Michal Horáček: Jsem staré železo
FOTO: archiv autora

Michal Horáček: Jsem staré železo

5. 9. 2017

Jsem staré železo.
Staré i proto, že už mám vnuky a starší z nich jde právě do školy. I proto, že jsem překročil hranici důchodového věku. A hlavně proto, že jen co se na mě mladší kouknou, hned vidím, jak si mě otaxírovali: jako staré železo, které udělá nejlíp, když nebude moc překážet.              

Poctivě řečeno: nedivím se jim. Žijeme v době, která je historicky unikátní. Všechny ty kdysi mocné „rady starších“, opodstatněné životní zkušeností, ztrácejí autoritu i pravomoce. Mnoho z kompetencí, které jsme si osvojili, jsou ve věku překotného technologického rozvoje náhle k ničemu. Perspektivní jsou naopak ty, které my neovládáme a nejspíš už neovládneme. Ať už jde o práci s počítačem, chápání struktur Evropské Unie, znalost cizích jazyků, síť přátel v širém světě…              

A přesto: je naše životní zkušenost skutečně bezcenná? Copak už neplatí, že teprve na sklonku dne je člověk schopen uvidět na nebi hvězdy, které v plném jasu neviděl, ačkoli tam byly?            

Jsem si jistý, že to platí. Že životní zkušenost je velká, důležitá hodnota. Mladý člověk ještě nestačil zažít nevyhnutelné životní prohry, a poprat se s jejich následky. Netuší, jak vzácné jsou životní výhry a jak dobré je vážit si jich. Ještě neví, co to obnáší, zemře-li mu otec…            

Respekt k přednostem pokročilého věku není ode mne jen planým teoretizováním. Třeba pro písňové album jsem si vybral jako protagonistu šedesátníka – ten ať vypravuje! I když má pleš, brýle nemálo kil přes ideální váhu. Když jsem se svým úmyslem seznámil vydavatelské domy, sklidil jsem nezájem nebo přímo špatně tajený posměch. Copak nechápu, že současnost patří mladým, a samozřejmě „krásným“? No, to jsem pochopit odmítl. Vydal jsem pak to album s šedesátiletým debutantem Františkem Segradem sám. A stalo se, že posluchači všech věků řekli: zajímavé to je! A neříkali to do větru, ale prostřednictvím svých peněz. Koupili těch cédéček tolik, že albu Segrado zajistili platinový status. A ne staroželezný.              

Máme tedy pořád co říct. Vezměme to vážně. Nemusíme ani zpívat, stačí vyprávět. Ty příběhy, které někdo odvyprávět musí, aby se neztratily a zůstaly součástí naší rodinné i národní paměti.  Ani v proměnlivém světě se všechno nemění. Jistě ne to, že hledáme, co je dobré a co zlé. A že přidáváme vlastní důvody k zásadní myšlence, že dobro musí nad zlem vítězit a že v tom zápase musíme pomáhat.             

Pojďme to říct svým mladým ještě dnes. Věřím, že jako po staletí, i dnes to od nás přinejmenším v koutku srdce očekávají.    

 

Michal Horáček

 

i60.cz.jpg

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(3.6 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
zuzana šišková
Děkuji panu Horáčkovi za zpevnění půdy pod nohama pro 60+. Pronásleduje mě nejistota, že bych měla ustoupit do stínu a přesto se mi nechce. Pořád mám pocit, že máme ještě co říct. Že dialog a prolínání starého a nového je "cesta". Jen najít společná slova a jejich obsah. Nepodceňovat a neodsuzovat se mezigeneračně. To je cesta do nikam. Znovu na začátek.
Zdenka Jírová
Já proti mpanu Horáčkovi jako výbornému textaři a hudebníku nic nemám, ale do politiky by se nutit neměl, nic o tom neví. Co by řekl tomu, kdyby se mu do hudby nebo textů pletl třeba Kalousek?
Věra Ježková
Myslím, že je-li něco zde předvolební kampaň, pak je to článek pana Horáčka, nikoli diskuse k němu. A mám dojem, že probíhá slušně.
Marie Metelková
Pana Horáčka mám dlouhá léta velmi ráda a kdyby po jeho boku stála paní Ruth, jeho šance by byla jistá.Mladá paní z fotografie by pod jeho vedením jistě s nadšením hrála první dámu. Komu chce vlastně splnit sen? Škoda.
kety stertt
Jsem si jistý, že to platí. Že životní zkušenost je velká, důležitá hodnota. Mladý člověk ještě nestačil zažít nevyhnutelné životní prohry, a poprat se s jejich následky. Netuší, jak vzácné jsou životní výhry a jak dobré je vážit si jich. Ještě neví, co to obnáší, zemře-li mu otec… otcové umírají i mldým.horáčku..nebo se může stát i to,že se dítě narodí po smrti otce..
Dagmar Bartušková
Taktéž to vnímám jako předvolební kampaň. Pan Horáček je výborný textař. Koho budu volit nebo nebudu, to si s dovolením nechám.pro sebe. Pak by nemělo smysl chodit k volbám a za uz vubec ne za plentu.
Elena Valeriánová
,už mu chybí ....
Elena Valeriánová
Myslím si, že ti "nadšení naivní sázkaři" měli mít rozum a neničit si hazardem život svůj a svých rodin. Kdyby to nebyl Horáček, byl by to jiný "odvážný, poctivý a důvěryhodný člověk". Jen naivní a hloupý člověk si může myslet, že ty úspory může mít kdokoli z poctivé práce. Ne, Michal Horáček stejně jako Miloš Zeman není mým kandidátem. Horáček může mít za peníze vše nač si vzpomene, už mi chybí jen královská koruna a bydlení na Hradě.. Zeman by se měl stáhnout na Vysočinu a v klidu dožít. Je na něm vidět, že už má dost. Nelíbí se mi předvolební kampaň tady na íčku. Jo, já jsem si myslela, že na fotce je s dcerou a vnučkou.
Antonín Vácha
Vážená paní Řežábová, předpokládám, že budete volit Zemana, arogantního a neomaleného alkohoholika. Je to vaše volba. Ale nešiřte tady veřejně nesmysly a nepravdivé pomluvy, které čtete v nějakém bulváru či Haló novinách.
Květa Řežábová
Oldřich Čepelka 5.9.2017 15:33 : "...Je to odvážný, poctivý, důvěryhodný člověk...." Na rozdíl od vás pane Čepelko si myslím pravý opak o člověku, který byl za totáče registrován v StB složkách jako spolupracovník a asi proto směl cestovat na Západ zatímco obyčejnému tvrdě makajícímu občanovi nebyl povolen ani výjezd do Jugošky na dovolču k moři.... Jako textař dobrý, jako majitel sázkové Fortuny zbohatlý na zničených životech spousty porevolučně nadšených naivních sázkařů naprosto nepřijatelný pro funkci hlavy státu
Elena Valeriánová
Ševče drž se svého kopyta.
Lidmila Nejedlá
U mne... politická NULA.
Zuzana Pivcová
Pro mě byl a je pan Horáček spojen s krásnými písňovými texty, které většinou zhudebňoval zesnulý Petr Hapka. Pro Hanu Hegerovou, ale něco i pro Lucii Bílou a jiné, včetně textu S cizí ženou v cizím pokoji. Jsou to působivé a formálně dokonalé básně zralého člověka, kéž bych se uměla tak vyjádřit. Tady mě zaujalo, že pan Horáček uvádí, že ve svém věku sklidil nezájem nebo dokonce i skrytý posměch vydavatelů. A to patří mezi tzv. celebrity, což teprve, kdyby se dostal do situace normálního řadového šedesátníka či výše? Takhle do té situace alespoň trochu nahlédl. Za sebe ho nebudu nijak jinak kritizovat, protože mi to nepřísluší.
Oldřich Čepelka
Ale proč sem, paní Poddaná, píšete tu půlku, která není pravdivá? Odkud jste ji načerpala? Proč falešný? Proč automaty? Kde řekl, že ho děti sázkařů nezajímají?
Tereza Poddaná
Horáčkovi bych nikdy hlas nedala. Je to falešný člověk, který rád moralizuje a poučuje. Káže vodu a sám pije víno. Podnikal v hazardu, získal peníze na neštěstí jiných a vůbec mu to nevadilo. Kdysi v jednom rozhovoru řekl, že ho děti sázkařů nezajímají, páč rodiče mu chtěli vzít jeho peníze. Neštítil se ani automatů, fujtajbl. Vůbec nevím proč by měl být prezident a krmit už jeho tak nafouknuté ego nehodlám. Ještě, že tu je Drahoš, kterému z celého srdce dám hlas ráda.
Oldřich Čepelka
A co na tom, jestli to je součást předvolební kampaně? Dneska vám televize přeruší film reklamní nabídkou vložek, piva nebo auta, a ani se proti tomu neozýváte! Přitom informace a názory kandidáta jsou mnohem důležitější pro nás všechny. M. Horáčkovi fandím (jako p. Vácha), nikdy nedělal podrazy, podnikal (s předstihem, ale nikdy podvodně) a kromě bolševického pseudozákona nic neporušil. Je to odvážný, poctivý, důvěryhodný člověk. A neotírejme se o jednotlivé zcestné výroky (klec se lvem), takových každý z nás za život zplodil spoustu. Konečně, ještě s panem Drahošem, první dva prezidentští kandidáti, kteří si zaslouží náš hlas.
Eva Palme
Hlavně, jestli si pan Horáček uvědomuje, že na fotce vypadá jako děda s dcerou a vnučkou a redakce, že není apolitická, neb článek je zjevně předvolební tah.
Ilona Kolářová
Mně celkem Horáček nevadil, ale zprotivil se mi prohlášením, že pokud se stane prezidentem, nechá postavit na Hradě klec s divokými lvem, takže u mě definitivně skončil. A ani nemá moc charisma. Volím Drahoše.
Marie Doušová
Pane Horáčku, žasnu a nevěřím svým očím!
Antonín Vácha
Hezky jste to napsal, pane Horáčku. Já vám fandím, nejen v oblasti hudby či kultury, ale i v politice. Jsem rád, že na Hrad kandiduje také někdo, kdo nemá špinavé ruce od čekého politického hnoje, který se tady za minulých vlád (vpravo, vlevo) kydal. Prezident má být nadstranický, má mít nadhled, má být srozumitelný, při smyslech (je to přeci jen hlava státu), přímočarý a také finančně zajištěný, aby nemusel podléhat svodům byznysu, či lézt do zadku Číně a Rusku. Takže ano, pro mne jste dobrým kandidátem.
Věra Ježková
Souhlasím s panem Horáčkem, že životní zkušenost je důležitá. Což je ovšem asi to jediné, co na něm v posledním období shledávám sympatického. Je výborný textař. Jako politik, dokonce kandidát na prezidenta, je pro mne ovšem naprosto nepřijatelný.
Marie Havrlíková
Což o to, článek je to hezký, naprostý souhlas. Avšak i já si pamatuji, jak pan Horáček komentoval u politiků (Topolánek, Paroubek)výměnu manželky za mladší model jako zoufalý koncept stárnoucího muže. A hle. No nic, jinak mu fandím co se týká skvělých textů, i projev má příjemný, je přemýšlivý, umí naslouchat.Jenže díky hazardu holt nemá šanci ve volbách. Vše se něčím platí, i úspěch.
Jana Baloušková
Pamatuji si výrok pana Horáčka na téma výměny již postarších manželek za mladé, atraktivní, podle vzoru politiků a dalších movitých mužů. Prý by to nikdy neudělal.
Jiřina Votavová
Volba prezidenta bude v lednu, tak je podle mne logická i předvolební kampaň. Záleží na každém kandidátovi, jakou cestu si zvolí a na nás, koho si zvolíme. Někdo si ji financuje z vlastních peněz, jiný hledá sponzory a další zase oznamuje číslo svého účtu. Nevidím na tom nic špatného. A pan Horáček mi je sympatický. *****
Marie Franková
Pan Horáček zřejmě už neví kudy kam, že oslovuje i "stará železa" na I60. Krásně naaranžovaná předvolební fotka - původní manželka by se tam tak nevyjímala...
ivana kosťunová
Pan Horáček krásně hovoří a nic neříká. Fotky s dětmi mu mládí nepřidají, je to již trochu opotřebované klišé. Zajímalo by mě, kdy napsal svůj poslední písňový text. Článek hodnotím jako velmi podbízivý - prostě předvolební kampaň.
Svatava Páleníková
Moc pěkné zamyšlení. Přeji panu Horáčkovi jen krásné chvíle s rodinou a hodně inspirace k další tvorbě. Vaše písňové texty jsou úžasné.
Hana Rypáčková
Já jsem ho fakt brala, ale to se nijak nedral do politiky. V tomto článku je mi protivný.