Proč je dobré napsat závěť
FOTO: ingimage.com

Proč je dobré napsat závěť

30. 8. 2017

Hádky v rodině, finanční problémy, zklamání. To všechno může nastat, když člověk zemře a nezanechá závěť. Nový občanský zákoník vnesl do této problematiky nová ustanovení a podle právníků také poněkud zmatek. Lidí překvapených problémy, které mají po smrti někoho blízkého, přibývá.

Pětasedmdesátiletý Přemek dva roky bojoval s řadou nemocí a věděl, že zvítězit nemůže. Požádal proto manželku, aby mu domů přivedla notáře nebo advokáta, že chce napsat závěť. Odmítla s tím, že přece takto nebudou přivolávat smrt, že tady Přemek ještě určitě řadu let bude. A další její zdůvodnění: V naší rodině přece nikdy žádné neshody nebyly, kdo by se hádal o dědictví. Přemek zemřel a ona se nestačila divit, co se začalo dít.

Notářka se jí při vyřizování pozůstalosti zeptala, zda měl Přemek příbuzné, děti. Měl syna z prvního manželství, kterého neviděl třicet let. Nepohodli se, syn mu neodpustil nový vztah, navíc nikde nepracoval, lumpačil, dvakrát byl ve vězení za krádeže a zpronevěru. Teď se ukázalo, že je jedním z dědiců, že by se s ním vdova měla dělit, a to i o byt, ve kterém žije. Šok. Dědické řízení se protáhlo na více než rok, než se syna podařilo vypátrat. Za tu dobu neměla nárok disponovat s účtem ani vkladní knížkou svého zesnulého muže.

„Kdybych neměla syna a dceru, kteří mi v té době finančně pomáhali, neměla bych z čeho platit poplatky, pojistky, náklady na chatu či auto. Ten lump, který se roky o svého tátu nezajímal, nakonec vznesl nárok i na naši chatu. Štěstí bylo, že jsem ji zdědila po rodičích, tudíž je jen moje. Jenže on to hnal k soudu, nakonec soud jeho žalobu vůbec nepřijal, naštěstí,“ vypráví. Ovšem musela mu vyplatit nemalou částku za podíl z bytu a vkladech na účtech. Teď si, po celé této anabázi vyčítá, že manžela nenechala napsat závěť. „On věděl, proč to chce udělat a já mu to vymluvila, tak hloupá jsem byla,“ říká.

Rozhodněte včas, kdo bude dědit

„Spučasná právní úprava dává zůstaviteli větší prostor než dříve, může například dědice zavázat k plnění různých příkazů a podmínek, budou-li chtít dědit,“ vysvětluje právnička Simona Rašková.

Jinými slovy, můžeme si přesně rozhodnout, za jakých podmínek naši blízcí budou dědit. Tak třeba: Vnukovi sice odkážeme cennou sbírku známek, ale jen za podmínky, že dokončí vysokou školu. Syn dostane rodinnou chatu, ale jen za podmínky, že tam nechá do smrti dožít tetičku. Vnučka dostane vše co zbyde na vkladní knížce, ale jen za podmínky, že nedá kočku po zemřelé babičce do útulku, ale pěkně se o ni bude starat až do její smrti. I když pozor, s tím posledním nápadem, můžeme narazit.

Nový občanský zákoník totiž pamatuje na to, aby si případní svéhlaví a škodolibí lidé takto nestanovili podmínky, které dědicům zkomplikují život. Nemohou si dědictví podmínit například podmínkou: „Odkážu ti byt, když se rozejdeš s Lojzou a vezmeš si Pepu. Tak tohle je možné jen ve filmech. Čímž se otevírá velký manévrovací prostor pro právníky, kteří se už nyní setkávají s případy, kdy si dědicové se závětí nevědí rady.

Paní Pavle například její vzdálená teta v závěti odkázala byt s podmínkou, že se postará po její smrti o její kočky. Jenže koček bylo v bytě nalezeno sedm, byt byl jimi dosti zdevastován. „Jak se mám o ně postarat? To jsem se měla nastěhovat do bytu a žít tam v tom zápachu a špíně se sedmi kočkami, ke kterým nemám žádný vztah, ba přímo se jich štítím? A jak to řešit? Nechat kvůli kočkám dědictví propadnout státu? Vždyť ten by kočky stejně dal ihned do útulku. Je to nesmyslná podmínka tety, která byla celý život pomatená a neměla jiné příbuzné než mě, takže bych dědila stejně, i kdyby tu nesmyslnou podmínku v závěťi nenapsala.“ Zapeklitý případ si nyní přehazují právníci jako horký brambor, Pavla chodí krmit do bytu sedm koček a sousedé si stěžují na zápach a jejich mňoukání, které se ozývá prakticky nepřetržitě, protože kočky tam trpí samotou.

Že tedy vlastně nemáme jistotu, jak pak naše podmínky ve skutečnosti pozůstalí splní? Od toho můžeme pověřit notáře či advokáta, aby to zanedlouho po vypořádání dědictví proklepli. Kočka se proti špatné péči asi bránit nebude, ale tetička může klidně na policii nahlásit: „Vyhazují mě z chaty, ale v závěti bylo jasně uvedeno, že mám právo tady dožít.“

Dědit mohou také druzi a družky

Nové možnosti se otevřely také pro druhy a družky, tedy lidi, kteří s námi žili dlouhá léta ve společné domácnosti, byť jsme nebyli sezdaní. Dříve neměli téměř žádná dědická práva, nyní ano, a to může být pro pozůstalé rovněž překvapením.

V jedné rodině například nedávno zjistili, že na dědictví po otci má nárok i jeho družka, která s ním žila patnáct let. Potíž je v tom, že se svou zákonitou manželkou se nikdy nerozvedli. Tak nějak jim to bylo jedno, nač se v šedesáti rozvádět, říkali oba. Teď je z toho v rodině zmatek, hádky.

Nový zákoník otevřel nové možnosti, a proto je dobré se s nimi seznámit. Není nic nevhodného na tom, sepsat závěť, i když netrpíme žádnou nemocí a smrt nám připadá v nedohlednu. Předejdeme tak mnoha starostem, které by jednou mohli naši blízcí mít. A pokud nám na někom z nich obzvláště záleží, je přece fajn žít s pocitem, že kdyby se něco stalo, nebude se muset s nikým trapně přetahovat o byt, starou škodovku či pár desítek tisíc na spořicím účtu.

Každopádně neuškodí si všechny možnosti aspoň přečíst. Na internetu jsou běžně, včetně formulářů ke stažení, které jsou vlastně vzory, jak by taková závěť měla po technické stránce vypadat.

Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Mike Knizak
vzkaz pro p.libusi Krapovu na vasi odpoved ze dne 30.8.2017 ve 12:31 Moudry clovek me nesoudi,kdyz me nezna a nazor hlupaka me nezjima.
Soňa Prachfeldová
Určitě je dobré sepsat závěť zejména tam, kde jsou noví manželé, či družky, děti z vícero manželství,aby ti, kteří setrvali do smrti , neodešli ponížení a s velkou bolestí a prázdnem. Proto bych už svůj vdovský vztah neměnila, ale o závěti též uvažuji, mám ráda jasno.
Jana Baloušková
Některé příběhy dvojic s neexistující závětí jsou hodně smutné. Moje kolegyně se rozvedla, bývalý manžel si našel paní, která se o něj 15 let starala, dávala svoje finance do společné domácnosti. Muž nečekaně zemřel a vše zdědila nezletilá dcera z prvního manželství. Ona paní přišla o bydlení, auto, zařízení, úspory. V 55 letech měla jen osobní věci a byla odkázaná na milost od bývalé manželky. Ta jí dala půl roku na sehnání bydlení a konec. Lidé se stydí o těchto záležitostech s partnerem mluvit a pak je čeká třeba něco podobného.
Jana Šenbergerová
Ještě jsem ji nesepsala, ale sepíšu. Jeden nikdy neví ...
Libuše Křapová
Zuzano, rozumím ti. Muselo to být hodně těžké. Když jsme se s druhým manželem brali, tak jsme se domluvili na předmanželské smlouvě a na závěti. Když loni zemřel, vlastně žádné problémy s ničím nebyli. Takže za mne - ano, závěť je důležitá. A nechat ji sepsat notářem, ta doma ručně psaná se sice uznává, ale notář vás upozorní na různé možné zádrhele. Poplatek se může někomu zdát vysoký, jsou to ty dva tisíce nejméně, ale za to vyloučení problémů později to rozhodně stojí. A taky bych ještě doporučila budoucí dědice o závěti a obsahu informovat. U nás všechny děti věděli, co a jak po úmrtí jednoho z nás bude - a stejně se jeden zádrhelík našel. Ale byl vyřešen okamžitě a na místě.
Zuzana Pivcová
Má vzpomínka není moc veselá, ale s tématem souvisí. Před lety jsem určitou dobu žila ve společné domácnosti s partnerem, beze svatby. Tehdy to nebylo moc obvyklé. Byl rozvedený, otec dvou dětí, to starší nebylo jeho, ale osvojil si ho. Jednou mi přes spaním říká: Máma povídala, že bych měl tu životní pojistku přepsat na Tebe, mám tam pořád napsáno Manželka. No, to sis vybral dobrou dobu na takovou blbinu, řekla jsem. Za 2 týdny havaroval a zabil se. Zaviněná autonehoda, alkohol a z auta mé sestry vrak. Od pojišťovny téměř nic. Životní pojistka stále se slovem Manželka, takže když nebyla, přišly na řadu děti, které žily s matkou a jiným otcem. Já jsem nedostala nic. Jen jsem, i když sestra byla velkorysá, splácela s pocitem viny to auto. Nepíšu to kvůli penězům, ale jistě chápete, jak to myslím.
Jarmila Komberec Jakubcová
Nový občanský zákoník dále jen NOZ uvádí v paragrafu 1646 důvody pro "vydědění" tzv. neopominutelných dědiců. Jinak každý takový případ je nejlépe konzultovat s notářem, který za poplatek ve výši cca 2000,Kč závěť sepíše.Myslím, že i tento portál má svou právní poradnu a tam sdělí zájemcům více informací. Nejsem právnička, ale obecné informace se najdou v NOZ v příslušných paragrafových zněních.
ivana kosťunová
Napsat závěť je zcela jistě rozumné rozhodnutí, zvláště v rodině, kde jsou vzájemné vztahy komplikované. Ale ona se dá snad i závěť napadnout a rodina se stejně soudnímu projednáváni nevyhne. Velmi zajímavé téma, možná by bylo dobré to ještě více rozvést.
ivana kosťunová
Zplodit dítě je velká zodpovědnost a také povinnost se o ně starat. To znamená zajistit pro ně domov, vzdělání, citovou oporu, a jiné zázemí. To člověk spíš cítí, než by to dokázal vyjádřit slovy. Na druhé straně přibývá dětí z rozvedených manželství, a v tomto případě jsou zákony k otcům dost nespravedlivé, v případě netolerance matky dítěte,nedávají jim dost možností své otcovství vůči dětem uplatňovat. Takže některé vztahy mohou být tímto narušené. Mě osobně by se líbilo, kdyby při dědickém řízení bylo zohledněno i to, zda případný dědic žije řádným životem a zda a jakou měrou se podílel na péči o zestárlého rodiče v době jeho nemoci. Za daleko horší považuji zmrazení všech účtů a obstavení majetku ihned po smrti partnera. Většina partnerů má společný účet a vůči pozůstalým je to nesmírná surovost odříznout je od jejich příjmů.
Libuše Křapová
Pane Knizaku, neznám vaši dceru, ani vás, ale z vašeho příspěvku zní tolik negace, že jsem ráda, že ten zákon existuje. Pokud se k vám dcera chová špatně, na to přece zákon pamatuje, a můžete ji vydědit. Mne spíše napadá myšlenka - jak jste k ní choval vy? Je to přece VAŠE dcera. Vy jste ji vychovával.
Mike Knizak
Nejhloupejsi zakon o neopomenutelnych dedicich.Jako malolety neopomenute;ny dedic ,prosim ano.Ale dospely neopmenutelny dedic ?,proc? .Po rozvodu bylo dcere 20 roku. Nepomahala mi z mym podnkanim ,ziskal jsem nejaky majetek od te doby a ted mam pamatovat na ni , a mit starosti ci bude v zaveti a ci ne?Chore a nesmlslne .V tomto je taky zakon jen paskvil a nedomysleny .