Krátké nebo dlouhé vlasy? Co sluší dámám vyššího věku?
Ilustrační foto: pinterest.com

Krátké nebo dlouhé vlasy? Co sluší dámám vyššího věku?

11. 8. 2017

Čím více je ženě let, tím je pro ni důležitější zabývat se účesem. Toto je jedno ze zlatých pravidel, která vedou k tomu, že se dáma ve vyšším věku může stále cítit půvabná a spokojená. Bohužel, ve skutečnosti je tomu často právě naopak.

Po šedesátce má hodně žen pocit, že tím pravým účesem jsou vlasy co možno nejobyčejnější. Ani hodně dlouhé, ani hodně krátké, pokud možno zabarvené na neutrální hnědou a zvlněné trvalou. Jako by si většina žen dala zásadu stárnout co nejméně nápadněji, co nejpohodlněji. Hodně jich kadeřníkům říká: Prostě mi to jen tak nějak přistřihněte, ať s tím nemám práci. Výsledkem je, že mnoho Češek vyššího věku vypadá úplně stejně. No ano, jen se rozhlédněme kolem sebe, je to tak.

Volba účesu je důležitá

Stačí se ale podívat kolem sebe v zahraničí. Například ve Francii, v Rakousku nebo v přímořských letoviscích plných turistů. Dámy, kterým je šedesát a více, klidně nosí třeba culík. Nebo mikádo s ofinou. Anebo hodně nakrátko ostříhané vlasy, v podstatě rozcuchaný účes zvaný „na kluka“. Vypadají skvěle a údržba těchto účesů jim přitom zabírá mnohem méně času než tolik oblíbená česká specialita „nenápadná hnědá trvalá“, která ve výsledku tvoří na hlavách něco jako seno.

Jistě, většina žen ve vyšším věku zjišťuje, že se kvalita jejich vlasů mění. Stávají se jemnější, lámavější, sušší, častěji vypadávají. Jenže právě to je důvod nebát se změnit účes a vybrat takový, který nepříjemné změny zamaskuje.

„Ve vyšším věku je volba správného účesu velmi důležitá,“ říká jedna z nejuznávanějších českých kadeřnic, Petra Měchurová, ověnčená řadou cen. „Může zjemnit rysy, dodat pleti barvu, opticky ubrat vrásek. Neplatí pořekadlo, že by starší žena měla mít vlasy světlejší a kratší, než nosila dříve, že ji to omladí. To se sice říká, ale neplatí to u všech, protože u každého se jinak mění barva kůže. Kdo má tmavší pleť a s věkem mu přibylo pigmentových skvrn, zesvětlovat by se neměl, protože tak ještě vyniknou,“ upozorňuje.

Ženskost v každém věku

Další častá chyba, které se starší ženy dopouštějí, je to, že se stříhají hodně nakrátko, zejména na krku a kolem uší. Tyto hodně krátké účesy sluší jen těm hubeným v obličeji. „Většina žen s věkem přibere a pak není vhodné stříhat vlasy hodně nakrátko, protože se tím zvýrazní obličej. Pokud je silnější, nepůsobí to dobře. Naopak delší vlasy obličej zjemní,“ vysvětluje kadeřnice.

Také další známý český kadeřník Libor Šula si při tématu starší Češky a účesy posteskává. „Mám pocit, že mnoho dam rezignuje s přibývajícími lety na svou ženskost. Chtějí, aby byl účes hlavně praktický. Jenže mnohdy jsou praktičtější delší vlasy, které se dají sepnout než prapodivné trvalé, které se musí natáčet. Dalším extrémem jsou dámy, které v domnění, že budou vypadat mladší, zkoušejí různé výrazné barvy a střihy. Jenže po šedesátce by už žena měla mít svůj styl nalezený, vědět, co jí sluší a umět zvýraznit to, co je na ní pěkné. Protože na každé ženě je něco krásné, bez ohledu na její věk,“ tvrdí.

 

Několik zásad, které mohou pomoci zjistit, co je pro nás to pravé
* Vezměme si fotky šmrncovních dam vyššího věku. Porovnejme, která z nich je nám nejbližší. Máme jemné vlasy a působíme jemně jako herečka Meryl Streepová? Ta si s účesem hlavu vůbec neláme a v civilu celý život nosí světlé polodlouhé vlasy stažené do culíku. Zdá se nám, že jsme podobné herečce Judy Denchové? Že máme její plnější obličej a vlasy poměrně husté? No tak šup do jejího účesu, tahle dáma má šedesátku dávno za sebou a stále nosí hodně krátký rozcuchaný střih, který ji dělá minimálně o deset let mladší. Působíme sportovně, jako Jane Fondová? Tak proč si z ní nevzít příklad a nenechat si vlasy sestříhat tako ona? Žádná z těchto ikon starších dam nemá trvalou ani nenápadné hnědé vlasy. Každá je jedinečná a přitom jsou jejich účesy jednoduché, praktické, stejné nosí hodně mladá děvčata.

* Vyvarujme se experimentů. Jestliže nám kadeřník začne navrhovat barevný pruh do ofiny, který nás podle něj zaručeně omladí, nebo výrazné barvy na vlasy, pryč od něj. Dáma vyššího věku nepotřebuje experimentovat a zářit jako papoušek. Barva by měla být co nejpřirozenější, podobná té původní a taková, aby v ní nebyly vidět šedivé odrosty. Boj s šedou pěšinkou svádí časem každá žena a ten boj by měl být co nejsnadnější. Když si ale necháme dát na hlavu prudce rezavou barvu, bude za dva týdny ta šedá pěšinka zářit jako hrom.

* Na internetu existují stránky, kde si můžete zkusit počítačově simulovat, jaký účes by vám slušel. Stačí nahrát svou fotku a měnit na ní různé střihy, barvy. Stačí zadat výraz účesy a vyjede spousta stránek. Podobnou službu poskytují mnohá kadeřnictví.

* Věřte osvědčeným kadeřníkům, když řeknou, že se určitý účes nehodí k vaší kvalitě vlasů. Obvykle dokážou odhadnout, jaké vlasy jsou. Jestliže jsou vlnité, nikdy nebudete mít hladké mikádo, ale naopak můžete mít skvělý krátký rozcuch, jaký se nikdy nepodaří dámě s těžkými hladkými vlasy ideálními na mikádo. Šedesátka je věk, kdy by už žena měla mít jasno jaká je, co má ráda, jaký život chce žít. A umění uvědomit si, jaký účes je pro ni ten pravý, s tím hodně souvisí.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4.8 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Tomanová
A vám, pane Jiráku, by slušela svěrací kazajka a studený obkládek, abyste se vzpamatoval...toto je portál pro aktivní seniory, nikoliv spolek padlých kluků a holek...zase jste to pomotal!
Zdenka Jírová
Pane Honzo Jiraku, nebo kdo jste - jste sprostý vůči ženám. Proč jste na tomto portále? abyste si léčil nějaké své mindráky? Proto jste tu vlastně jako anonym, aby na vás jako nikdo nemohl a vy si mohl vylívat své problémy? Divím se redakci, že to dovoluje.
ivana kosťunová
Pro frustrovaného pana Jiráka : Myslím, že jste zde ve špatném chatu - zkuste Ring.
ivana kosťunová
Zajímavé je, že nejlepší kadeřníci jsou muži, ovšem služby třeba pana Šuly jsou asi pro většinu z nás nedostupné. Co se týče mne, mám svůj optimální styl, ale čas od času si řeknu- chtělo by to změnu. Ne vždy se zadaří.
Věra Ježková
Vždy se mi líbily vlasy kratší než delší. Když dlouhé, tak kvalitní. Myslím, že kratší vlasy u starších žen působí mladistvěji. Mám báječnou kadeřnici, umí skvěle stříhat a barvu mi míchá z několika odstínů; je také velice příjemná. Je ale v důchodovém věku, už si nechala jen několik zákaznic. Držím si palce, aby nemusela ze zdravotních důvodů skončit. Náhradu za nich bych asi hledala těžko.
Marcela Franková
K paní Lakraj - myslím, že si nemusíte nechat na hlavě vyrobit helmu, bohužel za kvalitní služby si připlatíte :) Pane Jiráku, my nemůžeme za váš zbabraný život, tak tu nepruďte :))
honza jirak
ženě po šedesátce sluší rakev
Věra Jaroňová
Věra už jsem hledání dobré kadeřnice vzdala. Když umí celkem dobře ostříhat, neumí nabarvit. Několikrát se mi stalo, že mi prosvítala šedivá pěšinka. Tak jsem nechala vlasy růst, semtam si ostříhám konečky a barvím se taky sama.
Eva Palme
Dobrý den, se zájmem jsem shlédla několik dílů pořadu "Ostříháno". Zde bylo jednoznačně vidět na jak nízké úrovni jsou služby v běžných kadeřnictvích zde. Hrůza. Nejen že kadeřník neumí kvalitně ostříhat, ale ani správně naředit a nanést barvu, natož podle tvaru obličeje a kvality vlasů poradit zákaznici slušivý účes.