Jak se díváte na homosexualitu?
ilustrační foto: pixabay.com

Jak se díváte na homosexualitu?

11. 9. 2017

Své příběhy jsem již zde psala, tentokrát jsem se rozhodla napsat příběh trochu netradiční.

Prodávám pátou sezonu a znám spoustu lidí. Vím o sobě, že jsem ukecaná, ale mám lidi ráda a ráda si s nimi povídám. Vlastně nejsem ukecaná jen já. Těší mne, že si zákazníci, ale i děti, se mnou popovídají. Aspoň mi čas rychle uteče, zvláště když prší nebo je chladno a moc lidí nechodí. 

Chodí mi tu hodně párů kluků nebo děvčat, vedou se za ruce. Nikdy mi to nevadilo a nepozastavuji se nad tím. Vždy jsou příjemní a občas si popovídají. Jednou přišel pán, koupil si zmrzlinu a chvíli stál a povídal. V tom prošel kolem šedivý pán asi 80 let, který vždy když prochází, pozdraví. Ihned jsem se dověděla, že je to „teplouš“ a tak podobně. Pokrčila jsem rameny a řekla, že to je každého věc. A protože jsem s ním nesdílela jeho negativní názor, raději odešel. Přišel i homosexuál, na kterém to bylo poznat podle chování i řeči. Rozhodně mi tito lidé nevadí. I oni mají smysl pro humor.

Nedávno se u stánku zastavil mladý muž, kterého znám od první sezóny, ale jen od vidění a pozdravu.

Vysoký, hubený, krásy moc nepobral, v uchu náušnici, bez předních zubů, ale vždy s úsměvem pozdravil a přitom se červenal. Nečekejte žádnou romantiku, i když si myslím své o lidech, kteří nedbají o své zuby, vždy jsem mu s úsměvem odpovídala.

Letos se poprvé odhodlal a kromě pozdravů se zeptal, jak se mám, nebo jak to jde, a když přijdou zákazníci, pozdraví a odejde. Také si postěžuje na bydlení a práci, a že si vyhledal lepší práci v Tescu, tak snad mu to vyjde. Ale líbilo by se mu to v Lidlu, ale tam ho asi nevezmou. Tak nějak spolu komunikujeme po kouskách. Až nedávno…

„Dobrý den, jak se máte?“

„Dobrý, děkuji, jde to. Počasí přeje. Viděla jsem vás, jak jste šel do obchodu, ale byl jste zabrán do telefonování, a tak jsem vás nechtěla rušit.“

Ále, sháním milence, potřebuji to.“ A ukázal směšné pohyby. “Pochopila jste to, že?“ povídá dál i se samozřejmým úsměvem a červený ve tváři.

„Pochopila“, odpověděla jsem s úsměvem a trochu i zaskočená, ale nedala jsem to na sobě znát. Rozhodně jsem si o něm nemyslela, že je homosexuál. Protože jsou to lidi jako každý jiný. Neodsuzuji je. Zazvonil mu telefon, omluvil se a popošel si hovor vyřídit. Po chvíli zamával a odešel.

Za pár dnů se opět zastavil. „Dobrý, jak se máte?“

Dobrý, díky, jde to. A co vy? Vyšlo vám to rande?“

„Ne, musel jsem si posloužit sám. Ale včera jsem to přepískl.“

„Jak to, co jste provedl?“

Naklonil se ke mně blíž. Přece jenom to nemusí všichni slyšet: „Dva kluci a jedna holka. Já byl spokojený, ale nevím, co ta holka.“ Povídá úplně přirozeně, jako by se bavil se svým kamarádem, a nepřestává se usmívat. Jen té červeně má v obličeji nějak méně.

Postavil si na bočním okénku nějaký nápoj v plechovce. „Mohu, nevadí to?"

"Ne nevadí"

"Čím se člověk pokazil, tím se má napravit, že?“

„Zrovna to jsem vám chtěla říct.“

Postál ještě asi půl hodiny. Rozpovídal se o tom, že mu je 34 let, co rád a jak vaří, a že ho učila vařit babička. Také povídal o své minulosti, kdy tropil hlouposti, bral drogy, a že je rád, že se z toho dostal. Potřebuje jiné bydlení, protože poblíž se ukazují jeho bývalí kamarádi a jemu to je nepříjemné. Také se rozhovořil o své orientaci. Povídal o tom s úplným klidem a zjistila jsem, že už se vlastně vůbec nečervená. Možná si neměl o tom s kým popovídat. Pro mne je to ale člověk, jako každý jiný. Je to ale jenom můj názor, a na ten má právo každý.

Vždyť jsou stejní jako ostatní, jenom milují stejné pohlaví. Nikdy jsem proti nim nic neměla, může to potkat kohokoliv z rodiny nebo známých. Ale nikdy jsem si s nimi také nepovídala. Tak proč je hned odsuzovat.

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Danuše Onderková
Paní Votavová, ty "směšné pohyby" to byl jen náznak, jinak by se mne neptal, jestli jsem to pochopila. A co se týče toho dalšího na co poukazujete, nepíši, že by o tom více povídal. A jenom takhle heslovitě něco říct, mi rozhodně nevadí. A rozhodně mi nevyprávěl žádné vulgarity, ani co doma prováděli. Tak nevím, proč bych se měla nad tím pohoršovat. Náš rozhovor jsem si nenahrávala a proto rozhovor je trochu zkreslený. Po týdnu nebo 14 dnech si rozhovor nepamatuji slovo od slova.
Jiřina Votavová
Připadá mi, že jsem četla jiný článek nebo jsem asi "jiná". Také jsem upovídaná, i když se to nezdá, nejsem žádná puritánka a myslím, že jsem i trochu psycholog, ale koukat na "směšné pohyby" někoho, kdo potřebuje s....... nebo poslouchat, že "si musel posloužit sám" nebo jak to dělají "dva kluci a jedna holka", fakt nemusím. Věřte, že toto tento mladík vypráví každému, kdo je ochoten ho poslouchat. Takový "lidumil" zase nejsem, i když ráda pomohu. Píši o tom třeba v jednom mém článku "Lidé kolem nás...".
Marie Seitlová
Danuš, moc pěkně jsi popsala situaci u stánku. Vím, že Tě tam mají rádi a i tento kluk se Ti proto svěřil.
Alena Tollarová
Danko, i na tomto Tvém příběhu je vidět Tvoje empatická duše a to, že neděláš mezi lidmi žádné rozdíly a měříš všem stejně. To, že se na lidi usmíváš, některé přiměje i k tomu, že Ti svěří svoje starosti i radosti. A já Ti fandím a mrzí mě, že Tvůj stánek je na druhém konci republiky.
Jiřina Votavová
Znám takto orientovaných několik mužů a jednu ženu. Pokud to někdo neví, nic nepozná. Jsou to inteligentní lidé, s kterými se můžete bavit slušně a o čemkoliv. Danušky mladík není typický příklad homosexuála, ale podle mne jednoduchý kluk z ulice. Někteří si tímto způsobem i přivydělávají, ale homosexuálové nejsou. Já bych se příště diskuzi s takovýmto člověkem vyhnula, i když s homosexualitou žádný problém nemám.
Zorka Horká
Když otevřeně, tak otevřeně. Je mi úplně jedno, jestli je někdo homo, bi nebo hetero. Jen si nějak nedokážu představit situaci, že by mi člověk jakékoli sexuální orientace při běžném hovoru svěřil, že mu sex chybí a pochlubil se autoerotikou a posledním sexuálním zážitkem.Mám za to, že právě tolerance k takovýmhle situacím je na vině úpadku morálky. Nemyslím si, že je to puritánství jen si zkrátka myslím, že intimnost je intimnost. Patří tak trochu k pošetilosti nás seniorů, že chceme ukázat, jak jsme in. Jsem tedy bílá vrána, bez toho abych lidi dělila na homo, bi či hetero. (to opakuji jen pro pořádek). :-) Nesoudím lidi, jen se snažím přemýšlet ne podle toho, co kdo čeká a co je trendy....
Soňa Prachfeldová
Danko díky !!!
Lubomír Müller
Krásný, malý fejeton ze života. Moc pěkně napsané.
Alena Vávrová
Danuško, palcuju!!
ivana kosťunová
Právě vysílají o této problematice pořad na ČT2
Věra Ježková
Za svoji sexuální orientaci nikdo nemůže. Považuji za správné, že spolu mohou homosexuální páry žít v legálním svazku. Trochu problém mám ale s tím, když spolu vychovávají děti. A co se mi vůbec nelíbí, jsou různé festivaly jako Prague Pride, kde homosexuálové svoji orientaci okázale předvádějí. Výraznější projevy blízkosti na veřejnosti nemám ráda u nikoho.
Naděžda Špásová
Danko, jsi rozený psycholog a máš můj obdiv. Nemám vyhraněný názor, ale všeobecně nemám ráda přílišné důvěrnosti na veřejnosti, ať jsou jakékoliv orientace. Jinak je to každého věc. Umíš to hezky povyprávět. :-)
Jana Šenbergerová
Neznám jich moc, ale jsou stejně různí jako většina populace. Někdo se rád zviditelňuje, protože ho to těší, někdo proto, že jinak neumí dát najevo svou potřebu někam patřit. Většinová společnost jim jejich úděl nikterak neusnadňovala, a dodneška neusnadňuje, přestože se tváří, že je nad věcí. Není nic horšího, než dělat z jinakosti problém. Nevidím důvod, proč by měli dva muži zplodit dítě, když je často nezplodí ani muž se ženou. Dovedu si ale představit, že dva muži mohou spolu vychovat dítě stejně jako dvě ženy. Dobrý článek, Dano.
Jarmila Komberec Jakubcová
V žádném případě tyto jedince neodsuzuji ale ani si nemyslím, že jsou lepší než většinová společnost. Vadí mně jejich pochody a jejich okázalost s jakou dávají nám hetero jak jsou výjimeční, mimořádní a tudíž jak si zaslouží naši toleranci a obdiv.Vážím si každého slušného člověka ale dva muži prostě dítě nezplodí ani s pomocí nejmodernější mediciny.
Zuzana Pivcová
Poznala jsem jich už několik a vždy jsme spolu vycházeli velmi dobře. Vadí mi jen poněkud takové ty veřejné okázalé průvody, to se mi nelíbí. Víc mi ale vadí, pokud někteří lidé vnímají homosexualitu jako charakterovou vadu. A myslím, že ti, kteří věří v reinkarnaci, vědí, že duše je bezpohlavní. Díky, Dano.