Milujeme horoskopy. A věříme jim
Ilustrační foto: ingimage.com

Milujeme horoskopy. A věříme jim

22. 5. 2017

S pravdou ven. Kdo si ráno na internetu nebo v novinách nepřečte horoskop pro své znamení na  den či týden? Kdo si někdy nenechal vyložit karty? Kdo nemá talisman? Tvrdíte, že vy ne? Pak jste jedni z mála. Středisko analýz a empirických výzkumů dělalo průzkum, jaký mají Češi v jednadvacátém století vztah k horoskopům, k astrologii.

Tedy k oboru, o kterém ze všech stran slyšíme, že je nedůvěryhodný, nevědecký, léty překonaný. Vyplynulo ze něj, že občas si horoskop pro své znamení přečte sedmdesát devět procent Čechů.

Podobným problémem se zabývala studie společnosti Nielsen Admosphere. Z té vyplynulo, že horoskopům věří třiačtyřicet procent lidí, kteří pracují s internetem, především se jedná o středoškoláky a vysokoškoláky. Převažují ženy, z těch věří horoskopům padesát šest procent. Pozoruhodné údaje vyšly i z průzkumu firmy NMS Market Research, který si u ní zadala společnost Sazka. Zkoumala, nakolik jsou Češi pověrčiví. Osmasedmdesát procent respondentů uvedlo, že věří v osud a různé pověry nepovažuje za nesmyslné.

Zkrátka, že v má v jejich životě místo víra ve věci, které se označují jako něco mezi nebem a zemí. Jedná se o velmi zajímavá čísla. Jsou totiž vysoká a dokazují, že lidé rádi věří různým takzvaně alternativním trendům jako je předpovídání budoucnosti či tvorba horoskopů. Údaje z těch výzkumů překvapily i mnohé samotné astrology, protože to, co se často objevuje v časopisech, mnozí z nich za horoskopy nepovažují. I když, na druhé straně je mnozí z nich na zakázku pro ty časopisy tvoří, protože byznys je byznys. To platí v každém oboru, astrologie či věštění budoucnosti nejsou výjimkou.

„Jedná se o formu pseudoastrologie, která tyje z lidské hlouposti,“ tvrdí Richard Stříbrný, předseda Sekce profesionálních astrologů. „Upřímně řečeno jsou mi milejší lidé, kteří astrologii nevěří vůbec , tedy poctiví materialističtí skeptici, než ti, kteří si astrologie vytvářejí bulvár,“ říká.  

Pozor, je pátek třináctého!  
Zkrátka, astrologové mají svůj kodex a určité zásady, podle nichž tvoří klientům horoskopy takzvaně na míru. A proto tvrdí, že nikdy nemůže nikdo sestavit horoskop takzvaně najednou pro všechny Býky či Kozorohy s tím, že právě oni budou mít v určitý den štěstí nebo smůlu. Že jde prostě o blábol. Skeptici a vědci, kteří astrologii odmítají úplně, tvrdí, že blábol jsou úplně všechny horoskopy, ať ty jednoduché, bulvární nebo ty tvářící se vědecky zhotovené takzvaně na míru. 

Ten spor se táhne řadu let a táhnout se bude, jisté však je, že většině lidí vůbec nevadí. Horoskopy jsou něco lákavého, tajemného, dobrodružného. Zkrátka, málokdo odolá, aby si přečetl ten svůj. Když začíná číst, říká: To je blbost, to já vím, já jen tak z nudy…. Když dočítá, říká: Hele, ale ono na tom něco je, já se v tom našel…

Paradoxní je, že Češi jsou označováni za silně ateistický národ. Zdá se, že více než víra v jejich životech hrají takzvaně nadpřirozené věci a pověry. „Je to paradox, ale například v pátky třináctého registrujeme vyšší zájem o mimořádná slosování Sportky. V tyto dny zkoušejí štěstí i lidé, kteří běžně nesázejí. V našem průzkumu sedmadvacet respondentů uvedlo, že by nejraději vsadili v ten den,“ říká Václav Friedmann ze společnosti Sazka. Ano, lidé mají tak zafixováno, že pátek třináctého je nešťastný den, že chtějí dokázat opak a doufají, že pro ně bude šťastný. Ale koho by napadlo, že v jednadvacátém století se bude někdo zabývat tím, jestli je nějaký den šťastný či ne. Řeklo by se, že v této době, kdy je věda na vrcholu, budou lidé pragmatičtí, vzdělaní, skeptičtí. A ono je to přesně naopak.  

Talismany a zrcadla  
A další zajímavé údaje: Jednatřicet procent Čechů přiznává, že má nějaký talisman, věc, o které jsou přesvědčeni, že jim přináší štěstí. Sedmatřicet procent lidí uvedlo, že věří, že když se jim rozbije zrcadlo, sedm dalších let je bude potkávat smůla a neštěstí.

„Není na tom nic divného, budoucnost zkrátka lidi přitahuje a zajímá odjakživa, protože strukturovat čas a prostor patří k základním psychickým potřebám člověka,“ uvádí psycholog Karel Humhal. „To, co neznáme, v nás vyvolává úzkost, obavy, nejistotu. Takže to chceme poznat. Mnohým lidem proto ani nevadí, že informace, které se dozvědí, nejsou příznivé. Pro mnohé je znalost nepříznivého lepší než nejistota,“ vysvětluje.

Odpůrci všech těchto trendů logicky tvrdí, že nejde o nic jiného, než vytahování peněz z kapes důvěřivých lidí. Nebo lidí, kteří se ocitli v tíživé životní situaci, chtějí se poradit, hledají nějakou jistotu, výhled na lepší budoucnost. Tak doufají, že ji uslyší od astrologa, numerologa, věštce…

O tom, že to byznys je, svědčí i fakt, že televize vysílají pořady, v nichž takzvaní věštci věští budoucnost na dálku, po telefonu. Dovolání se do takového pořadu stojí sedmdesát korun za minutu, přičemž se účtuje i doba za čekání na dovolání. A pak ten moudrý věštec či věštkyně mluví pomalu, pomaloučku, minuty běží. Přijde vyúčtování telefonních hovorů a dotyčný tam vidí tisícové položky. Někteří lidé poskytující služby tohoto druhu označují tento způsob výkladu budoucnosti za klamavý, tvrdí, že preferují osobní kontakt s klientem.

Vše, co se týká věcí mezi nebem a zemí bude vždy vzbuzovat emoce. Vždy bude početná skupina lidí, která je bude nekompromisně odmítat a skupina, která jim bude věřit. Ale největší skupina je těch, kteří říkají: Je to hloupost, ale zajímá mě to, protože co kdyby?        

Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Oldřich Čepelka
Já už nemám čas číst ani článek, ani ty komentáře. Právě dostávám obrovské množství objednávek na horoskop. Věštím totiž každému zájemci z jejich h...a. Za 500.- No chtěl jsem to odlehčit, protože to bylo šarlatánství vždy a vždy bude. Mimochodem, víte, že se za ta století souhvězdí hodně pootočila, takže už neplatí to, co si myslíte o narození v určitém zvěrokruhu?
Antonín Vácha
Souhlasím s paní Stínilovou, je to šarlatánství. Všechny ty věštkyně a kartářky by měly zavřít pro podvod, pokud si vezmou za svou "věštbu" peníze. Ale tady asi platí "hloupý, kdo dává, hloupější , kdo nebere".
Drahomíra Stínilová
Jednou jsem v noci žehlila a hledala v televizi čím se zabavit. Najela jsem na nějaký program, kde jakási dost silná žena ověšená prsteny radila lidem po telefonu. Žasla jsem nad naivitou lidí, kteří jí za jistě vysokou cenu věřili, byly to převážně ženy. Ona věštkyně nahřívala ruce nad svíčkou a posílala těm chudákům přes televizní vlny energii. Copak nevinné rady stály jen peníze, ale ona uzdravovala posláním energie i nějakou stařenku, která si stěžovala, že jí natekla noha a má bolesti na levé straně, místo aby jí poradila číslo na pohotovost. Byla jsem tak rozčílená, že jsem ani žehlit nemohla. Jinak já věřím částečně numerologii, zatím mi to podle čísel téměř vychází doma i u cizích. Ale je to spíš takové nasměrování, na co si ten rok dát pozor, jaké mám problematické vlastnosti, co by mě mohlo ovlivňovat. V časopisech jsou to nesmysly. A v rozbité zrcadlo věřím, protože kdysi všechno doma vycházelo a dceři se podařilo jedno rozbít. Do té doby jsem na to nevěřila. Ale ona se do týdne nedostala na školu, já si zlomila ruku a pokračovaly samé průšvihy. Nevím, jestli to bylo sedm let, ale mám pocit, že to ještě neskončilo. Taky si nesmím říct, že je něco bezva, že mě třeba dlouho nebolely dásně a druhý den ráno je mám nateklé. Tak je radši všechno špatně.
Jarmila Komberec Jakubcová
každý z nás občas potřebuje nějakou "berličku". Já si horoskopy někdy přečtu, ale je to pro mně spíše zábavné čtení. Logikou věci není možné aby tisíce lidí měli každý den stejný horoskop.Prostě je to určitá zábava nic víc a níc míń. Já u sebe stále nosím kámen z dolu, kde se těží smaragd v Brazilii. Našla jsem ho, zaujal mně a nyní mně provází již 25 let.Bez něj nesednu do letadla, nejedu na dovolenou.U moře ho vždy omyji mořskou vodou a pak nechávám nabít na slunci. Věřím tomu jsem možná cvok ale to je můj problém.
Jana Šenbergerová
Pro mě je dost podstatný rozdíl mezi věřit a vědět. Co jsem sama nezakusila, tomu mohu a nemusím věřit. Co jsem zažila na vlastní kůži, je moje osobní zkušenost, proto vím, co je možné. A možné je úplně všechno, co si dokáže někdo představit. Stejné je to s řadou dalších sporných oborů. Když jsem dostala grafologický rozbor od grafologa, který mě nikdy neviděl, a přesto o mně "odhalil" i to, co jsem mohla vědět jen já, přestala jsem mít důvod pochybovat, že je grafologie věda. Stejné je to s horoskopy, homeopatií, jasnovidectvím, telepatií. Kdo umí, umí, a my ostatní můžeme nanejvýš hledět. :-) Škoda, že většinou nevíme, co všechno vlastně umíme a čeho jsme schopni. Věda nás totiž naučila věřit ...
Zuzana Pivcová
Souhlasím s Mirkem v tom, že horoskopy, které se objevují v časopisech, televizi či na internetu obecně pro jednotlivá znamení, jsou k ničemu. Mohu uvést, že jsem znala odborníka historika, který si ke svému tehdy v 90. letech nepříliš vysokému platu přivydělával psaním příběhů z tzv. Červené knihovny a denních horoskopů. Sám z toho měl velkou srandu, ale peníze mu zkrátka "nesmrděly". Co se týče horoskopů od znalců, ty v sobě kus pravdy mají. Jak jinak bych si vysvětlila, že asi tři horoskopy, které jsem si v průběhu let dala vypracovat od různých neznámých astrologů, byly takřka identické? Co se ale týče fatálních předpovědí, jsou věštci z etických důvodů zvyklí pouze naznačit či dát určité varování. Nechápu to jako podvod nebo alibismus, nýbrž jako výzvu k pochopení vlastního podílu na svém tzv. osudu. A ten se může vyvíjet oběma směry.
Mirek Hahn
To mi připomělo, že jsem někde četl : ... sebelepší homeopatikum nenahradí odborné vyšetření astrologem :-) Hromadné horoskopy v tisku a TV považuji za směšné. Pokud je v horoskopu zveřejněno, pro celé znamení, doporučení dne k návštěvě kulturní akce, napadne mne, že někdo se možná snaží zvýšit tržby pořadatelům kulturních akcí :-) Individuální horoskop od renomovaného astrologa/senzibila nechápu doslovně (že se něco určitě stane) ale jako naznačení otevřených možností, které svým rozhodnutím a snahou o realizaci mohu využít nebo ne. Chápu prostor "mezi nebem a zemí" jako otevřené dveře do širšího světa ale spoléhám se hlavně na sebe a své přičinění.