Loučení na zámku Loučeň

Loučení na zámku Loučeň

18. 7. 2017

Vím, že na těchto stránkách byly již dříve publikovány příspěvky, týkající se zámku Loučeň. Netajím se ani tím, že mě inspirovaly k návštěvě. Nebyla bych to ani já, kdybych nevyužila příležitostné sváteční pozvánky, která vypadala velmi lákavě a nabízela celou řadu akcí, jak v zámku samém, tak i v rozsáhlém anglickém parku s dvanácti labyrinty a bludišti.

Objekt byl veřejnosti zpřístupněn po celkové, mnohaleté rekonstrukci již dne 7. 7. 2007. Od tohoto magického data letos uplynulo právě 10 let. Slavilo se skoro celý týden a tak jsem se domluvila se sestrou a rozjely jsme se tam, abychom si společně s ostatními návštěvníky užili krásný sváteční den. Slogan na pozvánce hlásal, že se slaví s Elánem. My jsme tedy rozhodně elán doma nezapomněly. Ovšem koncert skupiny Elán v tamním zámeckém parku jsme přenechaly pro mladší generace. Obě vůbec nic proti Elánu nemáme, ale přece jen už nás podobné koncerty netáhnou tak, jako za mlada.  

Původně jsme si zarezervovaly místa na nabízenou lákavou zámeckou prohlídku s Bílou paní. Odpověď ze zámku přišla rychle: „Tyto prohlídky jsou již obsazeny. Rezervujeme Vám tedy klasickou prohlídku.“ „Změna nevadí, přijedeme i tak,“ znělo naše rozhodnutí. Přece nejsme malé děti, aby nám nepřítomnost tajuplných bytostí nikterak vadila.   

To jsme obě samozřejmě netušily, že nás potká něco mnohem zajímavějšího. Naším průvodcem nebyl nikdo jiný, než potomek Alexandra z významného rodu Thurn Taxis a kněžny Marie z rodu Hohenlohe, princ Eugen. Ten historii i zážitky líčil tak barvitě a vtipně, že se všichni mohli docela oprávněně domnívat, že on skutečně v zámeckých komnatách pobýval. Znalci historie teď určitě zbystřili a poznali, že tu něco nehraje. Ano, šlo skutečně jen o kostýmní převlek (představovaný potomek již dávno nežije), ale průvodce sehrál roli výborně.  

Pak jsme dlouho brouzdaly parkem, a aby nám nic významného neuniklo, tak jsme dle plánku objevovaly postupně všechny labyrinty. Je jich zde 12, v různém provedení. Na své si zde rozhodně přijdou nejen děti a mládež, ale i dospělí. Moc se nám na Loučeni líbilo.

Pro informaci případným zájemcům dodávám, že lákavé programy tam pokračují i dále: např. Den turistiky naboso již 29.7., nebo Hradozámecká noc 26.8. a domnívám se, že opravdu hodně zajímavá bude i akce 9. - 10.9. s názvem Retroslavnosti, aneb co by bylo, kdyby 17. listopadu 1989 nebylo. Já jen dodávám, že kdyby toho dne nebylo, tak bychom si dnes tento opravený skvost nemohli prohlížet. Ale o tom se více dozvíte, když ho navštívíte.

Zajímalo by mne, kolik zaregistrovaných čtenářů i60 v Loučeni již bylo. Můžete to napsat v komentářích přímo pod článkem. Děkuji a ještě přidávám několik fotek.   

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Čadová
Navštivte v Milovicích Mirakulum. Hezké pro děti. V bio farmě Košík u Dáši Havlové se také dětem líbilo.
Naděžda Špásová
Jarko, pěkná pozvánka na výlet. Loučeň vůbec neznáme, ty labyrinty vypadají moc zajímavě. Máš moc hezké fotky a sluší ti to tam.
Jaroslava Handlová
Děkuji za všechny diskusní příspěvky. Evo, už jsem se bála, že mi nemůžeš přijít na jméno. Nic se neděje, taky se někdy neznám (ha, ha). /// Zuzko, tipuji, že bys mohla jít na tu akci "naboso", možná i v jiném termínu, tady je to prakticky možné asi kdykoliv. /// Olgo, mrzí mne, že jsem Ti nenabídla náš společný výlet s Evou (kterou taky znáš). Pokusím se to brzy napravit, více budeš mít v mailu. /// Elen a Majko, z vašeho kraje je to dost vzdálené, ale třeba někdy...? /// Aleno T., jsem ráda, že se tam chcete vypravit. Věřím, že určitě se to bude všem líbit. /// Aleno V., tak další pokus bude snad úspěšný, stojí to za to. /// Lidmi, tys trefila hřebíček na hlavičku! Tento majetek je mi sice vzdálen, ale celá Loučeň od té návštěvy našla místečko v mém srdci. /// Hanko, neznáte čistě náhodou rozhlednu "Hrubý Jeseník", má být také někde poblíž (ten název mne v těchto místech překvapil, všimla jsem si odbočující šipky k ní před zámeckým parkem). Tu rozhlednu jsem tentokrát totiž nestihla, tak se někdy chci do této oblasti ještě vrátit.
Hana Čadová
Na Loučeň jezdíme každý rok. Od chaty to nemám daleko. Zajdeme také na zmrzlinu.
Lidmila Nejedlá
Jaruško, Loučeň není daleko od nás, byla jsem tam. Naši studenti tam totiž pracovali. Na té lávce ti to sluší, jako bys obhlížela svůj majetek. To by šlo, viď?
Alena Vávrová
Jaruško, moc pěkné! Loučeň není od nás tak daleko. Byla jsem tam bohužel již dávno, a to zámek ještě nebyl přístupný.
Alena Tollarová
Loučeň s jeho labyrinty jsem měla v hledáčku na výlet s vnoučaty, ale minulý týden se na něj nějak nedostalo. Díky Tvému vyprávění a fotkám se tam ale určitě vypravíme.
Alena Tollarová
Loučeň s jeho labyrinty jsem měla v hledáčku na výlet s vnoučaty, ale minulý týden se na něj nějak nedostalo. Díky Tvému vyprávění a fotkám se tam ale určitě vypravíme.
Marie Seitlová
Jaruš díky za článek, v Loučeni jsem nikdy nebyla. Pěkné fotky.
Elena Valeriánová
Bohužel, nikdy jsem tam nebyla a proto jsem si článek velmi ráda přečetla a ráda se podívala alespoň na krásné fotky. Díky Jarko.
Olga Štolbová
Jarko, díky. Bohužel jsem tam ještě nebyla a teď už ani není s kým, ale ráda bych. Třeba se nás pár domluví, to by se mi líbilo. *****
Zuzana Pivcová
O Loučeni jsem už vícekrát četla a slyšela, ale ještě jsem tam nikdy nebyla, tak třeba to teď záhy napravím. :-)) A Tobě díky za lákavou nabídku.
Eva Mužíková
Pardon, Jaruško :))))
Eva Mužíková
Jarmilko, jako bych tam s Tebou byla.