Červencové rybářské ráno
Foto: autorka

Červencové rybářské ráno

11. 7. 2017

Má-li doma člověk fotbalistu, občas s ním sdílí zážitky na hřišti. Má-li jeden doma vykladačku karet, někdy předstírá, že ho jeho budnoucnost zajímá. Já mám doma rybáře. Někdy se dám přemluvit a přidám se. Jako jedno letošní ráno. A pokud jsem si myslela, že přezdívka rybářů - tiší blázni - bude platit i dnes, hrubě jsem se zmýlila. A kniha, kterou jsem chtěla v klidu číst, zůstala neotevřená. 

Na břehu zatopené pískovny to zprvu vypadalo jako báječné, teplotně tak akorát, červencové ráno. Usadila jsem se na skládací židličce, obklopila se proprietami, které jsem si vzala s sebou, a sledovala přípravy na nahození. Nerušila jsem rybářský rituál, i když jsem občas nějaký komentář utrousila. Manžel nahodil oba pruty, a ještě než si stačil sednout, ryba zabrala. Cejn. Za ním další a další. Všechny pustil. Přišel si pro kapra. Po půl hodině a neustálém vytahování ryb vykřikl - kapr! Neptala jsem se, jak podle zakousnustí ryby do návnady, které nevidí, pozná, že zabral právě kapr, a čekala na výsledek. Kapr, 55 cm, takže dostatečná míra. Za pár minut další kapr. A pak další. Rybář si smí vzít dva kapry, proto všechny ostatní pustil a ve vezírku se mrskali jen ti dva ze začátku lovu.

Klidné ráno jsem neprožili, protože ryby braly jako vzteklé. Manžel nezapomněl připomenout, že se příště nemám divit, když z rybaření přijde unavený, vždyť jsem to viděla na vlastní oči. Jistě, přisvědčila jsem. Už několikrát jsem se přesvědčila, že v rybářské židličce na břehu jezera, rybníka či řeky si můj manžel s klidem Angličana pochrupuje. Ale to je vždy v době, kdy ryby neberou. V tu dobu k nejnáročnější činnosti patří vyložení a naložení rybářského vercajku. Přesto se jedná vždy o pěkné rybářské ráno, dopoledne, odpoledne nebo večer. 

 

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helena Votíková
Moc pěkně napsané. A fotky taky.
Naděžda Špásová
Můj otec byl rybář a na ryby jezdil hodně často. Proto vím, že se jezdí brzy ráno a nebo navečer. Teď v to pokračuje dcera, protože jezdí na ryby se svým přítelem, dokonce si chce udělat rybářský lístek. Koníček to není špatný a takový kapřík, mňam. Abych nezapomněla, hezké fotky.
Alena Tollarová
To se asi ryby chtěly předvést, ne? Rybáře často vídám, ale štěstí na akci jsem ještě nikdy neměla. Povídání se mi líbí a je fajn, když má chlap nějakou zálibu.
Marie Novotná
Říká se-ticho léčí.Tak proč si u toho ticha nepočíhat na rybku .Moc hezky se to četlo.Díky.
Zuzana Pivcová
I když bych sama byla spíš jako rybář Jakub, který chycené ryby zase pouští zpátky, tak Váš článek se mi pojetím moc líbí.
Marie Ženatová
Hezká záliba...
Jana Šenbergerová
Občas není marné nakouknout do partnerova světa. Pěkně jste nám to předvedla.