Nebuďte bledule. Nedostatek slunce škodí
Ilustrační foto: ingimage.com

Nebuďte bledule. Nedostatek slunce škodí

16. 5. 2017

Kdo se nyní vyloží na pár hodin na slunce, je považován za hazardéra se zdravím. V módě je mazat se vrstvami krémů, které před slunečním zářením ochrání, schovávat se před ním. Jenže současná přehnaná ochrana zdraví neprospívá.

Starší generace znala pořekadlo: Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Většina dnešních seniorů trávila jaro a léto na slunci. Bylo zvykem, že z dovolené u moře se člověk vracel co nejvíce opálený. Jasně, aby ti méně šťastní, kteří nikam nejeli, viděli, že dotyčný byl v Bulharsku nebo dokonce v Jugoslávii. Běžné bylo ležet na pláži v prudkém poledním slunci a mazat se oleji, jejichž složení by bylo dnešními dermatology označeno za naprosto nevyhovující. Lidé neznali pojmy jako ochranný faktor SPF či UV záření, neměli na výběr tisíce druhů opalovacích krémů, jejichž složení obsahuje cizokrajně znějící pojmy. Dnešní mladá a střední generace při představě, že vyjde na slunce bez vrstvy všemožných ochranných prostředků, omdlévá zděšením. Do kosmetiky se před odjezdem na dovolenou investují stovky a tisíce korun. Jiným krémem se maže ráno, jiným odpoledne, jiným po osprchování. Jiný se používá na nosík, jiný na tváře, jiný na tělo. Běžně se kupuje několik krémů s různou silou ochranných faktorů.

Jenže přibývá lékařů, kteří upozorňují, že přehnané mazání se krémy plnými chemie paradoxně stojí za nárůstem ekzémů, alergií a jiných kožních problémů. A navíc lidem, kteří se úzkostlivě chrání před sluncem, často schází vitamín D. „Samotné podávání potravinových doplňků podporujících tvorbu vitamínu D není schopné vyvážit absenci působení slunečního svitu,“ tvrdí Richard Weller, jehož tým dlouhodobě zkoumal, nakolik je slunce opravdu zdraví škodlivé a nakolik podléháme tlaku kosmetického průmyslu, který ve světě vyvolal dojem, že každý pobyt na slunci končí rakovinou kůže. Tito britští vědci zkoumali vliv vitamínu D na kardiovaskulární nemoci. Na mezinárodní konferenci dermatologů v Edinburghu představili závěr, podle kterého slunce pomáhá při snižování krevního tlaku, snižování rizika infarktu a celkově v širším pohledu prodlužuje život.

Dermatologové na to samozřejmě namítají, že slunce především způsobuje rakovinu kůže. Wellerův tým na to reagoval statistikou, podle které je počet úmrtí na infarkt a následky hypertenze osmdesátkrát vyšší než na rakovinu kůže. Prospěšnost slunečního záření tak podle nich převažuje nad jeho škodlivým působením.

Jistě, lékaři, kteří se setkávají s nádory kůže, s těmito názory nesouhlasí. Rakoviny kůže přibývá, to statistiky také jasně ukazují. Jenže strach vede k tomu, že se mnozí lidé obávají vykouknout na slunce a mažou na sebe kila chemických přípravků, které ke zdraví kůže také nepřispívají. A na toto téma vznikají často hádky v rodinách.

„Když jsem vzala vnučku na koupaliště, dcera mi k ní přibalila šest různých druhů krémů s vysvětlením, jak často a kam mám který aplikovat,“ vypráví osmašedesátiletá Ivana. Sama byla celý život aktivní turistkou, jezdila ráda k moři. Na fotkách z mládí je do černa opálená. Ve svém věku je naprosto zdravá, často pracuje na své zahradě. „Když je slunce ostré, nasadím si klobouk. Když mám pocit, že mám suchou kůži, nakapu si na dlaň olivový olej a celá se jím promažu. Ty krémy pro vnučku prudce voní, jeden po jahodách, další po kokosu. Je mi jasné, že jde o chemické přísady. Mladí se diví, proč má pořád nějaké alergie. Je bleďoučká, pořád pokašlává. Myslím, že by jí jen prospělo, kdyby si pár hodin poběhala na slunci, ale mám jasný příkaz dělat z ní skleníkovou bleduli,“ vypráví Ivana.

Přílišný pobyt na slunci zanechává na kůži otisky v podobě pigmentových skvrn, vystouplých žilek, ostřejších vrásek. Říká se, že čím více se lidé v mládí opalují, tím více staře ve vyšším věku vypadají. Na druhé straně se dá potkat spousta starých dam, které sice mají obličeje plné vrásek, ale díky snědé pokožce vypadají sportovně, svěže. Stejně tak staří, vrásčití, jakoby větrem ošlehaní drsní muži mají své kouzlo. Člověka při pohledu na snědého starého pána napadne, že tenhle chlapík je určitě v dobré kondici, že prožil život aktivně, na vzduchu, že určitě umí naštípat dříví a zrýt záhon. No, ruku na srdce, nejsou takoví senioři přitažlivější než bledé bytosti, které v drogeriích pečlivě zkoumají složení krémů a v krásných letních dnech sedí ve svých bytech u televizorů či počítačů?

Opalovat se tedy nebo ne? Na odpovědi se neshodnou ani dermatologové ani žádní jiní lékaři a vědci. Hlasů, že to však v poslední době se strachem ze slunění přeháníme, přibývá. Takže asi i v tomto případě bude nejlepší zkusit hledat zlatou střední cestu, která může být u každého jiná. Ale jestliže někdo cítí, že mu sluneční paprsky dodávají dobrou náladu, není důvod se jich panicky bát.

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Slavíková
Jestli paní Jakubcová byla v minulém životě solární panel, byla jsem namontované vedle ní :-) Sluníčko miluju
Ilona Kolářová
A já, i když chci být bledule, tak se stejně opálím, nohy a ruce z kola a vypadám jako zebra. Obličej si sice mažu padesátkou, ale stejně to někdy na horách nestačí a chytám barvu.
Zdenka Jírová
Shoduji se s názorem, že všeho s mírou. Nikdy jsem neměla ráda bezduché povinné opalování u vody, kdy něktré ženy vydržely ležet i několik hodin. Mne to nikdy nebavilo, stihla jsem se zdravě opálit při práci na zahradě nebo nějakém příjemném sportu. Na opalovací krémy moc nejsem, u vody jsem to považovala za zbytečné, protože jsem s snažila raději být ve vodě a užít si plavání a tam se krémy stejně rozpustily. Stačilo se po celodenním pobytu venku se osprchovat a natřít nějakým normálním krémem.
Jana Šenbergerová
Něco na tom bude, že je slunce agresivnější, protože atmosféra kolem země za za posledních sto let rozhodně změnila. Nikdy jsem se ničím proti slunci nepatlala a nehodlám to dělat ani teď. Opalování naprosto nesnáším, takže dávám přednost přirozenému chytání bronzu při chůzi, jízdě na kole nebo při práci. Před příliš pálivým sluncem bych se nejraději schovávala pod krásným slunečníkem, který si možná pořídím. :-)
Zuzana Pivcová
To je zvláštní, jak se i v průběhu dějin mění pohled na opálení. Dřív byla opálená pleť vnímána jako vlastní venkovskému lidu, zatímco šlechtičny si zakládaly na alabastrové pleti. V dnešní době je opálená kůže v létě takřka povinná a získává se v solárkách i během roku. Hodně opálený obličej podle mého názoru dělá starším, ale to je každého věc. Já osobně se úmyslně neopaluji. Jednak k tomu nemám příležitost, jednak mě absolutně nebaví ležet a chytat bronz. Nejlépe se opálí lidé na venkově při práci, tam je to spontánní a nekoukají na to, zda mají bílý zadek z plavek. Mně prudké slunce a přemíra slunečních paprsků a horko nedělají dobře. Takže se podle toho ke svému organismu chovám.
Věra Ježková
Sluneční paprsky mi dobrou náladu nedávají, ale naopak berou. Slunce nemusím. Ani na duši, ani na tělo. Vyhovuje mi trochu melancholicky podmračený den, nikoli „jasný optimistický“. Slunce mi nedělá dobře ani na pleť. Pokud není zataženo nebo neprší, musím si denně mazat obličej protisluncovým krémem s faktorem 50. Opálení senioři ani mladí lidé pro mne rozhodně přitažlivější než neopálení nejsou.
Hana Rypáčková
Pamatuji si, že už nás maminka něčím mazala, co si doma vyrobila sama z oleje a nějaké přísady... Rozhodně jsme se chránili krémem u moře /sůl vytvořila takový ochranný povlak / i tady na prudkém slunci. Mám slunce moc ráda, ale v posledních letech si přes poledne dávám pauzu, zalezu do stínu a něco si dám na tu lebeňu /jak říkala Milanova maminka z Olomóce/.
Jarmila Komberec Jakubcová
Jak mohu hned se opaluji, přijedu k moři, namažu se krémem či olejem.Ty používám v poslední době raději a pak už si to užívám. Létám každý rok tak v listopadu do tepla a tam se týden nabíjím před dlouhou zimu jako baterka. V minulém život jsem asi byla solární panel. Prostě sluníčko miluji a ono mně.
Alena Tollarová
Už aby po dlouhé zimě a jaru pod věčně šedivou oblohou vysvitlo sluníčko! Ale jak se říká, všeho s mírou. Třeba já se připálím raz dva, takže komu to nevadí, ať leží na slunci nenamazaný třeba v poledne. Já tedy ne.
Alena Tollarová
Už aby po dlouhé zimě a jaru pod věčně šedivou oblohou vysvitlo sluníčko! Ale jak se říká, všeho s mírou. Třeba já se připálím raz dva, takže komu to nevadí, ať leží na slunci nenamazaný třeba v poledne. Já tedy ne.