Nehty jako zpráva o zdraví či nemoci
Ilustrační foto: pixabay.com

Nehty jako zpráva o zdraví či nemoci

13. 6. 2017

Rýhy, bílé flíčky, lámavost. Zdánlivě malicherné změny na nehtech mohou signalizovat, že se v těle děje něco nedobrého. Málokdy to však bereme na vědomí.

Když se řekne slovo nehty, většina lidí si je automaticky spojí s jejich estetickým významem. Přesněji s názorem, že je máme proto, abychom si je mohli pěkně pilovat, lakovat, případně si na ně lepit nehty úplně nové, jak je teď v módě. Jenže nehty jsou zároveň zajímavým indikátorem toho, co se děje uvnitř těla. Jsou jakýmsi signalizačním zařízením, kterému ale nevěnujeme pozornost. Přitom existuje poměrně jednoduchý přehled příčin a důsledků, kterými se nám naše nehty snaží něco naznačit. Jestliže na palci nohy nehet žloutne, zdá se být silnější, než ty ostatní, případně se drolí, pozor. Právě takto začíná plísňové onemocnění.

„Zpočátku postihuje jeden nehet a pak se postupně rozšiřuje na ostatní. Na rukou plíseň vídáme méně a i na nich bývá nejčastěji propojena s plísní nožní. Zkrátka, nohy se více potí a vlhko a teplo je pro růst hub příznivým prostředím,“ říká kožní lékařka Monika Arenbergerová. Bohužel, právě zrohovatělé a zažloutlé palce u nohou mnoho lidí podceňuje. No však nejsou až tak vidět, nebolí, vlastně moc život neznepříjemňují. Samozřejmě jen do doby, než se stanou takhle ošklivými i nehty ostatní. Jenže pak už je léčení mnohem komplikovanější.

Pozor, pokud máme pocit, že naše nehty jsou namodralé. To může znamenat nedostatek kyslíku v organismu, přesněji potíže s funkcí plic. Lékaři dokonce zaznamenali příklad, že díky tomu, že dermatoložka poslala pacienta k praktickému lékaři, protože se jí nelíbily jeho modré nehty, objevili, že má vodu na plicích. Dotyčnému to v podstatě zachránilo život.

Hnědé až černé skvrnky taky není radno nechávat bez povšimnutí. Signalizují závažné změny v těle a stává se, že takto o sobě dávají vědět i nádory. Bílé skvrny naopak nejsou důvodem k panice. Občas se na nehtech objeví snad každému a obvykle jsou projevem toho, že nehet utrpěl nějaký náraz. Jsou něčím podobným jako modřiny na kůži. Takže se nic neděje, prostě s nehtem odrostou.

Nehty však vysílají signály i tím, jak rychle či pomalu rostou. Snad každý má v životě období, kdy si všimne, že si stříhá či piluje nehty častěji než jindy. Nebo naopak pomaleji. Protože pokud proděláváme nějakou infekční nemoc, nehty rostou pomalu a někdy se v růstu až zastaví. Podobně se chovají, když jejich majitel prožívá nějaký výrazný stres či duševní nemoc.

U lidí vyššího věku je často vidět, že mají nehty světlé až bílé, jako neprokrvené. Souvisí to často s nedostatkem vitamínů, zejména železa. Ale není důvod k panice, zesvětlování nehtů v podstatě souvisí s přirozeným stárnutím. Mnoho lidí se v nějakém životním období setkává s tím, že má na nehtech rýhy. Nejde o nic vážného, stačí počkat, až odrostou. Pokud však nové části nehtu rostou opět rýhované, neuškodí je ukázat lékaři. Může jít o signál, že se v těle odehrává nějaká zánětlivá nemoc. Nejvíce si však podle lékařů nyní ženy škodí tím, že si na nehty lepí nehty umělé.

„Problém je v tom, že mnohé obsahují látku dibuthylftalát. Ta se při styku s pokožkou může dostat do organismu,“ upozornil hygienik Vladimír Valenta. Jedná se především o umělé nehty, které se nyní dají běžně koupit na různých tržnicích. Méně rizikové jsou ty, které se aplikují v kosmetických salónech, ale každopádně jde o cosi nepřirozeného, tedy tělu ne moc prospěšného. Zkrátka, nechat si poleptat vlastní nehet lepidlem a pak na něj vlepit nehet nový, je, přiznejme si poměrně drastický zásah. Stejně drastické pak je, když  se ta vrstva strhává, protože jí kus odrostl a vypadá to celé spíše ošklivě než krásně. Potíž je v tom, že klientka nemá prakticky šanci zjistit, že čeho je složený nehet, který je jí v salónu aplikován a jaké škodlivé látky se jí tak do těla dostávají.

A další problém. „UV lampy pomocí kterých se umělé nehty zpevňují v nehtových studiích, poškozují kůži stejným způsobem jako solária. Používá se v nich ultrafialové záření typu A, které proniká do hlubších partií kůže a kromě rakoviny kůže může vyvolat i předčasné stárnutí v podobě vrásek a pigmentových skvrn,“ říká kožní lékařka Monika Arenbergerová.

Takže současný trend, kdy mnohé ženy umělými nehty překryjí své vlastní, se teprve časem může projevit spoustou zanedbaných nemocí. Každopádně se už teď projevuje případy, kdy si ženy dlouholetým nošením umělých nehtů zadělaly na plíseň. Kdo má pěkné, na pohled zdraví nehty, má štěstí. Komu příroda nenadělila ty bez chybičky, měl by se naučit si v těch chybičkách číst. Možná se mu něco snaží říct. Každopádně je lepší je vnímat, než je jednoduše zalepit nehtem umělým.

Hodnocení:
(4.5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Novotná
Mám rýhované nehty už několik let, a když jsem to řekla doktorovi, tak se mi vysmál, co si to vymýšlím. A tady ten článek? Nic nového nám paní doktorka neřekla. A píseň na nohách? Tu jsem chytla ani nevím kde,protože všude chodím v žabkách. Ale myslím, že to bylo z nějakých bot. Dřív vám nedali vyzkoušet boty bez ponožky, to už dnes neplatí. A vyléčit plíseň je běh na dlouhou trať. A stejně se to vrací.
Josef Zavřel
Významným doprovodným stavem nemocničních pacientů je jejich zanedbaná péče o nehty především na nohou. Na odděleních se tímto lékaři, ani střední zdravotnický personál nezabývá, protože to je mimo rámec delegované péče o pacienta a nemocnice neuzavírají smlouvy s podiatry, případně pedikérskými firmami. Například v Pardubickém kraji je pouze jedna osoba, která je diplomovaným pediatrem. Nemoc nehtů a celková péče o nohy je výrazným dluhem vůči péči o pacienty ze strany zdravotnických činností nemocnic. Nemocnice by měly léčit v celém kontextu definovaných potíží pacientů a ne pouze cíleně s opomíjením jiných obtíží.
Jana Šenbergerová
Můj současný problém. Vždycky jsem měla hezky hladké a pružné nehty, ale v poslední době se nestačím divit. Jsou samá rýha a prohlubenina. Podle nehtů bych řekla, že jsem skrz naskrz prolezlá nemocí. Možná se o tom zmíním u lékaře, ale nedělám si iluze. Pokud jsou laboratorní testy v pořádku, jsem vlastně zdravá. Některé problémy naše medicína nebere moc vážně.
Zuzana Pivcová
V dětství jsem hrála na housle a na to jsem musela mít ostříhané nehty. Takže jsem si na ně zvykla a nikdy později dlouhé nehty nenosila. Nesnesla bych je. Laky se mi samozřejmě líbily, jenže nikdy moc nedržely a neustálé odlakovávání nehtům neprospívalo. V archivu by mě už ani nenapadlo si lakovat nehty. Od mládí jsem si dělala manikúru, ale někdy dost nešťastně, poškodila jsem si nehtové lůžko, až mi nehet celý slezl. Nehty mám rýhované už léta. Nechávám je být. A nehty na nohou, to je samostatná kapitola. Zarůstající nehet je pěkně bolestivý.
Jitka Hašková
Velmi zajímavé a důležité. Jsem zvyklá se o nehty starat, zásadně je nelakuji - to jsem dělala v mládí a vůbec to neprospělo - na plísně dávám velký pozor, to se objeví hned , jak jdu plavat někam do bazénu. Bazén bez plísní neexistuje. Dobrá mast proti plísním je základem vybavení . Bílé skvrnky se objeví, když člověk jí moc sladkého. To mám na sobě otestované.