Pelargonie dětství

Pelargonie dětství

24. 8. 2012

Malá chaloupka uprostřed malebné vísky, doba dávno minulá mi přihraje vzpomínku na prázdniny,  trávené u babičky v malé vesničce. Někde tam byly kořeny mé a mých předků. Tenkrát ještě pro mě nedůležitá informace, dnes nostalgická vzpomínka na staré časy.

Babička, milá osůbka, pracovitá, se nelekla žádného počtu svých svěřenců, nasytila hladové krky. Na její vyhlášené sladké koblihové šišky se prostě nedá zapomenout. A my, její vnoučata, jsme na oplátku vystáli několikahodinovou frontu na chleba, pokud nebyl domácí, rohlíky byly tenkrát ještě na vsi vzácností, pomohli s úklidem nebo vzali na pastvu její kravky. Také jsme pomáhali při výrobě domácího másla a prováděli jiné drobné práce. Když nám vytrávilo, mazali jsme silné krajíce tlustě domácím sádlem, které nikdy nechybělo v komoře.

Chodili jsme do lesa na houby, ale i na maliny, ze kterých se dělala výborná šťáva, přebytky vykupoval malý obchůdek, který ve vsi byl. Spávali jsme v manželských postelích a ten nejšťastnější se rozvaloval na peci, kde si mohl pohádkově snít. Svatební a jiné fotografie nám napovídaly, že tam kdysi byl i děda, škoda jen, že si ho pamatujeme jen z vyprávění. Z nízkých oken se linula hořkosladká vůně muškátů, které kromě toho, že krášlily babiččino obydlí, bránily mouchám a jinému hmyzu dostat se dovnitř do chaloupky.

Když se dnes dívám do oken, svých i cizích, obdivuji krásné muškátové závěsy, vyvstane mi vždy vzpomínka na babičku, na prázdniny a na moje pelargónie dětství.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Růžena Antlová
Také ráda a s láskou vzpomínám na stařenku a stařečka muškáty červené barvy s obrovskými květy,na borůvkové knedlíky ,Na kamenný hrnec do kterého se lilo mléko od krávy a já tajně chodila sbírat hustou smetanu.Na vůni švestek když se ve velkém kotlu vařila povidla na stařečkovu hruškovici ...
Jarmila Peerová
Děkuji Jituško za vzpomínku..jako bych viděla sebe a mojí milovanou babičku...
Zuzana Pivcová
Náhodou to je fajn si vzpomenout. Já jsem nikoho na venkově neměla, ale bylo pro mě dobrodružství jít k bývalým sedlákům na třešně (ne krást), smět si pohladit krávu nebo selátko.
Jiří Libánský
Závidím Vám skutečně prožité vzpomínky na dětství o jakých já jsem mohl jen číst v knížkách. I já jsem prožil dětství a později i prázdniny u babičky na venkově, (na socialistickém venkově mezi družstevními rolníky). Takhle romantické to bohužel zdaleka nebylo. Když bych ve Vašem čánku ještě nalezl zmínku o Sultánovi a Tyrlovi a o návštěvě na zámku u paní kněžny, měl bych dojem, že už jsem ho někde četl.