Hnízdění čápů 2017 u nás
Foto: autorka

Hnízdění čápů 2017 u nás

26. 8. 2017

Letošní čapí samec byl prvně na toužimském pivovaru spatřen začátkem dubna. Jako vždy přiletěl nejprve sám, aby trochu opravil hnízdo po zimě a připravil ho pro přílet samičky.

 cap-sbira-vetve.jpg

Družka přiletěla do týdne, ještě pár dní společně vylepšovali své bydlení, aby poté mohlo dojít k čapímu pojímání.

 pojimani.jpg

A potom jsme již čekali, až se po více než měsíci vylíhnou mláďata. Ty jsme prvně spatřili kolem poloviny června, kdy již vykukovaly jejich hlavičky z hnízda a jako poslední roky, byla to dvě mláďata.

dve-hlavicky.jpg

Letos se po pár letech smůly, kdy čápata byla různě zdravotně nedokonalá, narodili nejspíš zdraví jedinci, neboť krásně rostli a v srpnu začali i létat. Oba na dálku vypadají v pořádku (ale nejsem ornitolog).

capata-v-srpnu.jpg

V současné době již staří i mladí čápi opustili Toužim a odletěli na ptačí stanoviště, aby potom společně všichni odlétli na zimoviště do Afriky.

 

 

 

 

 

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Hudečková
Děkuji všem :-)
Ilona Kolářová
Strašně ráda čtu takové články.
Zdenka Jírová
To je krásné povídání o čápech, moc se mi líbí a vždy si o nich ráda něco přečtu. Fotky se vám povedly.
Věra Ježková
Hezké.
Lenka Hudečková
Děvčata, i pro mne byli čápi tady v Toužimi novinkou, z Liberce jsem je znala max. tak ze ZOO :-). Jsem tu již 7 let a ještě mě to pozorování neomrzelo :-)
Alena Tollarová
Pěkná čapí reportáž. Škoda, že poblíž mého bydliště nikde nejsou, taky bych je ráda pozorovala.
Lenka Hudečková
Paní Kollinová, bohužel jsem nebyla přítomna, protože jsem byla v práci, ale ihned po akci, to bylo asi v roce 2014, mi jeden fotograf přinesl fotky z kroužkování. Zajímavá akce...vloni ani letos, kdy sleduji čápy více než dříve, tak se kroužkování asi nekonalo...nebo jestli ano, tak když jsme byli v červenci v Jeseníkách.
Eva Mužíková
No vida, radostná informace o stavu čápů v Toužimi.
Jiří Hudeček
Letos jsme měli z čápů radost. Přilétli zřejmě noví, v plné síle a mladí byli také čilí a stále létali a někdy i nám nad hlavami. 22.srpna odlétli a už jsme je neviděli. Tak hodně štěstí....
Zuzana Pivcová
Na výletě, kde každé léto pozorujeme čápy na hnízdě, už jsme je neviděly. Podle Tvého článku jsme usoudily, že už odlétli na shromaždiště. To mě uklidnilo, že se jim nic nestalo.
Naděžda Špásová
Leni, ti čápi jsou nádherní. Jsou to prostě impozantní tvorové. Taky jsme letos měli to štěstí a v Blatné jsme se s nimi setkali. Máš to moc pěkně udělané. :-)
Elena Valeriánová
Leni, dnes ráno jsem si říkala, že se tě musím na tvé čápy zeptat. To když jsem viděla jednoho jediného u nás jak upravuje a čistí hnízdo. Sporadicky se tam objevují dva, ale nevím jestli jsou to mladí a nebo rodiče. Snad se celé rodince daří dobře.