Bylo mi padesát. Co na sebe?
FOTO: pinterest.com

Bylo mi padesát. Co na sebe?

1. 5. 2017

Většina žen začne ve věku kolem padesátky řešit stejný problém. Je třeba usilovně sledovat módní trendy a oblékat se tak, aby vypadaly co možno nejmladší? Nebo se naopak oblékat umírněněji než dříve a pečlivě skrývat vady na kráse, které přibývající roky provázejí? Řešení existuje, jenže jej málo žen umí najít.  

Upnutá trička na ramínka, která odhalují povadlou kůži na pažích a špeky na břichu. Zářivé barvy, nápisy, obrázky. Všechno je pestré, lesklé, stejné jako si kupují dvacetileté nebo třicetileté ženy. Vyznavačky tohoto stylu mají jasno: Jsme sice ve věku, kdy bývaly ženy dříve považovány za staré babičky, ale dnešní doba je jiná a klidně si můžeme dovolit vše, co se právě objevilo v obchodních řetězcích s rychloobrátkovou módou.

Béžová nebo vínová barva, často nenápadné květinové vzory. Všechno je volné, plandavé, co nejvíce zahalující postavu. Nositelka vypadá jako v beztvarém pytli. Protože se přece nehodí ukazovat povadlé paže, nohy nebo, nedej Bože, mít výstřih odhalující část ňader. Takto uvažují ženy ve věku kolem padesátky a výše, které naopak zastávají názor, že by se stárnoucí žena měla co nejvíce zahalovat a nevyčnívat z davu. Dámy z první skupiny mají poněkud moc vysoké sebevědomí. Dámy ze skupiny druhé ho mají poněkud nízké. Jak už to bývá, nejlépe je na tom ten, kdo umí najít takzvanou zlatou střední cestu. Platí to v mnoha oblastech života, ale v oblasti módy pro zralé ženy to platí dvojnásob.

Najít ideální cestu je přitom snadné. Módní návrháři a stylisté se shodují, že stačí znát několik základních pravidel, mít trochu zdravé sebekritiky, trochu zdravého sebevědomí, nepodléhat radám kamarádek, neinspirovat se u sousedek. Lepší je nechat si poradit u odborníků, okukovat outfity v luxusních zahraničích časopisech a hledat na internetu snímky úspěšných a uznávaných zahraničních celebrit v letech. Je řeč o zralých ženách po čtyřicítce, které bývají řazeny mezi dobře oblékané. Příkladem jsou třeba herečky Judi Dench, Cameron Diaz, Demi Moore, Jane Fonda. Nebo bývalá modelka Ines de la Fresange. Nebo třeba uznávaná architektka Eva Jiřičná. Té se blíží osmdesátka, ale když má oblečené černé kalhoty a černou koženou bundu, vypadá mladistvě a zároveň ne směšně. Protože její styl je přesně ukázkou toho, jak dáma může vypadat šik i ve věku hodně vysokém. 

Upnuté a volné.
Jedna z důležitých zásad zní, že zatímco vrchní část oblečení je volná a splývavá, dolní by měla být přiléhavá. Příklad? Volná košile a úzké kalhoty cigaretového střihu. Nebo naopak. Volné splývavé kalhoty a k nim přiléhavý top. A k tomu je třeba zapojit už dříve zmíněnou dávku sebevědomí a sebekritiky. Jestliže žena ví, že její nohy vypadají i v šedesáti dobře, proč je zahalovat do volných plandavých sukní či kalhot. Jestliže naopak ví, že má pěkná ňadra, proč je zakrývat do jakéhosi pytle? Stylistka Charly Krapp, autorka knihy Jak zhubnout bez diety, tvrdí, že oblečením se dají nedostatky, které přišly s věkem, tak skvěle zamaskovat, že oblečením může nositelka opticky ubrat nebo přidat minimálně pět kilogramů. Ovšem jestliže se někdo oblékne do úzkého trička a přiléhavých kalhot, po šedesátce si tím nikdy nepomůže. I kdyby dotyčné dámě partner a všechny kamarádky říkaly, že si to může dovolit, v tom věku to už nikdy nepůsobí sexy. Působí to jako zpráva: Chtěla bych být věčně mladý diblík. Ale když bude mít dáma na této přiléhavé sestavě oblečené kvalitní volné sako, povznese svůj outfit do kategorie: Už mi není dvacet, ale to neznamená, že nemůžu vypadat skvěle.

Kouzla s výstřihem.
Mnoho starších dam má mindrák z toho, že v horní části těla zmohutněly. Mají povislou bradu, silný krk, na něm vrásky. Jejich dříve plná prsa povadla. A tak se snaží halit až ke krku, omotávat se různými podivnými květovanými šátky. Nesmysl. Mnohem lepší je vzít si volnou košili, odvážně odepnout pár knoflíčků nebo zvolit výstřih do véčka. To horní část postavy opticky prodlouží, zúží. Podmínkou je kvalitní padnoucí podprsenka. Jednou z největších záhad totiž je, proč ženy vyššího věku často přestávají investovat do padnoucího spodního prádla a místo toho, aby prsa podepřely a zpevnily, nechají si je viset na břichu. Mnohdy totiž tím, že se snažíme nějaký takzvaný nedostatek zakrýt, na něj paradoxně ještě více upozorníme. Klasická jednoduchá košile a pod ní kvalitní podprsenka, která ňadra nerozplácne, ale podepře, je kombinace, která udělá dobrou postavu  i hodně silné ženě vysokého věku.

Na silná lýtka boty do špičky.
Jistě, nemáme na mysli lodičky na jehlách, ve kterých jsme tančily ve dvaceti. Ale balerína nebo pohodlná bota na  klínku vždy vypadá lépe, když má špičku co nejužší, než když je kulatá nebo hranatá. A totální peklo je sukně pod kolena a kotníčková bota. Tato kombinace, která zkrátí nohy, zkazí postavu i dvacetiletým vyzáblým dvoumetrovým modelkám, natož starším dámám. Tak proč právě toto mnohé tak rády nosí? Záhada. A neříkejme, prosím, že bota se do špičky není pohodlná. Je, jen je třeba popátrat, prozkoušet. Za ten výsledek to stojí.

Velkému zadku sluší džíny.
Ne, není to chyba tisku. Autorka knihy Jak zhubnout bez diety a řada dalších stylistů tvrdí, že právě majitelky většího pozadí jsou ideálními adeptkami na nošení džínů, přestože se jich právě ony často bojí. Jenže tmavé přiléhavé džíny mnohdy postavu právě vytvarují a zadek se v nich opticky zmenší. Jen pozor na výrazné zadní kapsy a ozdoby, ty by přitáhly pozornost tam, kam nechceme. Ale celkově shrnuto, platí, že tmavé džíny a bílá košile je kombinace, která sluší dvacetiletým hubeňourkám stejně jako sedmdesátiletým boubelkám. Jen najít ten správný decentní střih.

Co není hezké, to se neukazuje.
Ruce jsou část těla, kde se věk nejvíce projevuje. Jen si všimněme těch různých přebotoxovaných uměle působících žen. Zatímco tvářička je napnutá jako broskvička, na pažích kůže plandá a je samý ďolíček. Od určitého věku bychom prostě měly zapomenout na trička na ramínka nebo na hodně krátké rukávky. Naopak skvěle vypadají košile se zahrnutým rukávem, trika či svetříky s rukávem tříčtvrtečním, volným, splývavým. Kdo má ruce hubené, může na nich podle stylistů nosit výrazné šperky klidně i ve stovce. Naopak ženy, které mají ruce silné, by měly na řady chrastících náramků zapomenout. Platí totiž, že na to, co nepovažujeme za výstavní, bychom neměli upozorňovat. Jistě, vždy se najde spousta žen, které řeknou, že podobná pravidla jsou na draka a je jen na každé z nich, co jí vyhovuje, v čem se cítí dobře. Ano, pokud jsou spokojené, je to ideální.

Faktem je, že většina těch žen, které tvrdí, že spokojené jsou, ve skutečnosti doma tráví spoustu hodin před zrcadlem a nakonec, ať si koupí cokoli, necítí se v tom úplně skvěle. Je to proto, že si odmítají připustit, že v módě stejně jako v jiných oblastech života prostě platí léty osvědčená pravidla a jako stylisté se živí lidé, kteří je znají a umějí je uplatnit v praxi. A dobře oblečená žena se zpravidla nebrání jejich názorům a radám.

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Slávka Kobylková
Líbí se mi pouze model s úzkými bílými kalhotami a černým sakem a dlouhé šaty s riflovou bundičku, ostatní bych nenosila, krátké nebo ohrnuté kalhoty vypadají na každém blbě,i na tom, kdo má nohy dlouhé, k tomu ty podpatky...no nohy si ničit nebudu,navíc dámy jsou silnější a v těch kalhotech jim to ještě kila přidává. Nelíbí,to si raději budu nosit své a je mi zcela jedno,co kdo bude říkat. A většinou jde o závist.
Dana Puchalská
Dámy ,jestliže sháníte pěkné i když trochu dražší oblečení tak mám pro vás jeden zaručený tip .Obchod značky Ulla Popken. Přítelkyně si tam koupila oblečení na svatbu svého vnuka. Byla velice spokojená. Perfektní materiály a velice široký výběr. Personál je perfektní a rád poradí. Skutečně to stojí za vyzkoušení.
Dana Puchalská
Móda pro nás po šedesátce
Soňa Prachfeldová
50 - to bylo mládí, teď občas si říkám - hodí se to na mě, nebo ne? Vždyť už máš děvče 7 křížků a tak ráda nosím tílka, kraťasy. Jistě že , záleží na tom kde a k jaké příležitosti. Nakonec kdo si nás všimne? Důležité je, aby se člověk cítil dobře a jestli mě hodnotí stejné stáří - ženy , vždyť je to fuk. A fakt je, že pokud si žena oblékne sukni , nebo šaty i ten sedmdesátník i výš se ohlédne. Moc jsme si zvykly na kalhoty a je to k naší škodě.
Růžena Jurgová
Například móda pro plnoštíhlé: https://www.fler.cz/zbozi/r-lady-saty-pro-plnostihle
Jarmila Komberec Jakubcová
V padesáti jsem to neřešila, horší je to v sedmdesáti. Slušné oblečení si kupuji v Německu. jejich měrná soustava je stejná jako pro české ženy a lze si koupit elegantní oblečení za dobrou cenu. U nás bohužel ženy s velikostí 46 a výše jsou již jen obézní monstra. jak říká moje kamarádka "na hrochy nešijeme".
Naděžda Špásová
V 50ti není důvod k panice. Proč najednou přemýšlet o změně v šatníku? To přece vůbec není nutné, důležité je zůstat sama sebou a neudělat ze sebe klimakterického diblíka. Něco podobného, jako mají dámy na fotkách, také nosím. Mám ráda barvy. Mimochodem, souhlasím s Alenou T., že by na fotkách měly být íčkařky.
Květoslava HOUDKOVÁ
Lidmilko-hledáš sukně? - třeba si je -šikovné ženské- přešily na kraťasy ( a pod sukně ev. i fouká !)
Lidmila Nejedlá
Dobrý článek, poučila jsem se. Ale kde jsou sukně?
Alena Tollarová
Ukázkové modely se mi líbí. A líbilo by se mi, kdyby na fotografiích doprovázejících články o módě byly dámy z portfolia Senior fashion.
Eva Palme
Oblékání není jen o věku, ale o vkusu a postavě (nejen o proporcích, ale o držení těla, pevnosti svalstva, kůže). S přibývajícím věkem je sebekritičnost a umírněnost na místě. Nic není směšnější, než zmalovaný 60ti letý "diblík" v minisukni nebo jeans s dírami a dekoltem s poprsím na břiše.
Mirek Hahn
Na zralých ženách se mi líbí v oblékání střídmost, jednoduché linie a cit pro barevnou kombinaci. Přesto, že poslední trendy jsou tolerantnější k barvě doplňků, spolehlivě mne "zatahá" za oči kombinace hnědých bot, černé tašky a šedého pásku :-)
Květoslava HOUDKOVÁ
I zde musí být zdravý rozum. Aby nevzniklo: zezadu LYCEUM - zepředu MUZEUM.