Ráno na Pasohlávkách
ilustrační foto: pixabay.com

Ráno na Pasohlávkách

24. 8. 2017

Novomlýnské nádrže – přehrada a laguny v nejteplejší lokalitě v Čechách. Velká vodní plocha, která připomíná klidné moře, na jehož druhý břeh dohlédneš. Rušná část jižní Moravy pod bílými Pálavskými vrchy. Denní shon tu nabývá nebývalých obrátek, protože každý metr je ekonomicky využit tak, aby se sem vešlo co nejvíce stanů, karavanů a bungalovů. Co nejvíce stánků a atrakcí.

Přesto i zde jsou jitra tichá.

Tak tichá, že otevírání zipu u stanu připomíná jízdu na bobové dráze. Všichni ale ještě spí. Z vodních radovánek jsou zmožení, ze sklípků také, a tak v klidu dospávají předchozí náročný den.  Venku je pouze modrá obloha, opar nad vodou a pár rybářů, kteří ještě netuší, že jim brzy nějaký nešikovný surfař smotá všechny vlasce dohromady. Vycházející slunce barví hladinu a maličké vlnky uklidňují natolik, že psychoterapeuti, psychoanalytici, psychiatři a psychologové mohou jen závidět úspěšnost léčby stresů a jiných duševních zátěží. Stačí jen chvíli sedět na břehu nebo se splývavým pohybem ponořit do teplé vody a starosti odplouvají společně s Dyjí dál po proudu. Se starostmi odpluje i ta poslední večerní sklenka vína a jste připraveni opět bez výčitek svědomí na nový příliv veltlínů. Od břehu se vracím ke stanu, abych připravila snídani, abych ještě využila poslední chvíli, kdy si mohu rytmus života řídit sama, a pomalu se připravila na shon, který nastane jako mávnutí proutku, když skončí mé ráno. Jsem ráda, že jsem skřivan. Jsem ráda, že se svým časným vstáváním nepřipravuji o nejkrásnější část dne.

Mám totiž rána ráda v jakékoliv podobě.

Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Hezké...
Alena Vávrová
Já jen jela kolem, ale znám to z podobných vyprávění jako je to vaše. A určitě se tam chci podívat, i na druhý břeh a vylézt na tu věhlasnou Pálavu. Bohužel jsem taky sova, ale občas stihám fotit i východ slunce ;-) .
Věra Ježková
Hezky napsané. Ráno si ovšem dokážu vychutnat jen výjimečně, jsouc sova.
Eva Mužíková
Byla jsem tam s Vámi.....
Věra Lišková
Jsem spíš sova, i když rána popisujete moc krásně. Stanování by se mi po letech zase líbilo.
Marie Ženatová
Díky za milý článek, také mám moc ráda krásná rána - jsem také skřivan...
Zdenka Jírová
Na pobyty na břehu Dyje mám ty nejkrásnější vzpomínky. Je tam opravdu krásně.
Elena Valeriánová
Blanko, ani nevíte, jak vám rozumím. Rána jsou i pro mě tou nejkrásnější denní dobou. Ráda se dívám jak vstává den, vnímám to ticho, probouzení se ptáků, motýlů... Napsala jsem před časem článek " Nejkrásnější jsou ta obyčejná rána" a vidím, že to máme nastaveno stejně. Až na to focení, bez fotoaparátu by to nebylo pro mě to právě nejkrásnější ráno. :-)
Hana Rypáčková
Dyje nikdy nespěchá a proto i ráno u ní musí být klidné a tiché... Pomalu prázdnin končí a klid a ticho bude jen pro nás rentiéry .
Zuzana Pivcová
Krásné ráno, určitě příjemnější než v sídlištním paneláku. Ale i já si teď konečně trochu užívám venkova. Ještě pár dní.
Blanka Macháčková
Teď jsem chtěla odpovědět, že málokdy fotím a klikla jsem si na pět hvězdiček. Prostě a jednoduše jsem se hezky pochválila. Poslední fotoaparát jsem utopila v sodovce. (Rozlila se mi do tašky).
Naděžda Špásová
Blanko, jak poeticky přiblížené ráno. Jen ten kemp by mi trochu vadil. A kde jsou fotky s tou krásou?