Bylo mi padesát. V čem na pláž?
Ilustrační foto: ingimage.com

Bylo mi padesát. V čem na pláž?

29. 5. 2017

Zahalit se co nejvíce, protože stárnoucí tělo není vhodné ukazovat? Nebo si užít slunce a vody v bikinách jako za mlada, protože každému je úplně jedno, kdo jak na pláži vypadá? Když před létem zazní slovo plavky, mnoho lidí vyššího věku propadá panice. Je to velmi podivuhodný jev. Cestovní kanceláře zveřejňují statistiky, podle kterých senioři cestují k moři jako diví, a nevědí, jak více si je ještě předcházet. Výrobci a prodejci plavek se však chovají, jako by o tom nikdy neslyšeli. 

Stačí přijít do obchodu a říct: Už nejsem nejmladší, mé tělo už není dokonalé, mám nadváhu, zkrátka se na mě podívejte a doporučte mi nějaké pěkné plavky. Co se bude dít? Nic. Jedině tím prodavačku zděsíme.

„Několik prodavaček mi řeklo, že plavky na plnoštíhlé jsou vyprodané ihned, zatímco miniaturní bikiny zůstávají až do výprodejů. Shánění plavek je noční můrou pro mě i všechny mé kamarádky a to nejsme nijak tlusté. Jsme prostě normální šedesátnice, které chtějí na pláži dobře vypadat, ale zároveň víme, že už potřebujeme jiné střihy a materiály, než když nám bylo třicet,“ vypráví třiašedesátiletá Jana. Zpravidla se kvůli tomuto tématu s kamarádkami tak trochu pohádá. Jedna z nich totiž tvrdí, že zralá žena se musí co nejvíce zahalovat. Ideálně se proplížit pláží zabalená do obrovského šátku, rozhlédnout se, zda se na ni náhodou někdo nedívá, šátek shodit a rychle se ponořit do vody. Otázkou je, kdo by se díval. Na plážích je zpravidla tolik lidí různého věku, rozměrů a vad, že nikdo není zvědavý pozorovat nedostatky těch druhých.

Další dáma z našeho vzorku zoufalých hledaček vhodného koupacího úboru proto tvrdí, že se chce opalovat a koupat, dokud jí zdraví dovolí, a nemíní se zahalovat proto, že má tělo povadlé a samou vrásku. „Je mi to jedno, nosím malé dvojdílné plavky jako za mlada. Jedu se k vodě koupat, ne producírovat a je mi úplně jedno, co si o tom kdo myslí.“ Nejde jen o koupání u moře či u rybníka. Mnohé starší dámy řeší vhodnou míru zahalení i na zahradách, na chatách. Sedí na zahrádce ve starých vytahaných plavkách, najednou se zjeví soused, který si chce od manžela něco půjčit. Žena zděšeně upaluje pro velké volné triko. Ano, tyto situace zná hodně zralých dam. Sebejistota a spokojenost se svým tělem s přibývajícími roky klesá.

Existují tedy nějaká pravidla, kterými by se člověk vyššího věku měl řídit při výběru oblečení na pláž či k bazénu? Něco jako plavková etiketa pro dříve narozené? Nebo je to projev ageismu, znevýhodňování kvůli věku? Proč by osmdesátiletá žena nemohla mít malé bikiny, když je na ně zvyklá celý život? Jistě, je na každém, jakou zvolí cestu. Faktem ale je, že pro ty nerozhodné a nejisté existují určitá pravidla, která jim pomohou jejich pochybnosti rozptýlit. „Zásadní věc je u plavek stejná jako u prádla, musí takzvaně padnout,“ říká Helena Konarovská, která je považována za českou expertku v byznysu s prádlem a plavkami. „Mnohé ženy si nechtějí nechat poradit, je jim nepříjemné výběr konzultovat. Mnohdy ani nevědí, jaká je jejich skutečná velikost. Ale skutečnost je taková, že na každou postavu existují padnoucí plavky. Navíc doba přeje takzvané plážové módě, to znamená, že je velký výběr oblečení, které se nosí na plavky. A to také dokáže s postavou dělat divy,“ vysvětluje.

Stylisté se zpravidla shodují v tom, že dámy, které si nejsou jisté svou postavou a nechtějí se příliš odhalovat, dělají tyto chyby:

Velké pestré vzory na plavkách v celku. Jejich milovnice mají pocit, že takzvaně odpoutají pozornost od nedokonalostí a tělo zakryjí. Mnohdy je výsledkem opačný efekt. Žena vypadá mohutně, je výrazná.

Nevyztužené podprsenky. Ženy, které mají větší prsa a ve vyšším věku navíc povadlejší, by měly vybírat zásadně vyztužené kvalitní podprsenky. Prsa je třeba pevně usadit a zapomenout na řeči typu: No přece je nebudu v šedesáti vystavovat, navíc jsou už tak dost velká. A tak je mnohé dámy často uplácnou v plavkách v celku. Postava tak ztratí ženský tvar, není poznat, kde jsou prsa a kde břicho. Výsledkem je tvar jakéhosi brouka. Následující pravidlo zní poněkud brutálně, ale je to třeba, aby bylo zapamatovatelné: Lepší prsa a břicho než vše v jedné velké hroudě.

Není materiál jako materiál. S přibývajícími roky je třeba se smířit s tím, že kvalitní materiál dokáže udělat divy. A kvalita bývá dražší. Zkrátka, laciné plavky z tržiště se vytahají, vyblednou. Kvalitní materiál drží tvar a dokáže postavu opticky vytvarovat.

Neexistuje univerzální střih. Je třeba hledat a zkoušet. Třeba zkusit hit posledních let, takzvané tankini. Ty tvoří kalhotky a vršek s vyztuženou podprsenkou a na ní navazující látkou, která se dá stáhnout přes břicho až ke kalhotkám. Nebo při opalování vyrolovat nahoru. Někomu sedí, někomu ne, každopádně jde o zajímavou variantu, něco mezi plavkami dvojdílnými a plavkami v celku.

Nejpodstatnější rada na závěr: Nespokojenost s vlastním tělem a vzhledem řeší naprostá většina lidí. Tak aspoň na dovolené je na ni dobré zapomenout. Existují samozřejmě destinace, které jsou přehlídkou vysportovaných dvacetiletých modelek, které mohou v postarších ženách vzbudit pocity paniky, ale naprostá většina normálních lidí jezdí k vodě, aby se vykoupali, opálili se, odpočinuli si. Zařaďme se mezi ně, byť nám k tomu výrobci plavek nedělají dobré podmínky.

Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Korcová
Nevím, je to jen můj názor, ale není dobré a priori předpokládat, že každá žena, které je 50. a více, má postavu, kterou je nutné co nejvíce zahalit. Když se podíváte kolem sebe, myslím, že spousta žen si postavu udrží a věk je jenom číslo.
Soňa Prachfeldová
Jaké jsme se udělaly, takové jsme . Nemyslím, že by měly ženy trpět a nekoupat se kvůli nedostatkům své postavy. Prostě padnoucí plavky a je to. Když vidím němky, jak jsou leckdy oblečené a jsou sebejisté, je jim šumák po druhých. Asi jsme k sobě občas moc sebekritické a někdy neumíme sladit oblékání, včetně plavek. Voda je pro tělo živel, pojďme do ní s plavkami, či bez !
Milan Preisler
Když nemáš postavu do plavek, pojď se koupat nahá....skutečně bych řekl, že nahý zadek vypadá lépe, než velké bikinové kalhotky. A na nudaplážích je převaha starších, přes 50. Na tu naší chodí i 70letá dáma se svou , ano, se svou matkou, 91letou. K vodě patří nahé tělo, do divadla šaty.
Věra Lišková
Dnes je vedro a dusno, tak plavky bych neřešila a šla se ochladit do moře.
Věra Ježková
Plavky jsem na sobě neměla už spoustu let. Nepotřebuji je. Slunce mi nedělá dobře, k vodě nechodím.
Jiří Libánský
Já mám k lidskému tělu vlastní přístup a také styl oblékání považuji za každého výhradní právo. Ani babča v bikinách mne proto ani v nejmenším nepohoršuje. Ať si každý oblékne to, v čem se cítí dobře. Ženy, co mají mindráky, si mohou opatřit burkiny. :-)
Helena Kratochvílová
Já plavání miluji a celý život si plavky zásadně kupuji celkové plavecké s křížem na zádech odolností proti chlóru a mořské vodě. Je mi jasné že v nich v 53 vypadám jinak než v 25, ale je mi to jedno, chci si zaplavat.
Jarmila Komberec Jakubcová
Od doby co se prodávají tankiny nic jiného nenosím. Kupuji si nové každý rok - nesnáším vytahané a mořská voda je za jednu sezonu zničí. Zásadně je nakupuji v té nejvyšší kvalitě v renomovaných obchodech . ne u vietnamců či v jiných supermarketech.Pak nemám problém chodit na pláž. letos jsem opět v Praze dobře nakoupila zelenočerné tankiny s černými kalhotkami.
Dagmar Ožanova
Krásný den přeji všem. Chtěla bych se přihlásit do projektu- modelka nad 55.let- bylo mi .. letos bude 56 :( ale nikde to nejde .. ani tel.nefunguje. Déjte prosím vědět ..děkuji .. Dáda
Zuzana Pivcová
Pokud půjdu někam do Vodního ráje, asi budu muset počítat s tím, že tam budou spíš mladí. Když půjdu na nudo, třeba na Lhotu u Brandýsa n. L., zjistím, že tam je to každému jedno a kritiků a "čumilů" tam je minimálně. No, a pak je to všechno ostatní mezi tím. jak se kdo sám bere, to také vyzařuje, jako v ostatních oblastech.
Hana Rypáčková
Což v padesáti, ale po sedmdesátce... Stejně mám nejraději bikiny. Ano, už jsme si jednou plavky ukazovaly....Vzpomínám.
Vanda Blaškovič
https://www.i60.cz/clanek/detail/12749/plavecky-ze-by-tip-na-dalsi-modni-prehlidku