Důchod: Ideální čas na změny a plnění snů
Ilustrační foto: ingimage.com

Důchod: Ideální čas na změny a plnění snů

14. 8. 2017

Okusit pravé šampaňské a ústřice. Vidět originál Mony Lisy. Projet se kočárem taženým koňmi. Koupat se na Santorini. Měli jste v životě nějaký podobný sen? Kdy jindy si ho splnit, než v penzi? Zapomeňme na chvíli na opatrnost, zahoďme rozumné myšlenky. Neříkejme větu, že člověk vyššího věku už má tolik zdravotních a finančních těžkostí, že na sny z mládí zapomněl. Právě třetí fáze života by měla být tou, kdy člověk zkusí něco úplně nového.

Tři sedmdesátileté kamarádky z Ostravska si nedávno udělaly pěkný mejdan v Beskydech, na chalupě jedné z nich. „Pojaly jsme ho jako mořský den, to znamená, že jsme si nakoupily ryby a plody moře, které jsme dosud neznaly,“ vypráví Olga, která celý život pracovala v kuchyních různých hotelů a jídelen. „Všichni říkají, že jsem dobrá kuchařka, ale já si uvědomila, že celý život vařím a jím to samé. Klasiku. Kamarádka například nikdy nejedla kalamáry a další plody moře. Tak jsem si našla na internetu postupy, připravily jsem si bylinky, olivový olej a pustily se do vaření. Udělaly jsme si skvělý krevetový salát, kalamáry, tresku na bylinkách, tataráček z lososa a další dobroty středomořské kuchyně. Všechny tři jsme jedly, povídaly si až do dvou do rána, pily víno. Ráno nám bylo trošku těžce, ale krásně. Zkusily jsme jídla, které jsme neznaly. Z jedné z nás vylezlo, že nikdy dříve nejedla černé olivy, ale styděla se nám to říct. Už se chystáme na další tématický večer, kdy zkusíme něco, co neznáme,“ říká.

Dědo, ty jedeš do Norska?  
V jedné rodině nedávno zavládlo zděšení nad tím, že osmasedmdesátiletý Theodor vyrazil se stejně starým kamarádem na ryby do Norska. „Dědovi se rozpadá střecha na baráku, žije sám a je pořád na nějakých divných konzervách, protože říká, že má malý důchod a nemůže si nic dovolit. A najednou jsme zjistili, že má našetřeno a rozhází to na jednom jediném výletě do Norska. Je to šílená suma, za to by měl tu střechu v pořádku,“ říká Theodorův vnuk.

„Najednou má rodina péči, najednou vnuk i dcera říkají, že v mém věku bych neměl už nikam jezdit,“ říká Theodor. Na Norsko šetřil pět let. Je rybář, často sledoval dokumenty o rybolovu v severských zemích, vyprávěli mu o tom přátelé. „Nikdy jsem moc necestoval. Kdo ví, jak dlouho budu žít. Uvědomil jsem si, jak málo jsem toho v životě viděl. Raději chci vidět Norsko než novou střechu na baráku. Tu ať si už udělá vnuk sám, až tady nebudu. A když mi bude pořád říkat, že jsem starý dědek, který má sedět doma, naštvu se, dům prodám a pojedu do Norska ještě pětkrát,“ říká se smíchem.

Cestování je nejčastějším snem, který si nyní lidé vyššího věku plní. „Podle údajů agentury Eurostat představuje v podmínkách českého trhu podíl turistů nad šedesát pět let dvacet čtyři procent na přenocováních,“ říká Tereza Picková, výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. „Čeští senioři vyrážejí na dovolené do zahraničí čím dál častěji a za zahraniční dovolenou přes cestovní kancelář utratí v průměru 13 700 korun. Takže senior utratí za nákup zahraniční dovolené dokonce o 2 500 korun více než je v Česku průměr,“ dodává.

Ze statistik vyplývá, že pak už na dovolené senioři více šetří než třeba mladí turisté. Mnozí zkrátka vědí, co si mohou a nemohou dovolit, mají finanční limity. Přesto si dovolenou dopřejí. Není divu, právě generace současných českých seniorů přece zažila socialismus,  kdy cestování do zahraničí nebylo běžné, kdy bylo třeba potupně žádat o devizový příslib nebo být za dobře s tehdejšími mocnými, když se člověk chtěl podívat k moři. To, co si už dnes mladí lidé nedovedou představit, bylo běžnou součástí života.

Vidět Monu Lisu  
„Celý život jsem si přála vidět originály nejznámějších uměleckých děl. Jenže naše rodina nebyla dobře politicky zapsaná, takže bylo vyloučeno, že bych mohla za socialismu vyjet na Západ,“ vzpomíná pětasedmdesátiletá Irma. A tak za posledních deset let navštívila snad všechny evropské největší galerie. „Začala jsem si plnit sny až dlouho po šedesátce. Je to náročnější, jsem už unavená, hůře se pohybuji. Právě proto, že vidím, jak mi ubývají síly, došlo mi, jak dobře jsem udělala, že jsem na stará kolena udělala tu velkou změnu a začala cestovat. Umřu s tím, že jsem tu Monu Lisu fakt viděla na vlastní oči.“ vypráví.

Psychologové se shodují, že jen málokdo má ve vyšším věku dost odvahy a síly opravdu si začít plnit staré sny z mládí. Většina lidí nad nimi už jen mávne rukou. „Čím je člověk starší, tím obtížněji mění své návyky. Ale lidé, kteří mají sny a přání i ve vyšším věku zpravidla jsou i v lepší fyzické a psychické kondici a stárnutí zvládají lépe. Úplně nejhorší je rezignovat a říkat si: na to už jsem starý,“ připomíná psychiatrička Tamara Tošnerová.

Společnost Sodexo společně s Asociací poskytovatelů sociálních služeb, Diakonií a dalšími organizacemi již před několika lety spustila projekt Plníme sny seniorům. Jde o to, že vždy vytipují lidi vyššího věku, kteří mají určité přání, vypíší sbírku na jeho financování a pak jim je splní. Možná, že by se mladí lidé divili, jak zajímavá přání jejich babičky a dědečci už měli: tandemové seskoky padákem, naučit se tančit country tance, naučit se malovat na hedvábí a vytvářet tak vlastní kolekci módních doplňků. Jeden pán si celý život přál setkat se s fotbalovou legendou Zdeňkem Nehodou, kterého celý život coby fotbalový fanda obdivoval. Pán a paní, kterým je přes osmdesát let z ústeckého domova pro seniory si zase vzpomněli, že vždy toužili projet se po městě kočárem taženým párem koní. Ta přání jim byla splněna.

Pro někoho to může být banalita. Bláhovost, zbytečnost, rozmařilost. Pro někoho splněný sen. Jenže sny jsou moc důležité. Znamenají, že člověk ještě po něčem touží, že něco plánuje, že věří v budoucnost. A to znamená, že je duchem mladý. A o to přece jde, ne?

Hodnocení:
(4.8 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Oldřich Čepelka
Musím říct, že já si některé sny plním právě proto, že ještě trochu pracuji. Třeba jsem si dal za cíl (on to není nějaký sen, že), že něčemu pomůžu a moc bych se potěšil, kdybych dosáhl toho, co chci. Už se o to snažím léta, tak to asi přece jen sen je.
Iva Skálová
Marie, přesně takhle to cítím i já. Připadá mi, že jsem ten článek napsala... :-) Jen s tím rozdílem, že já budu čekat na kamarádky než odejdou do důchodu šest až deset let.
Marie Franková
Také bych se chtěla na něco těšit, mít plány, ale ocitla jsem se v důchodu tak nějak náhle a jsem situací zaskočená. Bydlím v paneláku, zahrádku nemám, ani by mě nebavila. Takže jezdím hodně na kole, jezdím se koupat, chodím na houby, čtu, dnes jsem byla s vnukem – má prázdniny…Moje kamarádky se na důchod těší, ale jsou mladší, takže na ně budu rok až dva čekat. Ještě doufám, že třeba na univerzitě třetího věku bude nějaké zajímavé téma, nebo se rozběhne nějaké vhodné cvičení, je tu docela aktivní klub důchodců, ale to vše až od října. Dříve jsem byla neustále mezi lidmi,něco řešila, organizovala, takže jsem domů chodila jako do oázy klidu a užívala si to. Ale teď se mi stává, že třeba dva dny s nikým kromě prodavačky nebo pozdravu nepromluvím.
Hana Rypáčková
Přesně tohle jsme Červenko dělali. Odrůstají a už to není ono...Tak to chce včas začít.
Helenka Červenka
Samozřejmě cestovní sny i u mne vedou, ale v dalších snech jsem skromnější. Mám šest vnoučat v různých městech a snažím se je alespoň jednou za rok "seskupit". A je to těžký úkol a ne vždy se zadaří, aby bylo všech šest pohromadě - takže mám sen zase něco zorganizovat, aby se sestřenice a bratranci znali, přátelili...a tím mi dělali radost :-)
Jarmila Komberec Jakubcová
Protože zatím stále pracuji plním si svoje sny jen občas. Jenže abych je mohla plnit musím zase pracovat. Ale pracuji méně a tak toho čau mám víc.Chystám se jet příští rok do Ománu a Etiopie. Ráda bych viděla země bývalého SSSR jako Uzbekistán a další. Také Sibiř by mně moc zajímala.Tak plánů je hodně - ještě aby bylo dobré zdraví. Poznávací zájezdy jsou náročné na fyzičku.
Eva Balúchová
Zrovna včera jsem oznámila dětem,že si na jaře chci splnit jeden ze svých snů.Byli v šoku a moc tomu nevěří.
Libuše Křapová
Dámy a pánové, plňte si sny :-) Já si je jeden z nich splnila právě tímhle výletem do Alp. Za prvé jsem zjistila, že jsem v mnohem lepší kondici, než jsem sama tušila, a za druhé - při diskuzi mi jedna z dam říkala - no jasně, ty jsi přece ještě mladá - a pak vyšlo najevo, že jsem o čtyři roky starší, než ona. No - neberte to :-)