Den v Táboře aneb Do jednoho srdce se vešla celá zoo
Foto: autorka

Den v Táboře aneb Do jednoho srdce se vešla celá zoo

9. 9. 2017

Jistě se shodneme na názoru, že pro zvířata je nejlepší žít v přirozeném prostředí. Jestliže však zásahem civilizace nebo přímo lidskou rukou hrozí zvířeti pomalá nebo rychlá smrt, je určitě nejlepším řešením poskytnout mu náhradní "přístřeší" - a to v podobě útulku, záchranné stanice nebo zoologické zahrady. Ta se mnohdy ujímá nejen ohroženého jedince, ale více zástupců ohroženého živočišného druhu.

Před dvěma lety pronikla u nás na veřejnost kauza táborské zoologické zahrady, která se po několikaletých problémech s úřady dostala do obrovských dluhů, až skončila v insolvenčním řízení. Tamní zvířata měla být jednotlivě odprodána zájemcům, v případě nezájmu utracena. A potom došlo k nečekanému rozuzlení. Zoo jako celek se totiž rozhodl koupit podnikatel, ředitel developerské společnosti Ekospol RNDr. Evžen Korec, CSc., dnešní ředitel táborské zoo.

Před několika dny jsme jmenovanou zahradu v Táboře - Větrovech se sestrou navštívily.  Byl všední den, překvapivě naplněný sluncem pozdního léta, začátek školního roku, Všude klid, cesta městskou linkou z Tábora až k hranicím města, poté pěšky kolem rodinných vilek a v závěru po takřka polní cestě až k bráně na první pohled venkovského areálu, budícího počáteční rozpaky. Zoologická zahrada?

Velmi záhy se však naše obavy rozplynuly. Mohu bez váhání prohlásit, že mě zahrada nadchla. Nachází se na ploše takřka 10 hektarů a zaměřuje se především právě na pomoc ohroženým druhům zvířat. Jednotlivým zvířatům jsou poskytovány velké členité výběhy, které mají málo společného s tradičními těsnými klecemi. Všude jsem měla z chování zvířat pocit, že se jim žije dobře a jsou spokojená.

Odcházely jsme po více než dvou hodinách s velice dobrým pocitem. U brány jsem si koupila knížku "Jak jsem zachránil zoo v Táboře". Mohu říct, že jsem ji četla s velkým zaujetím a místy i dojetím, hlavně při líčení osudů některých zvířat, která přežila svou smrt i díky nákladné léčbě (nedokázala jsem jen číst některé pasáže o krutém zacházení se zvířaty ve světě i u nás). Kniha je příběh muže, který si jel do krachující zoo pro papoušky a vrátil se domů rozhodnut koupit celou zoo. Je to portrét člověka, milujícího od dětství zvířata, chovajícího zvířata, zachraňujícího zvířata. On sám (viz uvedená kniha) prohlásil: "Nejde o žádný podnikatelský projekt. Zoo kupuji s tím, že ji chci zachránit, byla by obrovská škoda, kdyby se rozpadla." Ačkoliv mu bylo jasné, že na chod zoo bude muset doplácet, dělá to díky podpoře vlastní developerské společnosti, prosperující v oblasti bytové výstavby, rád. A výsledky na sebe nenechávají čekat. Dnešní táborská zoo je rozlohou největší v jižních Čechách, chová více než 250 zvířat v 60 druzích, pořádá pravidelné akce pro veřejnost  i komentované prohlídky. Zaměstnává desetičlenný personál, v němž jsou samí odborníci s kladným vztahem ke zvířatům.

Když jsem při odchodu vyplňovala návštěvnický dotazník, na poslední otázku, zda plánuji další návštěvu, jsem bez váhání napsala velkými písmeny: ANO! A to doporučuji i vám.

Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Žichovská
Zuzko, byla jsem tam 26. prosince 2017, strávili jsme tam skoro půl dne, pěkný zimní výlet když není sníh. Vyberu nějaké foto z archivu a dám na FD.
Lubomír Müller
Kdykoliv jsem na návštěvě v ZOO, je mi zvířat opravdu líto. Ať se díváme na jejich záchranu z jakékoliv stránky, jsou to vlastně "vězni". Nemají přírodní svobodu, nicméně mají zaručenu životní existenci bez ohrožení. Opravdu nevím, co je lepší. Vždy jsem z toho zoufalý. Ale píšu ANO, zachraňovat se má, a Zuzana to napsala přesvědčivě a trefně.
Věra Ježková
Případ táborské ZOO jsem sledovala a fandila jsem jí. Mám radost, že se jí daří dobře.
Naděžda Špásová
Zuzko, moc hezká pozvánka na výlet. V Táboře už jsem byla a mám tam jednu z hodně dobrých kamarádek. Dokonce má slavnou dceru Petru Nesvačilovou. Zoologické zahrady moc nemusím, ale tahle by se mi možná i líbila. Hezké fotky.
Blanka Macháčková
Díky za pozvánku. Určitě navštívíme.
Libor Farský
Výborný tip na společný výlet.
Alena Tollarová
Vůbec jsem o táborské zoo neměla tušení, takže jsem si zase o něco rozšířila obzory. A kdybych se ocitla někde poblíž, určitě tam zamířím.
Ilona Kolářová
Teď po přečtení to je asi jedna z mála ZOO, do které bych šla. protože nemám ráda zavřená zvířata na pár metrech.
Lidmila Nejedlá
Ráda čtu dobré zprávy a toto dobrá zpráva je. Díky, Zuzko.
Marcela Pivcová
Při návštěvě táborské ZOO opravdu na milovníky zvířat padne klid a projdou si ji s dobrým pocitem, že tady je o všechna zvířata dobře postaráno. A pokud někdo zastává názor, jak by jim bylo lépe ve volné přírodě? - V našich ZOO jsou většinou přece už zvířata z odchovů a ne přímo z volné přírody, kde by se mnohá ani o sebe nedovedla postarat. K cestě do Tábora jede z Prahy i několik linkových autobusů a z Tábora k ZOO na Větrovy pak městská doprava. Myslím, že vzhledem k prostředí, kde se ZOO nachází, by byla lepší návštěva na jaře.
Alena Vávrová
Tak to je nádhera. O ZZO v Táboře a jejím příběhu jsem neměla tušení, díky Zuzko.
Zuzana Pivcová
Po stránce časové by to určitě nebyl problém. Do Tábora jede rychlík až na jednu pauzu jednou za hodinu. Roli spíš hraje počasí, aby byla zvířata vidět. Ale byl by to krásný výlet. :-)
Eva Mužíková
Zuzko, taková informace milovníka zvířat jistě velmi potěší. Díky
Olga Štolbová
Zuzko, díky. Hned mě napadlo, že by jeden "pivní čtvrtek" mohl být spojen s výletem do ZOO Tábor. Jen ještě zjistit, zda se to dá stihnout v jednom dni. Pro pražské a z blízkého okolí. *****
Jiří Libánský
Mám rád zvířátka. Mám rád příběhy s dobrým koncem. Mám rád články Zuzany.