Kam vede lávka pro pěší?
Foto: autorka

Kam vede lávka pro pěší?

27. 7. 2017

Lávka sice souvisí s nádražím, ale nás bude zajímat něco jiného. Do jakého podniku vedla.

Podnik, kam lávka pro pěší vedla, patřil mezi nejstarší u nás. Byl založen v roce 1919 jako podnik, který se zaměřoval na opravu letounů a následně i na jejich produkci. Původní sídlo bylo v bývalém cukrovaru.

V roce 1929 vznikly nové haly a došlo k přestěhování podniku (dalo by se říci, že z údolí na kopec).  V poválečném období začal být aktivní v automobilovém průmyslu, vyráběl dokonce obrněné transportéry pro armádu, v dalších letech to byly nákladní automobily. Rozhodujícím milníkem byl podpis licenční smlouvy se zahraniční firmou. V porevolučním období došlo několikrát ke změně majitele společnosti a produkci podnik ukončil v létě 2013.

Do jeho názvu bylo zakomponováno i jméno předsedy vlády jedné země.

V roce 2016 podnik obnovuje činnost a stal se součástí Holdingu CSG. V roce 2017 dochází k přestěhování výroby do pardubického kraje.

Ještě pár slov k nádraží:

 Železniční trať funguje od roku 1872, odkud-kam, to už napsat nemůžu, to bych napověděla moc. Staniční budova je z roku 1875. Nádraží mělo velký význam pro nákladní dopravu, podniky v blízkém okolí (byly dva), měly vybudované svoje vlečky.

Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helena Votíková
Uhodly jste všechny. Avia, n.p., závody Jiřího Dimitrova v Čakovicích.
Anna Čípová
Hledala jsem podle čajovny U Fausta. Našla jsem jméno podniku i městečka, které je od roku 1968 součástí Prahy.
Hana Rypáčková
V cukrovaru byly i byty...Znala jsem jednu rodinu.
Alena Vávrová
Jj, znám! Můj tatínek tam byl za protektorátu pracovně "nasazazen" .
Zuzana Pivcová
Pomohlo Č od Nadi, tak SLÁVA!
Naděžda Špásová
Tak ti nevím, Kadle, ale společnými silami s dcerou jsme to našly. Goethe by se divil, kde všude má Fausta, kluk jeden, až v Č..... se objevil.
Jitka Hašková
Myslím, že jsem to našla.