Nemám s kým mluvit. Co s tím?
Ilustrační foto: ingimage.com

Nemám s kým mluvit. Co s tím?

9. 9. 2017

Někdy za celý den neřeknou ani slovo. Někdy promluví jen s prodavačkou v obchodě nebo pozdraví sousedy. Single život má řadu specifických stránek a jednou z nich je to, že člověk nemá s kým mluvit. Někdy je to příjemné, někdy na zblbnutí.

Šestašedesátiletá Ilona se moc těšila do penze. Jenže v rok, kdy do ní nastoupila, jí zemřel manžel. Dvojitá velká životní změna si u ní samozřejmě vyžádala hodně úsilí, aby to všechno nějak ve zdraví zvládla.

„Když jsem se zhruba po roce smířila s tím, že zbytek života strávím sama, uvědomila jsem si, že to obnáší například to, že celé dny s nikým nepromluvím. Já, která jsem celý život dělala sekretářku ve vedení velkého podniku, takže jsem celé dny zvedala telefony, vyřizovala všechno možné, přijímala návštěvy, žertovala s lidmi, kteří na sekretariát přicházeli. Komunikace byla mou hlavní pracovní náplní a myslím, že mi velmi dobře šla,“ vypráví.

Její dcera žije v Německu, jednou týdně jí telefonuje, často jsou v mailovém spojení. „Blízké kamarádky nemám, žili jsme s manželem dost uzavřeně. Byli jsme typ páru, který si stačí sám se sebou a nepotřebuje společnost. Takže teď jsem sama. Jsem ráda sama doma, ráda si čtu, ráda sleduju televizi. Tento způsob života mi až tak nevadí, ale občas si uvědomím, že veškerá moje komunikace za týden spočívala v krátkém telefonátu s dcerou, v pozdravu prodavačce v krámu u nás na sídlišti a nanejvýš v dalším pozdravu sousedce, pokud jsme se náhodou potkaly, což se moc neděje, protože náš velký panelák je dost anonymní prostředí. Někdy si říkám, že za pár let možná přestanu umět mluvit,“ říká.

Podobné pocity má řada vdov, vdovců, rozvedených lidí vyššího věku, kteří už nepracují a většinu času tráví sami. Jejich komunikace s okolím je značně omezená. Někomu to nepřipadá divné, někdo nad tím přemýšlí. „Tuhle jsem se přistihl, že mluvím s kocourem, který se u mě objevil na zahradě. Zřejmě si myslel, že jsem bláznivý, tak už nikdy více nezavítal,“ říká třiasedmdesátiletý Stanislav a vypráví dál: „Žiju v domku se zahradou na konci cesty za městem, takže se běžně stává, že s nikým i dva týdny nepromluvím. Nakupovat jezdím do supermarketu, tam si nepokecám ani s prodavačkou. Nejbližší sousedé jsou mladí lidé, kteří celý den tráví v práci, takže se o víkendech jen tak lehce pozdravíme, když se náhodou potkáme u společných popelnic. Jediný blízký kamarád mi zemřel. Jsem rozvedený už přes dvacet let, celou tu dobu žiju sám. Často jsem na internetu, rád si čtu, ale komunikace tváří v tvář v mém životě v podstatě neexistuje. Dcera říká, že jsem morous, který se straní lidí. Rád bych si občas s někým popovídal, ale kde a s kým? Dcera žije na opačném konci republiky, tak si jen občas zavoláme.  A já nejsem typ, který by chodil do kroužků nebo na organizované akce pro seniory jen proto, aby nebyl sám. A tak prostě mlčím.“

Lidé, kteří nám povídali o svém mlčení, nejsou výjimeční. Rozdíly jsou v tom, jak kdo své mlčení způsobené samotou snáší.  

Mlčení není zdravé    
„Lidé jsou od přírody sociální tvorové a pokud se někdo dostane do situace, že dlouhodobě nemá s kým mluvit, není to přirozené, tudíž ani zdraví prospěšné,“ říká poradkyně v oblasti osobního rozvoje Markéta Tichá. „Právě lidé ve vyšším věku nesou samotu hůře, protože si uvědomují ty změny. Byli zvyklí chodit do práce, komunikovat, být v kontaktu s dalšími lidmi. Najednou o možnost sociální interakce přišli,“ doplňuje.

Psychologové používají termíny situační osamělost a chronická osamělost. Situační je ta, kdy se vypořádáváme s něčím odchodem, s něčí smrtí. Typický příklad: Rozvod a člověk najednou žije jiný život. Přijde domů, s nikým se nehádá, s nikým nemluví. Ale má práci, hledá si jiného partnera,  je ve věku, kdy ví, že ho ještě něco v životě čeká. Chronická osamělost je mnohem těžší věc. Prožívají ji lidé vyššího věku, kteří žijí sami dlouhodobě. Vědí, že jejich děti jsou daleko a nemají na ně čas nebo že na ně prostě kašlou. Nebo děti nemají. Nemají přátele. Buďto si v životě přátelství nehledali nebo jim, vzhledem k vysokému věku, už přátelé zemřeli. Jejich život je jednotvárný, bez sociálních kontaktů, bez vzrušení, bez plánování, co bude další den. Průvodním jevem chronické osamělosti je, že lidé nemají s kým mluvit. Když nad tím zapřemýšlejí, často zjistí, že třeba týden nevyslovili ani hlásku.    

Půl milionu single seniorů  
„Čím je člověk starší, tím více lpí na rodině, na kontaktech s ní. Pro seniory ve věku nad osmdesát let je dokonce rodina a dobré vztahy s ní na prvním místě. Uvádějí, že možnost stýkat se s rodinou je pro ně důležitější než to, kolik mají peněz nebo jakou mají možnost sami o sobě rozhodovat. Komunikace s příbuznými je pro staré lidi zkrátka mnohem důležitější, než pro lidí mladé, jenže v mládí si člověk zpravidla neumí představit, jak starší člověk uvažuje,“ říká geriatr Hugo Přibyl.

Podle Českého statistického úřadu nyní žije okolo půl milionu seniorů v jednočlenné domácnosti, to znamená sami. I kdybychom se teď přiklonili k lepší variantě, že většina z nich má někoho blízkého, kdo je navštěvuje nebo s kým vyrážejí do společnosti, přesto pravděpodobně každý z nich prožívá hodně dnů tak, že nemá s kým promluvit. Zkrátka, mlčení je průvodním jevem single života  ve vyšším věku.

„Bohužel se setkáváme s případy, kdy se lidé rok i déle nedostali z domova, kdy nemají vůbec nikoho, s kým by se mohli kontaktovat,“ říká Aneta Zápotocká se sdružení Život 90, které pomáhá osamělým seniorům. Na jeho krizové lince uvádí až sedmdesát procent seniorů jako příčinu toho, že jsou nešťastní, to, že se cítí osamělí, že nemají s kým mluvit.

Takže jeden aspoň trochu optimistický příběh na závěr. Čtyřiasedmdesátiletá Alena byla typickou představitelkou mlčících seniorů. Po smrti manžela žila sedm let sama. Děti nemá.

„Nikdy jsem nebyla typ, který má hodně přátel. Byla jsem samotářka celý život. Ovšem pak mi došlo, že můj životní styl je cesta do pekla. Byly týdny, kdy jsem nepromluvila. Nebylo s kým. Tak jsem se přihlásila do cvičení pro seniory. Cvičení z duše nenávidím celý život. Ale byla jsem ve fázi, kdy už jen to, že někomu řeknu dobrý večer a postavím se vedle něj v tělocvičně, bude vrchol společenského života. Nakonec jsem tam zjistila, že z úplně stejných pohnutek tam chodí více žen. Už chodíme po cvičení i do restaurace. Dokonce jsem je pozvala k sobě domů. Klábosily jsme čtyři hodiny v kuse. Nevymluvené babky. Teď si dobu mlčení vynahrazujeme. Drbeme, pomlouváme, hodnotíme, smějeme se, těšíme se jedna na druhou,“ říká.

Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Irena Mertová
Také je možno požádat na bezplatné Senior lince Života 90 o dojednání tzv. pravidlených "přátelských hovorů", které vedou se seniory dobrovolníci...
Hana Novotná
Ano, také sem se hodí můj příspěvek. Jsem sama. Ale opravdu sama. U většiny přispěvatelů to tak v důsledku není. Mají tu děti, vnoučata a občas se s nimi vidí. Já mám syna v cizině. mluvíme spolu jen přes soc. sítě a to ne moc často a jinak nikoho. Pokud tu čtu chat, tak tak každý vypráví jak jdou k dětem, že slavili u dětí, mají u sebe vnoučata apod. Ráda jsem mezi lidmi, takže s některými spolupracuji, abych neměla dlouhou chvíli, ale také se často přistihnu, že mluvím sama se sebou a to i venku při chůzi. Jednou jsem někde četla, že je to ale dobře a prospěšné. Takže samota je opravdu od slova sám, ne s rodinou, ne s vnoučaty...
Věra Ježková
Samotu znám víc z mládí. Nejsem typ, který by se chodil někam kolektivně družit. Mám dvě – tři kamarádky. Vím, že přátelství je třeba pěstovat. Někdy je příjemné být sám, být osamělý je smutné a těžké. Jsem moc ráda, že můžu komunikovat zde.
Marie Ženatová
Moje babička byla vdovou a žila sama 20 let obklopená jen svými zvířátky. Vždy když jsem za ní přišla tak si zpívala - říkala mi, když zpívám tak slyším svůj hlas a tak nemám pocit té své samoty. Moje maminka byla vdovou 17 let, ta když byla sama tak si hodně povídala se svou kozičkou i slepičkami. Ale mívala hodně návštěv, ovšem přece jen tu samotu také někdy pociťovala a i když byla mezi lidmi, ráda si se mnou když jsem za ní přijela hodně povídala... Já jsem vdova - sama už 15 let, jsem mezi lidmi, rodinou - ale někdy mne ten pocit samoty také přepadne - to má možná občas každý z nás. Už dlouhou dobu ale každý den večer věnuji několik minut meditaci, kde si proberu co se mi dobrého podařilo, s kým jsem se potkala, co hezkého viděla nebo slyšela a také si vzpomenu co se mi třeba nepodařilo... Ovšem vždy pokorně poděkuji, že jsem den dobře prožila, poprosím o hezkou noc... Toto večerní ztišení mi hodně pomáhá a když se mi zdá třeba i hezký sen - tak snad ani ve spánku nejsem "úplně sama..."
Jarmila Komberec Jakubcová
Samomluva bývá příležitostí promluvit si s rozumným člověkem.
Alena Vávrová
Byla jsem 15 roků sama, i když to nebylo díky mé povaze až tak zlé, tak jsem takové dny i týdny také zažila. Já jsem si zpívala. Dokud jsem měla společnici ve své čubince, bylo to ještě OK. Ale pak ... Díky notné dávce štěstí se mi to podařilo na poslední chvíli změnit. Už mi šlo vážně o zdraví.
Jarmila Dvořáková
ono tohle není problém jen seniorů. Jsem mladší a samotářka a o víkendu nebo svátcích mám také problém s někým promluvit a ani už nevím o čem.
Martina Salingerová
Když moje matka osaměla po úmrtí manžela, radil jí obvodní doktor, aby nezapomněla mluvit. Když se ho ptala, jak to má zařídit, řekl jí, aby se každý večer posadila před zprávy v televizi, a celou dobu nadávala, nadávala a nadávala. Aby si udržela řeč. Nevím, jestli by člověk znal znal tolik méněslušných slov, hlavně u zpráv ČT.
Olga Štolbová
Ano, ano, ano. Jsem na tom stejně, mluvím doma s kytkama, s radiem, s televizí. Už nemám ani kočičku, s tou jsem si povídala o všem a ona o to stála, to bylo na ní vidět. Opravdu mám ráda samotu, ale když je něčeho moc...