Džíny po šedesátce? Samozřejmě, že ano
FOTO: MIluše Převrátilová

Džíny po šedesátce? Samozřejmě, že ano

3. 6. 2017

Je to časté téma diskusí dam vyššího věku: hodí se pro nás ještě džínové kalhoty? Jedny tvrdí, že určitě ano. Vždyť džíny nosí lidé všech věkových kategorií i všech věkových skupin. Druhé zastávají názor: od určitého věku je člověk v džínách směšný, navíc je to uniformní, nezajímavé oblečení. Proč nosit to, co nosí všichni?

Pravda je, že džíny nosí malé děti i jejich pradědové. Nosí se do školky, do školy, do dílny, do kanceláře, na výlet. Obchody jsou jimi přehlceny, stejně tak je má většina lidí, které denně potkáváme na ulici. Ale pomiňme teď otázku, zda jde o uniformní nezajímavý kus oblečení, kterým opovrhují ti, kteří se chtějí lišit a oděvem vyjádřit svou osobitost. Tentokrát se na džíny podívejme z hlediska věku jejich nositele.

Lichotí postavě

Ať už je máme rádi či ne, jedno jim upřít nemůžeme: džíny dělají lidi mladšími a postavě lichotí. Samozřejmě, pokud vybereme ty správné. Takže mnoho dam vyššího věku vypadá v džínách šmrncovně a mladistvě, zatímco když si vezmou květovanou sukni do půlky kolen, jsou z nich rázem usedlé babičky. Ano, je to tak, přiznejme si to.

I ženy, které jsou ve věku kolem sedmdesátky považované za ztělesnění elegantních dam, mají džíny ve svém šatníku. „Džíny a bílou košili nebo jednoduchý svetr mám moc ráda,“ říká například zpěvačka Marie Rottrová. „Džíny jsou základ,“ potvrzuje její kolegyně Petra Janů. V džínách jsou často vidět herečky Meryl Streepová či Jane Fondová a další úspěšné ženy ve věku kolem šedesátky či výše.

Vybírejte pečlivě

Ale pak vyjdeme na ulici a vidíme žalostné případy. Ženy kyprých tvarů v džínách zdobených různými kamínky či motivy, navíc těsně obepnutými, takže výsledek je opravdu poněkud k smíchu či k politování. Bylo by však velkou chybou vzít si z toho ponaučení, že od určitého věku či určitého rozměru pozadí se pro ženu džíny nehodí. Větší zadek, silnější stehna nebo vrásky v obličeji rozhodně nejsou důvodem myslet si, že tohle oblečení není vhodné. Hodí se pro každou, jen si prohlédněme třeba fotografie uznávané architektky Evy Jiřičné. Ta má šedesátku za sebou, ale klidně nosí džíny, koženou bundu a velký šál. Výsledek je skvělý, rozhodně ne směšný.

Tady jsou zásady, jaké džíny vybrat, když nám už není třicet.

* Zásadně jednobarevné, čím tmavší, tím lepší. Zapomeňme na různé takzvaně vyšisované modely se světlými fleky. Blankytně modré džíny se světlejšími koleny sluší dvacetiletým slečnám, dáma vypadá mnohem lépe v těch sytě či tmavě modrých a jednobarevných.
* Pozor na streč. Mnohé džíny mají nyní v tkanině přidané látky, které způsobují, že jsou pružné a lépe obepínají postavu. Ale pozor na ně, strečové džíny se nošením a praním vytahují a často pak tvoří takzvané varhánky. I když je šedesátnice štíhlá jako třicátnice, těsně obepnutému modelu by se měla vyhnout. Zkuste si v kabince jedny strečové, takzvané slimky, kterými jsou teď obchody zavaleny, a jedny klasické s úzkými nohavicemi, které nohu neobepínají jako punčocha, ale jsou to prostě kalhoty. A hned uvidíte rozdíl. Vsaďte se, že v těch druhých rovnou odejdete.
* Žádné ozdoby. Květinky, cvočky, kamínky, dírky, to vše nechme patnáctiletým vnučkám.
* Zkoušejte dlouho. Džínů je nyní nepřeberné množství, ale nikdy nepodléhejme pocitu, že všechny jsou stejné. Stačí miniaturní rozdíl ve střihu. Ve výsledku dělá divy. Neříkejme: Jsou sice delší, ale nechám si je zkrátit. Nebo: Tady v pase jsou sice volnější, ale zase mi sedí dobře přes boky, tak je stáhnu páskem. Ne, tyhle improvizace jsme si užily v mládí, v době, kdy sehnat kvalitní kus oblečení představovalo velký problém. Zkoušejte dlouho, obejděte více obchodů, a když si těmi svými džínami nebudete stoprocentně jistá, raději si počkejte. Jednou je objevíte. Z těch, které ty své pravé našly, se právě rekrutuje na začátku zmíněná skupina seniorek, jež tvrdí, že džíny jsou základ šatníku i v sedmdesáti a výše.

Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dagmar Bartušková
Mně se článek velmi líbí. Snad ještě budu vybrána na další módní džínovou přehlídku, vždyť mám na to nohy jako ušité. :-) Legrace musi být...
ivana kosťunová
Samozřejmě, že džíny ano, také zvony, roury, legíny, široké kalhoty, jak je vaše ctěná libost. Jinak se může stát , že od uniformity tesilek přejdeme k uniformitě džínů . Obávám se, že symbol svobody už v nich ani my, a ani naši potomci nevidí.
Alena Tollarová
Džíny rozhodně ano a zase jsem ráda za obrázky íčkových modelek. Ale, ale, co ty ohrnuté džíny k lodičkám, za které jsem sklidila nevoli v naší velké módní soutěži? Že by to nebylo až zase tak špatně?
Mirek Hahn
Džíny rozhodně ano, od narození do smrti. Naštěstí už je pryč život v zadrátovaném lágru, kdy jsme vysypali sto tuzexových bonů a zoufale ukořistili jedny dvaatřicítky i když jsme potřebovali osmadvacítky. Nechám si je přešít. Dnes jsou k mání v mnoha podobách - klasika, bermudy, kapsáče, lacláče... Dají se kombinovat téměř se vším. Džíny, obraz svobody.
Zuzana Pivcová
Že by byl někdo starší v džínách směšný, tak to bych nikdy neřekla. K takovému hodnocení se nabízejí občas jiné typy oblečení. Džíny se nosí určitě proto, že jsou praktické, celkem pohodlné a nepotřebují žádnou mimořádnou péči, hlavně neustálé žehlení. A dobře se zkombinují s vrchním oblečením. Důležitý je ovšem střih. Osobně jsem ráda, že se mezi mně nepadnoucí bokovky vrátil i vyšší sed. Jednu dobu nebyly k sehnání jiné kalhoty, než pod pupík. Ty pak nosily všechny ženy a některým z nich zatraceně nesedly.