Znojemsko
Foto: autorka

Znojemsko

27. 6. 2017

Červen je měsícem školních výletů na různé hrady, zámky, přehrady i na jiná další kouzelná místa v blízkém nebo i ve vzdálenějším okolí.

Exod Blansko ( sekce senioři) -  uspořádal týdenní pobyt pro zájemce na Znojemsku - ubytování bylo v nedalekých Příměticích u Znojma - odtud se vyjíždělo autobusem do okolí.

A viděli jsme toho hodně...    Loucký klášter jsme si prošli s průvodcem.  Znojmo jsme si také projeli  vyhlídkovým vláčkem a stihli si prohlédnout i jeho podzemí.

Další den jsme se vydali do Čížova (zbytek původní "železné opony") a odtud pěšky k Hardeggské vyhlídce nejmenším dolnorakouským městečkem k hradu Hardegg. V rakouském Retzu jsme viděli větrný funkční mlýn, Kalvárii, vojenský hřbitov, hezké náměstí s renesančními a barokními domy - následovala prohlídka historického největšího sklepa s průvodcem.

Další den jsme se prošli z Lukova na Nový hrádek (zřícenina hradu), dokončili jsme i prohlídku Znojma a navštívili Křížový sklep v Příměticích.

Zámek Vranov nad Dyjí byl skutečně obdivuhodný, tak jako hrad Bítov i restaurace Rumburak. A odtud jsme už jeli parníkem Bítov - Vranovská přehrada - nádherná vyhlídková plavba - parník byl úplně zaplněn, jelo s námi hodně veselé a povídavé mládeže...

Další den v Šatově jsme si prohlédli Areál čs. opevnění a pěchodní srub "Zahrada", malovaný sklep Chateau, v Moravském sklípku v Šatově jsme měli výborné jídlo i s degustací 5ti vzorků vín ve 300 let starém sklepě. Následovala malebná vesnička Hnanice a odtud pěšky k vyhlídce na Šobeské vinice.

Poslední sobotní den nás čekal  zámek v Bohuticích s expozicí křížové cesty a pak už následovala cesta do Ivančic - návštěva zajímavé a nádherné expozice Alfonse Muchy a Vladimíra Menšíka. Viděli jsme nedaleko i torzo železničního mostu...

Jako úvodní fotografii jsem vložila strom, který byl ověnčen třešinkami - ptačkami. Všichni jsme je ochutnali a viděli v této oblasti mnoho a mnoho takových třešní pro poutníky jako my, ale  i těch jiných, kterých bylo daleko víc -  plných velikých "srdcovek". Potěšilo nás, že na stromech je i hodně broskví, meruněk, vinná réva také ukazovala budoucí dobrou úrodu. Ovšem místní nás informovali, že jiné roky bývá úroda dvojnásobná a že jak na vinicích, tak v některých sadech podkuřovali zemědělci slámou, aby jim úroda nepomrzla - určitě se jim to hodně vyplatilo.

V našem okolí je ovoce velmi málo - dá se říct, že většina třešní, meruněk, broskví i švestek pomrzla...

A protože ptáčci nemohou zobat třešně, tak nám asi s velikou chutí pomáhají se sklizní jahod a červeného rybízu...

Snad příští rok bude příroda k nám trochu více milosrdná a i my budeme moci také nějaké ovoce trhat a zavařovat...

Ale ještě se na závěr vrátím na Znojemsko - všichni senioři byli se zájezdem moc a moc spokojeni a organizátorce Věrce za všechny obohacující zážitky velmi děkují...

 

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Ženatová
Děkuji Vám všem za milá slova...
Mirek Hahn
Znojemsko mám rád, umí tam dělat pěkné víno :-) Hnanice, nejlepší Sauvignon, viniční trať Knížecí vrch. Šobes také nevynechám, je to perla mezi vinicemi, výborné Rulandské bílé a Ryzlink Rýnský. A občas sedávám na terase Moravského sklípku. Hezký článek, díky.
Zuzana Pivcová
Moc hezký výlet, z něhož znám jen moc málo lokalit. Hned bych taky jela.
Naděžda Špásová
Maruško, hezký výlet jste si udělalali. Jižní Morava je moc krásná a k vidění je tam toho opravdu hodně. Je to už hrozně dávno, co jsme tam byli. Ještě za totáče. Je dobře, že se takovéhle zájezdy konají. Tak ať jich zažiješ ještě spoustu. Pěkné fotky.