Brýle. Z handicapu je módní doplněk
Ilustrační foto: pinterest.com

Brýle. Z handicapu je módní doplněk

18. 9. 2017

Brýle už nosí i ti, kteří nemusí. Pořizují si nedioptrické, s čirými skly nebo prostě jen obroučky bez skel. Brýle jsou totiž považovány za cosi, co je takzvaně in. Skvělá zpráva pro všechny, kteří brýle opravdu musí nosit ze zdravotních důvodů.

Už neplatí, že brýle na nose jsou známkou zhoršujícího se zraku, stárnutí nebo vrozené vady. Z brýlí se stal módní doplněk. Těm, kteří se celý život otravují s návštěvami očních lékařů a hledání brýlí, které sedí, netlačí a ještě k tomu sluší, se to sice může zdát jako další doklad toho, že lidstvo poněkud šílí, ale je to tak. Lidé si opravdu pořizují jen obroučky bez skel nebo se skly obyčejnými, protože žádnou oční vadu nemají, ale podlehli pocitu, že v brýlích vypadají zajímavě, módně. Brýle jsou pro ně totéž jako třeba výrazné náušnice, čepice či spona do vlasů. Zkrátka, doplněk.

Kromě toho se dioptrické brýle staly předmětem velkého byznysu. Lidí, kteří mají potíže se zrakem, přibývá. Může za to mimo jiné fakt, že čím dál více času tráví koukáním do počítačů, mobilů, televizorů. Výsledkem je, že ještě nikdy nebyl tak obrovský výběr brýlových obrouček jako nyní. Od těch dostupných až po ty luxusní, drahé. Neplatí, že co je nejdražší, je vždy nejvhodnější a už vůbec bychom se neměli nechat v souvislosti s vybíráním brýlí ovlivnit módními trendy. Každému totiž sluší něco jiného. To, jak brýle na člověku vypadají, záleží na tvaru obličeje, na účesu, ale i na takových zdánlivě nesouvisejících věcech jako je styl mluvení, mimika, gestikulace. Zkrátka, některá žena vypadá v hranatých černých obroučkách jako přísná stará učitelka, jiná naopak jako úžasná femme fatale. A ty brýle mají obě úplně stejné. Nejdůležitější nakonec stejně vždy je dohoda s optikem a přesné změření, kolik dioptrií a jaký typ brýlí je vlastně pro každého nejvhodnější.

Dobrý optik se zajímá o to, jakým způsobem života žijeme, jak často a k jakým účelům brýle potřebujeme, zda sportujeme, zda hodně sedíme u počítače a podobně. Takže, všichni ti, kteří musejí nosit brýle, by si měli říct, že žijí v nejvhodnější době. Nikdy dříve nebyly takové možnosti vybrat si ty vhodné a navíc slušivé.

Pokud tedy někdo nechce brát brýle pouze jako nutné zlo, tady je malá inspirace, že dámám středního a vyššího věku mohou brýle slušet  opravdu mimořádně.

Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Osud v podobě brýlí mne dostihl na základní škole. Nejdříve jsem je nosila jen při vyučování, abych viděla na tabuli. A trpělivě snášela posměšky spolužáků. V mých asi 14 letech začalo být hůř. Nebylo zbytí. Musela jsem v brýlích na ulici. Začínala jsem opatrně. Nejdříve jsem vycházela se soumrakem a bázlivě sledovala, zda lidé při pohledu na mě nepropukají v hlasitý smích. Nepropukali. Časem jsem se s touto svou „potupou“ smířila. Z části i díky Nadě Urbánkové, která již v době „brýlového temna“ dokázala udělat z brýlí módu. Od té doby mě brýle provázejí celý život. Staly se mojí součástí, bez nich „to nejsem já“.
Mirek Hahn
Iva Radostová - dobrý pokus o bezplatnou reklamu :-)
Iva Radostová
Myslím, že brýle jsou dnes spíš naopak něco, co mě dokáže omladit, než že bych si v nich připadala staře. Mám jich hned několik a střídám je podle oblečení. Sehnala jsem je v Optiscontu za skvělou cenu a navíc s doživotní zárukou i na skla.
ivana kosťunová
Už dávno nepovažuji svoji oční vadu za hanicap. Brýle si vybírám jako jiná žena šperky a je asi jasné, že na šperky už mi nezbývá. Ale jsem spokojená- takové množství tvarů, barev, možností-to nikdy nebylo.