Můj život s knihou

Můj život s knihou

27. 8. 2012

Všichni si na ně pamatujeme, myslím tím my všichni dříve narození. Fronty. Byly součástí našeho života a pro nás děti i zdrojem zábavy. Po příchodu ze školy jsme byli vysláni držet místo ve frontě na různé druhy zboží, jižní ovoce, máslo, hygienické potřeby, mrazáky atd. A protože to byly fronty jaksepatří dlouhé a sešlo se nás většinou více najednou, krátily jsme si čas hraním různých her, někdo se učil, kluci kopali míč a holky probíraly módu. Fronty vznikaly nárazovitě, většinou před nějakými svátky a samozřejmě když se nějaké zboží stalo nedostatkovým, ale některé se opakovaly s železnou pravidelností čtvrtek co čtvrtek.

Ano, knižní čtvrtky. Pamatujete? Stávalo se před knihkupectvím ve frontách za každého počasí, neodradil déšť, horko či mráz. Touha listovat ve vytoužené knize vytěsnila myšlenky na zmrzlé nohy a zkřehlé ruce nebo promočené boty. V časných ranních hodinách se před „domácím“ knihkupectvím začínali řadit vášniví čtenáři pevně rozhodnutí vytrvat až do deváté hodiny, kdy se dveře knihkupectví otevíraly. Pravda, knižní čtvrtky se staly pravidelnou součástí mého života, až když jsem odrostla dětským střevíčkům, i přesto, že jsem se stala nejen členkou Knižního klubu, ale i horlivou návštěvnicí knihovny a nejen návštěvnicí.  Coby zaměstnankyně knihovny mám týdně desítky nových knih na dosah ruky.

Autoři, nakladatelé a distributoři jich ročně chrlí tisíce. Výběr pestrý ovšem jak se orientovat v tom množství, který titul stojí za přečtení? Kdo je hoden největší důvěry? No přece knihovnice a knihovník! Ti mají doporučování literatury v popisu práce a dělají to skvěle. Otázkou je, vzhledem k cenovým relacím, nebude se v knihovnách kupovat méně knih a nebude kvalitní próza, poezie, naučná literatura vydávána v tak malém množství, že se stane opět předmětem podpultového zboží? Vrátí se knižní čtvrtky a s nimi FRONTY na zajímavé a kvalitní tituly?  To bychom si určitě nepřáli! Co dodat? Snad zvítězí zdravý rozum a najde se vyhovující řešení. Vždyť knihy nám přinášejí nejen radost, zábavu a informace, ale rozvíjejí fantazii a obohacují jazyk. Čteme, protože očekáváme nečekané!

Jak řekl John Ruskin: „Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla“.

Čtěte knihy - jsou zdravé!

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jiří Libánský
Přečetl jsem v životě tolik knih, že kdyby mne najednou všechny zavalili, ani náhodou bych to nemohl přežít. Poslední leta už se prokousávám jen odbornou literaturou. Nevadí. Za dobrodružnou literaturu a romány jsem si našel náhradu - žiju je. A taky to není špatný :-)
Dana Kolářová
Růženko, asi u mnohých z nás čeká v knihovničce nějaká kniha, až na ní dojde řada. Situaci můžeme změnit za několik dnů. Nakladatelství Martinus vyhlásilo na 31. srpna 2012 Den nepřečtených knih. Cílem akce je podpora četby klasických děl. Účelem je abychom se na chvíli ve shonu zastavili a věnovali čas knize zapomenuté někde na poličce, odpočinuli si a pustili z uzdy svoji fantazii. Záleží jen člověku, aby se pustil do čtení knih a neodkládal čtení na zítřek. Podrobné informace jsou na adrese http://www.denneprectenychknih.cz/ Můžeme si potom napsat, kterou nepřečtenou jsme přečetli. Přeji všem krásné zážitky s nepřečtenými – přečtenými knihami.
Růžena Antlová
Jistě máš pravdu číst je opravdu zdravé.Byla jsem vášnivým čtenářem a knih jsem přečetla strašně moc do té doby než jsem si koupila počítač. Mnoho nových knih v mé knihovně stále čeká kdy na ně dojde řada ,kdy otevřu první stránku.Zdá se mi že na mě z knihovny hledí vyčítavě.Vždyť za tři roky co mám počítač jsem přečetla jen jednu knihu a to ještě proto,že jsem pomáhala vnučce s referátem.Volný čas který mám mi úplně zabere počítač a vím že je to chyba . A mladá generace to je velký problém nevím jak ve tvé knihovně jestli ji navštěvuje mládež do té naší tam chodí převážně senioři.I když jsem ke čtení vedla své děti i vnoučata lásku ke knihám jsem v nich nedokázala probudit.