Hrátky s češtinou - pravolevo
Foto: archiv autorky

Hrátky s češtinou - pravolevo

25. 8. 2017

Než jde dítě do školy, mělo by ovládat strany pravou a levou. Pak samozřejmě pravice je vpravo, levice je vlevo. Horší, když se podíváme do zrcadla, tam už je pravice vlevo a levice vpravo. Taky může zmást, že máme srdce na pravém místě, ale takových jedinců zaznamenala lékařská věda jen několik, normálně je srdce vlevo. Pravobok a levobok na lodi bych mohla poznat, asi se budu řídit čelem lodi. Naopak mi dodnes dělá potíže určit, které dveře jsou levé a které pravé...i když nametený jedinec je rád, že najde ty pravé, i když jsou levé. A zase mne napadají hlouposti. Zvonilo pravé poledne - a co levé poledne? Přišla jsem v pravý čas, co kdybych přišla v levý čas? A co králův levoboček, má král i pravobočka? Najdeme víc takových nesmyslů?

levitace - pravitace

levota-pravota

pravoslavná - levoslavná církev

lev-prav

levhart-pravhart

levně-pravně

sleva-sprava

levandule-pravandule

poleva-poprava

plevel-ppravel

nálevka-nápravka

pravda-levda

pravomoc-levomoc

dopravní-dolevní

příprava-příleva

oprava-oleva

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Vávrová
Tak toto mi ušlo a je to zase bezva. V těch dveřích jsem neměla jasno ani já, když jsem před lety dávala troje vyměnit.
Zuzana Pivcová
Když někdo (třeba z partnerů) sleví ze svých nároků, může tím spravit situaci.
Libor Farský
Dobrý námět. Také jsem už někde (asi v politice) použil levoboček - pravoboček. Dnes se mi zatím nejvíc líbí příspěvek Marcelky Pivcové. Jó a doporučuji Ti, Helenko, mrknout se do vtipů, kam jsem dnes vložil hrátku ze Všechnopárty.
Helenka Červenka
Pro Věrku - vždyť v tom ztrácení původního významu leva a prava je to kouzlo českého jazyka. Babička říkávala: Do jídla jak lev a do práce jak dva leví...a byla blízko pravd/levdy a ani jedno slovo nemá nic společného se stranami (ať malými či velkými)
Helenka Červenka
ano, ale ještě se dveře otevírají dovnitř a ven - tak se k nim musím postavit tak, aby se otevíraly kam? Pak už se budu držet těch pantů :-)
Karel Hyndrák
Staň se křídlem dveří. Jestli jsou panty vpravo, jsou to pravé dveře.
Věra Ježková
Tak třeba: pravidlo – levidlo, pravnuk – levnuk, pravdomluvný – levdomluvný, levárna – pravárna, levandule – pravandule, levitace – pravitace. Ale přiznejme si, že to není gramaticky úplně čisté a původní pravolevý záměr se v některých případech vytrácí.
Helenka Červenka
Jirko, vylévěj nám o tom ještě chvilku :-)
Jiří Libánský
Ulevíme plán přílevy na výlevu k Pravému Hradci?
Jitka Hašková
Helenko, bezva. Obdivuji tě, jak krásně vládneš češtinou.
Marcela Pivcová
Helenko, tentokrát mne napadlo to, co v lidové mluvě doopravdy existuje a spolu souvisí: Když se někdo dokáže jaksepatří upravit, potřebuje si pak rozhodně i ulevit.