, ona si mezitím prošla město. Pak spolu šli do kavárny a na večeři a další den oznámili dětem, že tak hezký víkend už čtyřicet let nezažili. A muž se pak tajně zeptal dcery: Nenapadá tě, jaký podobný výlet by mámě udělal radost? Rád bych ji na jaře také udělal překvapení a někam ji vzal...

No a nuda je v tomto manželství najednou pryč.

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Co také pořád říkat, když se nemlčí z trucu, tak je vše ok. Možná ženám to mlčení mužů vadí víc a hlavně je důležité nechtít být spolu 24 hodin denně, každý ať má svoje záliby, které mohou být rozdílné, ale to by jim nemělo vadit.
Zdenka Jírová
Zajímavý článek.
Drahomíra Stínilová
Dobrý nápad s tím focením znuděných párů. Jen bych měla strach jak budou reagovat při náhodné konfrontaci na výstavě. Jinak jsem zažila něco podobného jako Elena. Tam si dokonce dvojice sedla proti sobě, nepromluvili, ale posílali si celou dobu SMS. Dívce jsem viděla do mobilu. Poslední zpráva byla: ,, Jdu na záchod, zaplať." Ráda pozoruji lidi kolem sebe - přemýšlím o jejich zvycích, jak asi žijí, co je trápí - a tak mi nevadí sedat v restauracích sama. Nepamatuji se, že bych se někdy s partnerem takhle nudila, ale to je asi proto, že už nejsem vdaná.
Zuzana Pivcová
Stereotypy jsou i u jiných dlouhodobých vztahů, ne pouze manželských. Moje sestra a já jsme si celý život vlastně stále nablízku a vídáme se pravidelně. Kdyby nás někdo pozoroval, jak spolu třeba jedeme metrem, určitě řekne, že se spolu nudíme. Nemluvíme jedna přes druhou, nechichotáme se, třeba úplně mlčíme a každá někam kouká. Je to snad nuda? Podstatné je, že k sobě máme vztah, že máme o sebe starost, že si dokážeme pomoci, že se určitě nenecháme ve štychu. A tak to je v obměně i u těch párů. Možná, že je někdo takovým způsobem života opravdu otrávený, ale většinou asi svůj vztah mají zakořeněný v sobě a dávají ho najevo jinak než vnějšně zamilovaným způsobem. Ale jinak - zmíněné fotky mohou být pro pobavení i jako psychologický materiál zajímavé. :-)
Jana Šenbergerová
Díky té "nudě" přesně poznáme, kdy jsou postarší lidé spolu dlouho, a kdy se setkali až ve vyšším věku. Líbí se mi, jak nudu v manželství vidí psycholog. A výstava je určitě zajímavá. Pro mě by bylo ještě zajímavější fotit ty páry, které spolu nejsou dlouho a ještě nezapomněly, co je radost ze života. :-)
ivana kosťunová
Souhlasím, je geniální , moc ráda bych ty fotky viděla.
Elena Valeriánová
Nápad s focením znuděných dvojic jakéhokoliv věku je prostě geniální.
Elena Valeriánová
Popíšu vám situaci, která se stala přesně před rokem v čase loňských maturit. Byl všední den, měli jsme s manželem nějaké vyřizování ve městě a tak jsme si zašli na oběd. Čekali jsme na jídlo a povídali si, jen tak nezávazně, pak jsme zase chvíli mlčeli a pozorovali ostatní. V tom do restaurace přišla mladá dvojice, usadili se u vedlejšího stolu, měla jsem je jak na dlani. Oba vytáhli mobily a začali se zabývat každý něčím na svém mobilu. Objednali si tak nějak přes rameno. U jejich stolu se zastavil starší pár a pani slečně gratulovala k maturitě. Pár slov, úsměvů, poděkování. Mladá dvojice se znovu ponořila ve virtuální svět. Za celou dobu spolu neprohodili ani pár vět. Chudáci. Co je proti tomu mlčení a trošku té nudy po čtyřiceti letech?
Marie Pudichová
Velmi hezký článek. Dává nám jistotu, že jsme normální... :-)
Antonín Vácha
Také se mi článek líbí. Někdy to sice nuda je, no a co? Důležité je, že máme společně na co vzpomíénat, na dobu, kdy to nuda rozhodně nebyla.
Mirek Hahn
Opět výborný článek. A zase mi z toho vychází ten jednoduchý závěr - nic nelámat přes koleno a na sílu. Jak to, že v tom článku to vypadá tak jednoduše pochopitelně a uskutečnit to ve vlastním vztahu je tak složité ? Protože se necháme masírovat těmi "vystajlovanými vzory" ve sdělovacích prostředcích. Marketing. A musím hluboce smeknout před Martinem Parrem a jeho nápadem udělat z toho kolekci fotografií. Není to úplně pozitivní téma... ale vidět to nafocené pohromadě musí být úžasné.