Pleš není žádná katastrofa, pro mnohé může být sexy
Ilustrační foto: ingimage.com

Pleš není žádná katastrofa, pro mnohé může být sexy

4. 6. 2017

Jeden z největších mýtů ve vztazích mezi muži a ženami je ten, že se dámám nelíbí muži bez vlasů. Je to přesně naopak, pleš rozhodně není tím, co by pánům v očích žen ubíralo na mužnosti. Je dobré to vědět, protože mužů bez vlasů přibývá.

Panu Jiřímu je šedesát let a jeho největším trápením je pleš. Zkouší různé šampony, masti, je nevrlý. „Často se kvůli tomu hádáme, protože mu vysvětluju, že mi to vůbec nevadí a že mu nakrátko ostříhané zbytky vlasů sluší,“ vypráví jeho o deset let mladší žena. „Nesmysl. Pleš je známkou stárnutí, jsem už prostě starý plešatý dědek,“ reaguje Jiří.

Ten pár je typickou ukázkou nepochopení, které v této citlivé oblasti panuje. Ano, je to citlivá oblast, protože pánové jsou na své vlasy velmi hákliví. Takže by mnohým možná pomohlo, kdyby si zapamatovali slova uznávaného českého dermatologa Jaromíra Kejdy: „S určitou nadsázkou je mužská pleš vlastně druhotný pohlavní znak, podobně jako vousy či kníry, srovnatelný s esteticky vyvinutým hrudníkem ženského pohlaví. Není se tedy za co stydět.“

Ale především, žijeme v době, která plešatým mužům přeje.

Dříve bylo módní lysiny zakrývat. Stačí se podívat na staré filmy, pánové nosili umně vytvořené přehazovačky, které je dělaly ještě staršími. Teď si holí hlavy na plyšový porost mladí muži, kteří vlasy ještě mají, krátký střih či téměř vyholené hlavy jsou moderní. Takže pánové, kteří mají vlasů opravdu málo, mohou tento svůj údajný handicap prostě maskovat tím, jsou moderně ostříhaní téměř dohola, a nikdo neví, jestli vlastně nějaké vlasy mají.

Transplantace vlasů?

„Ve středoevropské populaci má problém s vlasy šedesát procent mužů,“ říká Blanka Dvořáková, spolumajitelka jedné pražské kliniky, kde začali jako první v Česku před osmnácti lety vlasy transplantovat. „Afričané, Asiaté či Arabové s vypadáváním vlasů takové problémy nemají. V devadesáti procentech je za tím genetika a různé mastičky či vodičky mohou problém oddálit nanejvýš na rok. Ale když je vlas naprogramován, že v určitém věku vypadne, tak prostě vypadne,“ vysvětluje.

Podotýká, že se u zájemců o transplantace vlasů setkává s tím, že jim to partnerky rozmlouvají. Ano, většina žen pleš skutečně nepovažuje za problém, to by si pánové měli jednou pro vždy zapamatovat.

„Utěšuju svého přítele tím, že pleš je známkou mužnosti, za vypadávání vlasů totiž může hormon testosteron,“ vypráví padesátiletá Jiřina, jejíž o dva roky mladší přítel také bojuje s vypadáváním vlasů. „Utěšuju ho tím, že plešatí muži jsou výkonnější v sexu,“ říká.

Ale pozor, toto je jen pověra. Sexuolog Petr Weiss tvrdí, že výzkumy rozhodně nepotvrdily, že by muži s málo vlasy byli sexuálně zdatnější než ti s vlasy.

Dobrá zpráva pro dříve narozené je ta, že ubývání vlasů už není známkou stárnutí, týká se i mladých ročníků, často třicátníků. Takže není třeba si lámat hlavu tím, že někdo má holou hlavu v padesáti či šedesáti. Berme to tak, že začátek jednadvacátého století je prostě doba, kdy jsou plešatí muži v kurzu.

Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Mně se plešatí muži většinou velmi líbí, ale chce to opravdu celou holou hlavu, ne nahoře lysinu a kolem věnec z delších vlasů. Žádný problém. Na mužnosti to neubírá, vzhledově naopak.
Jana Šenbergerová
Lepší prázdno na hlavě než v hlavě. :-)
Jana Slavíková
Lepší je mít na hlavě pleš než máslo :-)
Mirek Hahn
Vlasy, účesy... vnímám jako součást módních trendů. Užil jsem si dlouhých vlasů v mládí, prošel jsem obdobím konzervativních střihů (hlavně ať vypadám seriozně), zkoušel jsem různé drobné výstřelky a skončil u současné trendy pleše... Musím, nerad, přiznat, že jsem si ji nepořídil cíleně :-)