Slezská Harta: romantika jako někde v Kanadě
FOTO: Elisha Wolf

Slezská Harta: romantika jako někde v Kanadě

5. 5. 2017

Znáte Slezkou Hartu, devátou největší a zároveň nejmladší přehradu v Česku? Leží v podhůří Jeseníků nedaleko Bruntálu a vypadá to zde jako někde v v Kanadě. Ideální místo pro pěší turistiku, kolo, ale i rybaření či jachtaření.

Okolo klidné vodní hladiny se zvedají mírné kopečky, jsou to sopky, které už dávno nesoptí. Na břehu kempují rybáři, o něco dál začíná nepropustný les, pod kterým se objevují nedostupné zátoky. Slezská Harta, jejíž plocha má tvar čínského draka, má své (neobjevené) kouzlo. Nejkrásnější je Harta z loďky nebo ze sedla kola či elektrokola. Objevíte nepoznané zátoky, vykoupete se uprostřed prázdné vodní hladiny, kdy pod sebou máte 60metrovou hloubku a zatopené podhorské vesnice.

Slezská Harta vznikla na řece Moravici, voda zatopila části šesti vesnic. Nenávratně zmizela pouze vesnice Karlovec, ze které zbyl jen kostel, aby tu jako memento připomínal prý kdysi kouzelné údolí. Elektrické loďky a šlapadla si můžete půjčit hned na dvou místech. V Nové Pláni - malebné vesnici s roubenkami nebo v Leskovci nad Moravicí na druhé straně přehrady. Letošní novinkou budou šlapadla-autíčka. „Vyzkoušejte elektroloďky. Jsou prostorné, svižné a dědeček se nenadře,“ říká majitel půjčovny Petr Drápala, který doporučuje v hlavní sezoně zavolat a zamluvit si je dopředu. Z přístavu v Leskovci navíc vyplouvá desetimístná loď Santa Maria a z Roudna do Razové jezdí přívoz.  

Rybářský a jachtařský ráj
Harta tak trochu na své objevení čeká. Nejsou tu upravené pláže, do vody se vstupuje z luk, na kterých kvete jetel. Chybí stánky, skluzavky, ampliony, inlinové dráhy, písečné pláže i gurmetské restaurace s čerstvými rybami... Na značené cyklostezky tu narazíte občas (Hartu lze snadno objet i bez značených tras, je to asi 45km okruh). Dojet můžete například k přírodním unikátům, vyvřelinám, což jsou Razovské a Mezinské tufity. Turistům lze doporučit výstup na Venušinu sopku nad obcí Mezina nebo na rozhlednu na sopce Velký Roudný, odkud je krásný výhled.

Na Hartě najdete místa, kde můžete být úplně sami, kempovat na divoko a lovit ryby. Je to totiž rybářský ráj. A taky jachtařský. „Jsou tu ideální podmínky pro jachting. Fouká každý den, tedy kromě víkendů, kdy se na Hartě jedou jachtařské závody,“ směje se Josef Hetmánek, náruživý jachtař, který nabízí ubytování v Minikempu v Leskovci. Nejkrásnější jsou na Hartě večery. V leskovecké restauraci Kormidlo točí Bernarda a z terasy lze pozorovat, jak slunce rozsvěcuje hladinu nejrůznějšími tóny hnědo-oranžové, a výtahy plachet cinkají o stěžeň.

A pokud by se vám zdálo, že už jste Hartu někde viděli, je to proto, že se tu natáčel film Johanka z Arku, kde účinkují Milla Jovovich, Dustin Hoffman či John Malkovich.  

Může se hodit
Slezská Harta leží nedaleko Bruntálu, kde můžete navštívit zámek,wellness bazén nebo si zazávodit na motokárách. Hlavními středisky Harty jsou Leskovec nad Moravicí a Nová Pláň, kde si lze půjčit šlapadla a elektroledě. Ceny šlapadel od 150 Kč za hodinu. Elektrolodě od 300 Kč za hodinu.

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helena Lepková
Slezská Harta se měla plnit několik let. Stačila povodeň v roce 1997 a během týdne byla plná. Proto Opava byla pod vodou jen asi z jedné třetiny.
Marie Starobová
Slezská Harta je nádherné místo. Loďku jsme si pronajali na 2 hod a udělali dobře. Harta je jedno z nejkrásnějších míst na Moravě.
Zuzana Pivcová
Vůbec mi to nic neříká, ale podle fotografií je to krásný kraj. Dovolená asi spíš pro rodinu?
Elena Valeriánová
Na Slezské Hartě jsme byli několikrát. Je to krásný kout naší země. Dokonce jsme ji propluli i na výletní lodi. Je to má oblíbená lokalita.
Zdenka Jírová
Úplně jste mne svým článkem nadchla. Bylo by to krásné tam zajet. Nikdy jsem tam nebyla. Vaše fotky jsou zvoucí. Škoda, že mně není o 20 let méně, to bych si tam určitě zajela.
Anna Potůčková
Upřímně mně toto místo láká mnohem více, než moře. Je tu spoustu krásných míst, kde má noha ještě nevkročila
Jitka Hašková
Lákavá nabídka na dovolenou.