Jak se ze mne stala ekologická aktivistka
Ilustrační foto: pixabay.com

Jak se ze mne stala ekologická aktivistka

21. 6. 2017

Opravdu a vážně. Jsem nyní ekologická aktivistka.
Samozřejmě, že i já nad nimi ještě nedávno vrtěla hlavou.
Konali pro mne tak nepochopitelné akce s pro mne nepochopitelnými důvody. Veškerá fauna a flora je pro ně absolutně a zásadně přednější než kterýkoliv člověk.
Divila jsem se při pohledu na lidi připoutané ke korunám stromů. Nechápavě jsem zírala (zvláště po ne moc dávné tragedii ve Zlíně, kdy prohnilý padlý strom zabil děti stojící na autobusové zastávce) na osoby bránící podobné stromy vlastním tělem. Kroutila jsem hlavou při uvádění některých důvodů, proč zrovna tenhle obchvat se u nějakého města nesmí stavět.
Samozřejmě, nějaká míra hájení přírody a stromů musí být.
"Nelze všechno brát jen z jednoho úhlu pohledu," rozumovala jsem. "Ale neměly by být výstřelky ani z jedné, ani z druhé strany. Člověk by přece taky měl být hájený! Musí přece existovat nějaká ta "zlatá střední..."!
Nyní jsem obrátila. Ne, opravdu nejsem "kam vítr, tam plášť". Já vám to tu vysvětlím.
Nedávno jsem viděla a četla dokument, ve kterém bylo rozebíráno, kolik hmyzu vymizelo z českých luhů a hájů za posledních pár desetiletí. Mimo jiné motýli.
V tomto dokumentu bylo pěkně popsány příčiny. Nebudu vás jimi nudit, je jich více, a pokud je chcete taky znát, informace si jistě rychle najdete.
Mne zaujala jedna konkrétní příčina úbytku motýlů - a to časté sekání luk. Louky a travnaté plochy se často sekají, tudíž nekvetou, tudíž motýli nemají potravu z květů, tudíž.....
Jako doporučení formou prosby bylo uvedeno - pomozte motýlům, nechávejte na své zahradě, louce aspoň kousek plochy neposečené! Vytvářejte  tzv "motýlí louky"!
Mám zahradu, trávu sekám taky často. Sekačku jsem si koupila konec konců právě a jedině kvůli tomu. A sekačka trávu seče jen když není příliš přerostlá, tož co.
A pak mi blesklo.
Podél zahrady vede stružka. Sama stružka je uzoučká, vody v ní není moc, za to má hodně strmé břehy. Sekačkou je neposeču, musí se tam křovinořezem. A do toho se mi už nechce. Křovinořez je těžký, dělá moc rámusu, brní mne pak ruce, .... a syn přijíždí jen občas.
Už víte, kam mířím? Ano, já mám založenou vlastní motýlí louku!
Nejsem ani líná, ani neschopná. Jsem ekologická aktivistka.
Nebo ne?

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
No jo, ale jak to vysvětlit ovečkám? :-)
Libuše Křapová
Aničko , to chtělo snímek, to musí být krásné :-)
Anna Csanádiová
Dostala jsem semínka pro včelí pastvu,rozhodila jsem v koutě zahrady , začínjí kvést.Jsou tam semínka pohanky,slunečnice, měsíčku,chrpy,fenyklu,jetel, vikev a další. Mám ze radost ze své louky a chodím pozorovat.
Libuše Křapová
Souhlasím , Ilono, ani pampelišky jim tam nekvetou :-)
Ilona Kolářová
Nejhorší ze všeho je anglický trávník, to je mrtvý trávník.
Helenka Červenka
Děláš dobře. Jedni moji známí mají zahradu jak fotbalový stadion a už před několika lety se rozhodli, čtvrtinu zahrady nekosit a nechat přírodní - ti to mysleli hlavně pro ježky, ještěrky a pod.
Libuše Křapová
Hani, nevím, jak se ten můj plevel jmenuje :-( Ale na jaře tam byly blatouchy, pomněnky, kopretiny, teď se musí motýli uskromnit. Beztak jsou někde zalezlí, nejsou vidět. Jenom jeden modrásek tu včera chvíli poletoval :-)
Anna Čípová
Libuško, přeji mnoho krásně barevných motýlů na tvé zahradě.
Hana Rypáčková
A já mám trávu do mrtě spálenou sluncem. A motýlí keř při mém zalévání letos nevykvete...Ale vidím u tebe místo kvetoucí louky plevel husí packu....
Libuše Křapová
Díky všem za komentáře :-) Budu mít na zahradě motýly (doufám, že to nebudou všechno bělásci) a ještě se neunavím. :-)
Naděžda Špásová
Libuško, aktivistka nebo neaktivistka, děláš záslužnou práci. Motýli jsou krásní a já se těším, až nám budou lítat na levanduli. Hezky jsi to napsala.
ivana kosťunová
každý rok jsme poslední ve vsi, kdo má posečený trávník. Teď alespoň vím, proč to děláme a případným kritikům vysvětlíme :))
Hana Lancová
Můj muž je ochráncem přírody, co ho znám. Zahradu máme každý rok posečenou - neposečenou. Nejen kvůli motýlům, ale také kvůli čmelákům, užovkám podplamatým, atd.atd. :-)))
Alena Vávrová
Motýlí keř, neboli komule davidova, neboli budleia, je motýlokětá rostlina/keř s květy podobnými šeříku (také "tibetský šeřík") v různ. barvách, které v létě hostí mnoho hmyzu, najmě motýlů.
Elena Valeriánová
Nevím, Libuško, jestli jsi ekologická aktivistka, ale chválím Tě za toto rozhodnutí. I u nás sekačka poseká každý kousek zahrady. Zahradu máme oplocenou pletivem, a kolem cesty je ještě živý plot. Mezi tím místo akorát na projetí sekačky. A toto místo letos neděláme, necháme tam divočinu. Na louce, kam chodím na procházky je už jednou tráva posečena, ale na ploše jsou ponechány pásy vzrostlé trávy, paráda. Někdo začal přemýšlet.
Marie Ženatová
Libuško děkuji za Tvůj dobrý nápad. Jeden svah se mi také špastně seče... Hurá - založím vlastní motýlí loučku...
Alena Vávrová
U mne se snad mají motýli dobře i bez louky, jen co rozkvetou motýlí keře. Letos nejdříve vymrzly a musely znovu rašit.
Zuzana Pivcová
To je dobře, určitě z toho máš radost a motýli taky.