Děda zase hlídal
Foto: autorka

Děda zase hlídal

17. 7. 2017

Nejpopulárnější osobou pro vnoučata je náš děda. Blbosti, které vymýšlí, nemají obdoby a dosahují velmi efektivních výsledků. Protože kdo si hraje, nezlobí. A to platí jak pro vnoučata, tak pro dědu. Netuším, kde bere sílu a inspiraci. Sám byl "klukem ulice", protože u nich na vsi do žádné školky nechodil. Při svých hlídacích aktivitách žádné učené metody nepoužívá. Kam se ale na něj hrabe montessori, daltonské či waldorfské vzdělávání. Děda nahradí lesní, sportovní i církevní školku. Je multifunkční, protože jen tak s dětmi blbne. Blbne doma, v lese, na zahradě i v bazénu. (Já se raději neúčastním, protože by se to bez mých připomínek určitě neobešlo). Vysvětlí, co jsou Velikonoce takovým způsobem, že děti sedí, ani nedutají. (Já to raději neposlouchám, co kdyby se v jeho vyprávění vyskytly nějaké historické nepřesnosti).

Jsem permanentně v jeho stínu. Zajišťuji proviant. Vařím, peru, uklízím, přikazuji a zakazuji. Házím přísné pohledy, zvyšuji na nezbedníky hlas a citově vydírám. "Když neuděláš tohle, tak tamto nebude". Metoda účinná, ale silně kritizovaná. Mé zkušenosti s hlídáním jsou totiž vesměs negativní. Jednou jsem vyzvedávala vnučku ze školky. Dle pokynů rodičů byla odměněna dudlíkem a čokoládou, a to hned po té, co jsem si ji přebrala od vzdělané paní učitelky. Ta moje počínání druhý den před rodiči silně zkritizovala.

"No, ale vždyť jste mi řekli, že to tak děláte" já na to. Odpověď zněla. "No jo, babi, ale až za rohem".

A tak to u nás chodí. Jako ti policajti. Jeden hodný a druhý zlý. Na dědu nikdo nežaluje, dědu má každý rád, a tak já si zůstávám u své funkce proviantního náčelníka. Je to to jediné, co by náš děda s určitostí nezvládl.

Hodnocení:
(5 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Ženatová
Na svého dědečka, kterého jsem měla bohužel jen do svých 6 roků mám také ty nejlepší vzpomínky, díky za připomenutí...
Helenka Červenka
Mám to doma obdobně. Co řekne děda je svaté. Já uvařím-kluk to nechce. Děda vymyslí nějaké povídání o planktonu a jak to vařil a co do toho přidal..a kluk se tím mým jídlem cpe, až se mu za ušima dělají boule... a smetánku slíže dědeček :-) Ale já si nestěžuju, vždyť já vím, že to je náš nejlepší děda pod sluncem a já mu ten titul přeju.
Oldřich Čepelka
Poslušně hlásím, že to mohu potvrdit. Akorát že už ty starší vnuci začínají mít jiný zájem - v 11 letech si raději najde tablet na hry, než aby se mnou blbnul na zahradě nebo v lese. Asi budu žárlit na Billa Gatese!
Elena Valeriánová
Váš děda má ode mě deset hvězdiček. Vaše domácí situace mi připadá silně podobná té u nás doma. Díky za hezké čtení, kolego proviantní náčelníku. :-) :-) :-)
Hana Rypáčková
Jo, na blbiny.... Moc jsem se pobavila.
Zuzana Pivcová
Omlouvám se, my jsme měly...
Zuzana Pivcová
Moc hezké, věřím, že takoví dědečkové existují a děti je mají rády. ,y jsme měly před více než 60 lety také výborného aktivního dědečka, o němž jsem tu kdysi psala příspěvek (Poprvé v blízkosti smrti).
Helena Votíková
Jojo, přiznejme si to. Něco v těch našich klucích je. S naší dvouletou cácorkou můžu dělat skopičiny od rána, ale jakmile se ve dveřích objeví ON, rozzáří se jí očička a zašeptá deda, a já jsem pro tu chvíli vyřízená. :-)
Eva Balúchová
Pobavila jsem se.Co bych dala za takového dědu.Vůbec by mi nevadilo,že jsem "ten zlý".Ale jsem na hlídání sama,tak se snažím kluky taky občas nějakou blbostí potěšit.Ale čím jsem starší,jde to hůř.Budu se těšit na další zážitky.