Tip na výlet: Rychleby
FOTO: autorka

Tip na výlet: Rychleby

18. 5. 2017

Je polovina května, po těžkém a studeném začátku jara se i na Jesenicku blýská na lepší časy. Ráno se probouzíme do zachmuřeného studeného dne, ale úderem desáté vykukuje sluníčko a to nás zláká na výlet. Nastartujeme naše autíčko, dozadu naskočí Rex a jedeme. A nápad na tip na výlet se rodí v mé hlavě.

Zvu vás na výlety do Rychlebských hor. Tento kraj si musíte zamilovat pro jeho hluboké lesy, zatopené lomy, křivolaké cesty, vodní plochy a v neposlední řadě i pro lidi, kteří zde žijí. Rychleby najdete v Javornickém výběžku, severozápadně od města Jeseníku. Pohoří se táhne mezi Bílou Vodou v samé špici výběžku a Ostružnou na jihu v délce 30 km. Je hraničním pohořím  mezi Českem a Polskem. Je to kraj mého srdce.

V našich končinách nenajdete krásná výstavná města, ale za to kopce a dolíky, pastviny, pole, malebné vísky a rozbité silnice. Za humny máme Polsko a tam si můžeme odskočit do blízké Nysy, Klodzka a ani historická Wroclaw není až tak daleko. Ale vraťme se k nám.
Jednou z těch malebných vzkvétajících obcí je Černá Voda. Na pastvinách kolem obce se pasou stáda kraviček, ovcí a koní.

Zastavení první: Rychlebské stezky
Krajem kolem Černé Vody se vinou Rychlebské stezky, které byly vybudovány pro milovníky jízdy na horských kolech. Tratě jsou od lehkých okruhů až po středně těžké. Myšlenka vybudování Rychlebských stezek se zrodila v roce 2008 v hlavě tehdejšího černovodského starosty. Původně bylo v plánu vybudovat úplně nové tratě, ale pak se rozhodlo o využití starých loveckých chodníků. Takto to vypadá velmi jednoduše. K hledání loveckých chodníků posloužila německá mapa z roku 1938, ale práce to byla přetěžká. Chodníky vedly těžkým neprostupným terénem zarostlé většinou bujnou vegetací. Ale byly také vyskládané z kamenů. Záměr se zdařil a dnes se můžete prohánět po upravených stezkách vedoucích divokou přírodou.
Základnu RS najdete právě v obci Černá Voda. Veškeré informace na www.rychlebskestezky.cz.
V obci je možnost ubytování i stravování. Vedle Základny RS je penzion Radost s 55 lůžky pro ubytované. Ceny jsou více než příznivé.
Při naší návštěvě tam sice moc turistů nebylo (sezóna zdaleka ještě nezačala) a tak jsme si mysleli, že tady nám zřejmě oběd nedají, ale opak byl pravdou. Nejenže nás sympatický, usměvavý majitel ujistil, že hladoví rozhodně od nich neodejdeme a nabídl nám klobásu, párky, utopence nebo nakládaný hermelín, ale také český "vynález" smažený sýr a hranolky. A světe div se, sýr byl vynikající, žádná umělohmotná náhražka. A pivo měli jako křen ze Svijan.

Po obědě se vydáváme na zříceninu hradu Kaltenštejn. Je to trochu do kopce a cesta není nijak upravovaná. Z rozsáhlého hradu stojí kruhová věž i když zub času hlodal a hlodal. Jen škoda, že od věže je výhled do krajiny znemožněn vzrostlými stromy a křovisky. Pod zříceninou obdivujeme ztepilý památný strom – 28 m vysokou a zdravou thuji.

Zastavení druhé – Vodopády Stříbrného potoka
Přes městečko Žulová, nad kterým se vypíná Boží hora, jedeme osadou Nýznerov k vodopádům Stříbrného potoka. Auto necháme na parkovišti a procházkou se vydáváme po dobře udržované asfaltové silnici k vodopádům. Cesta je vhodná i pro vozíčkáře a v pohodě ji můžete absolvovat třeba v sandálech. Obtížnost je na nejnižší hranici. Vodopád hučí i když jeho výška je spíše malá než velká, ale pozor, na pořádek bedlivě dohlíží panáček v zeleném fráčku, který však vypadá poněkud podroušeně. Procházka tichým lesem stojí určitě za váš čas.

Zastavení třetí – Javorník v e Slezsku
Javorník ve Slezsku je městečko ležící na polské hranici, asi 22 km od Jeseníku, které v dávné historii patřilo vratislavským biskupům. Do Javorníku vede železniční trať a je sem také dobré autobusové spojení. Nad městečkem se vypíná zámek Jánský Vrch. Dnes je Javorník jen malým provinčním městečkem, ale kdysi zde byla nejen nemocnice, ale také třeba klášter, vyšší dívčí škola. Celý tento kout země byl silně pod vlivem vratislavských biskupů. Smutnou kapitolou dějin Javorníku bylo období od roku 1950, kdy zde byly nejprve nuceně internovány řeholnice z jiných míst, nakonec byl v klášteře roku 1956 zřízen domov důchodců, odkud se zbylé sestry roku 1974 stěhovaly do Bílé Vody. Na Javornickém hřbitově je pohřbeno na 700 sester. Nedaleká obec Bílá Voda je až do dneška známá výrobou hostií, ale také lázeňských oplatků.

V katastru města bylo uměle vytvořeno jezero Střední díly, na kterém s oblibou zimují labutě velké a to ve velkém počtu 60 - 70 labutí. Je to oblíbené místo k procházkám, ale též ráj pro rybáře. Pokud budete mít štěstí můžete zde zahlédnout i jeřába popelavého, poznáte ho podle řevu, který tento hlučný pták vydává. Přilétá k nám z polské strany.

Jak se k nám dostanete? Lázeňské město Jeseník je výchozím bodem pro toulky Rychlebskými horami. Pokud k nám pojedete v létě autem, musíte zvolit trasu přes Ramzovou. Silnice přes Červenohorské sedlo je kvůli celkové rekonstrukci pro veškerou dopravu uzavřena. V případě, že pojedete vlakem, tak do Jeseníku jede přímý vlak z Brna, Olomouce, Ostravy. Ze směru od Prahy se musí přesedat v Zábřehu na Moravě. Ze všech těchto velkých měst k nám jedou přímé autobusové spoje.
Do Černé Vody se dostanete buď vlastní dopravou a nebo autobusem. Do Žulové a Javorníku také vlakem.
Ze Žulové na vodopády Stříbrného potoka se dostanete nejlépe autem, trasa je dlouhá necelých pět km.

Další tipy na výlety po Rychlebských horách:
Venušiny misky – vychází se z Černé Vody
Zatopený lom Rampa, Velký rybník, Rybník U dubu – v blízskosti Černé Vody
Boží hora – vypínající se nad Žulovou
Jeskyně Na Pomezí – cestou z Jeseníku do Javorníku nebo Žulové
Jeskyně Na Špičáku – při cestě z Jeseníku – přes Písečnou do Černé Vody
Jánský Vrch – zámek Javorník
Borůvková hora - Javorník
Bílá Voda – nedaleko Javorníku
Paczkow – polské městečko nedaleko Javorníku
Tančírna v Račím Údolí – nedaleko v Javorníku

Tipy na ubytování a stravování najdete na www.rychlebskestezky.cz
Zde najdete ubytování pro náročné i méně náročné turisty.
Těšíme se na vás!

 

PS: Ten had byl ve skutečnosti jako větší žížala, fotografovala jsem asi ze vzdálenosti 1 cm od hlavy.

 

Hodnocení:
(4.9 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Elena Valeriánová
Děkuji, mám radost, že jste četly ...
Marie Ženatová
Moc zajímavý - Tip na výlet, který byl oceněn - moc a moc blahopřeji...
Anna Čípová
Krásná pozvánka, která byla oceněna. Elenko, gratuluji.
Soňa Prachfeldová
Tak to je na celou dovolenou, moc pěkné pozvání .
Drahomíra Stínilová
Jsem nadšená z toho, že někdo napsal o Rychlebských horách. Už někdo tady o nich psal, mám pocit nějaký muž, ale já hledala marně ubytování. Je to tam nádherné a nikdy jsem tam nezavítala. Bohužel letos to asi už nevyjde, možná na podzim. Bezvadně a promyšleně popsané.
Zdenka Jírová
Když pročítám všechny články o Typech na výlet, přepadá mne skoro malomyslnost, že ta krásná místa už nestihnu navštívit, že tolik krásy mně uniklo, i když jsem za mlada cestovala po naší vlasti jak jsem jen mohla. Vždy mě při čtení o těchto místech napadá verš Jaroslava Seiferta:"... jak je to hezké u nás doma."
Marie Seitlová
Elen některá místa znám, ale určitě by stálo za to se sem kouknout. Fotky jsou krásné a lákavé.
Hana Rypáčková
Jo , toulala jsem se tam kdysi. Na Králický Sněžník. Jen zlomek toho jsem viděla. Ale jsem ráda, že se mohu podívat s tebou. Taky to propagoval Karel, ale už tu není.
Jiřina Votavová
Přímo Rychleby jsme zatím ještě nenavštívili, jen Králický Sněžník a Jeseníky s okolím. Snad někdy.
Alena Tollarová
Někdo má rád všude spoustu lidí, jiný dává přednost místům, kde se to turisty zrovna nehemží. Já bych byla pro to druhé. Že by tohle byl ten správný tip? A Žulovou ve sbírce nemám ...
Jana Šenbergerová
Kdo by odolal tak krásnému pozvání?
Marie Novotná
Tyhle nádherné kouty naší republiky se nadají stihnout za jednu dovolenou !.Moc ráda je vidím a třeba někdy.....Děkuji, hezky jsi mne naladila.
Dana Kolářová
Lákavá pozvánka do malebného kraje!
Naděžda Špásová
Hezký tip na výlet s profesionálním výkladem. Fotky jsou taky pěkné.
Zuzana Pivcová
To je opravdu dokonale profesionálně, a přitom o nic méně lidsky osobně, zpracovaný Tip na výlet. Díky!!
Lenka Hudečková
Elenko, díky za krásný zvací článek a ještě krásnější fotky :-)... :-)